هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

با ورود به هفته نهم بارداری، ماه سوم بارداری شما شروع می شود. اگر تا به حال به دکتر مراجعه نکرده اید، مورد نیاز است

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

با ورود به هفته نهم بارداری، ماه سوم بارداری شما شروع می شود. اگر تا به حال به دکتر مراجعه نکرده اید، مورد نیاز است حتما در نخستین وقت جهت بررسی های مورد نیاز به دکتر متخصص مراجعه نمایید. توصیه ما به شما این است که لیستی از عادات غذایی، ورزشی و یک شرح حال کلی در مورد خودتان تهیه نمایید و در اختیار دکتر قرار دهید. در این مطلب توصیه ها و مواظبت های مورد نیاز جهت مادر و جنین در هفته نهم بارداری را بیان خواهیم کرد.

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته نهم بارداری 

اکنون اندام های مهم جنین شما مانند بافت ها و قسمت های متفاوت بدن در حال شکل گرفتن می باشند. هر چند این اندام ها مجبور به ایجاد تغییرات دیگری هم قبل از تولد هستند. حالا دیگر جنین شما، شاخصه های متمایز تری به خود گرفته و در حال رشد سریع می باشد. اینک او شبیه به یک نوزاد انسان شده است هست. در نهایت، دم انتهای او که در آخر ستون فقرات قرار داشت، به طور کامل ناپدید شده است هست. در هفته نهم بارداری، ضربان قلب جنین در داخل رحم مادر به اندازه کافی نیرومند شده است و قابل شنیدن در سونوگرافی رحمی جنین خواهد بود.
در ماه سوم بارداری، عملکرد قلب جنین شما در سطح بالاتری بوده و به چهار قسمت تقسیم شده است هست. دریچه ای در داخل قلب او در حال شکل گیری بوده و بهتر است بدانید که در حال حاضر، سرعت رشد جنین شما بسیار بالاست. اینک گردن او در حال شکل گیری بوده و به طور کامل دیده می شود. جنین می تواند سر خود را بلند کرده و یا به هر طرف بچرخاند. با گذشت هفته نهم بارداری، سوراخ های توخالی در دو طرف سر او در حال رشد بوده و به سمت بیرون در خواهد آمد که گوش های فرزند شما را به وجود خواهند آورد. هر چند که پلک ها و چشم های او به طور کامل تشکیل شده است اند، ولی آنها معمولا بسته بوده و این پوشش تا لحظه تولد بر چشمان بزرگ و درخشان جنین باقی خواهد ماند. بینی جنین، در هفته نهم بارداری مثل دو سوراخ بر روی صورت او در حال شکل گرفتن است که بعدها با رشد کردن و بزرگ شدن این سوراخ ها تبدیل به بینی کامل خواهد شد.

کودک شما در هفته نهم بارداری چقدر بزرگ شده است است؟

در حال حاضر، جنین شما قابل اندازه گیری بوده و قد او در حدود ۲۲-۳۰ میلی متر می باشد. در حقیقت شما می توانید بگویید که نقطه عطف رشد جنین از لحاظ طولی در هفته نهم بارداری، رخ داده هست. بهتر است در نظر داشته باشید که اندازه جنین شما به لحاظ چشمی مطابق با اندازه یک حبه انگور و یا زیتون سبز خواهد بود.

هفته نهم بارداری و تغییرات در بدن مادر

ممکن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید. البته اگر قبلا حامله شده است باشید، شکم شما سریعتر جلو خواهد آمد. ولی ممکن است از لحاظ معنوی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید.

با ورود به هفته نهم بارداری، ماه سوم بارداری شما شروع می شود. اگر تا به حال به دکتر مراجعه نکرده اید، مورد نیاز است

علائم هفته نهم بارداری

۱- خستگی شدید:

نگه داشتن جنین در رحم، از انجام هر کاری جهت مادران باردار سخت تر هست، به همین علت است که شما به عنوان یک مادر باردار، در سه ماهه اول بارداری خود احساس خستگی شدید خواهید نمود. در این هفته ها قیمت سوخت و ساز در بدن شما و سطح ترشح هورمون ها به طور قابل توجهی زیاد کردن یافته هست. اینک، به همان اندازه هم سطح فشار خون و قند خون در بدن شما پایین خواهد آمد.

۲- پیکا:

در هفته نهم بارداری، علائم رخ داده در بدن شما، می تواند با پیکا سر آید. معمولا بعضی از زنان باردار ولع این دوره را در خود نسبت به خاک، مخصوصا خاک رس و یا نشاسته، پودر رختشویی، سنگ، خاکستر زغال چوب، ذغال، یخ، نشاسته ذرت، خمیر دندان، صابون، شن و ماسه، گچ، قهوه، جوش شیرین، و حتی سیگار نشان می دهند.

عبارات مهم : برنامه غذایی – مواد غذایی
این مواد مضر نباید جای غذا خوردن را در این دوران بگیرد، بهتر است به گونه ای ولع مصرف آن ها در بدنتان را کنترل کنید. چون مصرف این مواد غیرمعمول ممکن است اثرات بدی بر سلامت شما و رشد فرزندتان داشته باشد.

۳- از بین رفتن شفافیت پوست:

متاسفانه، بعضی از زنان باردار در هفته نهم بارداری خود، با یک اختلال پوستی که با عنوان کلاسما آشنا شده است هست، روبه رو می شوند. این اختلال تیرگی پوست مادران را در دوران بارداری زیاد کردن می دهد، که معمولا “ماسک بارداری” نامیده می شود. عامل به وجود آورنده این اختلال، هورمون های استروژن و پروژسترون هستند. به غیر از صورت می توان تغییرات قابل مشاهده ای را هم در پوست سینه ها، آرئول، لگن و اطراف ناف مادران باردار احساس کرد. خوشبختانه، انجام هیچ کاری در مورد این تغییرات پوستی مورد نیاز نیست، چون بعد از تولد نوزاد شما، این اختلال پوستی، به طور طبیعی و خود به خود از بین خواهد رفت.

۴- تغییر وریدیدر:

در طول هفته نهم بارداری، کم کردن قابل توجهی در مقاومت عروق بدن مادر به وجود خواهد آمد که منجر به شل شدن رگ های خونی او شده است و منجر به مشکلاتی مانند هموروئید و واریس خواهد شد. جلوگیری از یبوست، نخستین قدم جهت مقابله با بواسیر در دوران بارداری هست، چون اگر یبوست در زنان باردار به موقع درمان نشود، ممکن است بواسیر، جهت هر لحظه در این زنان ماندگار شود.

۵- به وجود آمدن نوسانات عاطفی:

هفته نهم بارداری مانند این است که شما سوار غلتکی هستید که یک دقیقه در اوج خوش حالی مادر شدن هستید و لحظه ای بعد وحشت وحشتناکی شما را در بر می گیرد. شما گام به گام به سه ماهه دوم بارداری خود نزدیک می شوید، به زودی فراموش خواهید کرد که سه ماهه اول چقدر وحشتناک بوده است.

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

۶ – زیاد کردن ترشحات مهبل:

در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین وقت خود می رسد و ترشحات مهبلی کمی زیاد کردن می یابد. جهت جلوگیری از عفونت و احساس راحتی و رعایت بهداشت لباس زیر خود را هر روز یک یا دو بار عوض کنید و  با پودر صابون تمیز بشورید و در جلوی نور خورشید پهن کنید تا میکروب هایش از بین برود.

۷- حساسیت سینه ها:

نوک سینه بزرگ تر و تیره تر می شود. در اطراف نوک سینه دانه های ریزی دیده می شود که سینه را جهت تولید شیر آماده می کند. به این دانه ها آسیبی نرسانید لیکن جهت هدفی خاص قرار گرفته اند.

۸- نفخ:

شما ممکن است در این وقت دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی هست. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه ها و عضلات شما را شل می کند و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را زیاد کردن می دهد.

۹- برآمدگی رگ ها:

 ممکن است برآمدگی در رگ های دست و پا مشاهده کنید. این برآمدگی به خاطر خون اضافه است. 

با ورود به هفته نهم بارداری، ماه سوم بارداری شما شروع می شود. اگر تا به حال به دکتر مراجعه نکرده اید، مورد نیاز است

۱۰- وزن مناسب:

 افزایش وزن بدن زیاد به خاطر چرخش آب در بدن است تا وزن جنین. ولی زیاد کردن یا کم کردن بیش از حد وزن مضر است.

۱۱- شهوت جنسی: 

برخی زن ها میل جنسی خود را از دست می دهند ولی بعضی دیگر میل جنسیشان زیاد می شود. 

۱۲- تغییرات مو:

 موهای شما چرب تر، ضخیم تر یا نازک تر می شود.

هفته نهم بارداری و ورزش های مناسب جهت مادر:

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

در زیر قوانین راحت ای جهت ورزش در حاملگی آورده شده است است:

 •  قبل، حین و بعد از ورزش به خوبی آب بنوشید.
 •  از هر چیزی که باعث آسیب میشود دوری کنید.
 • رژیم قبل از حاملگی خود را ادامه دهید ولی قبل از شروع ورزش تازه با دکتر خود صحبت کنید.
 • از مواردی که باعث از بین رفتن تعادل و ضربه به شکم میشود دوری کنید.

هفته نهم بارداری و مواظبت های مادر و جنین

۱- اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

۲- اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله ها اوج نروید آیا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام اوج رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از اوج رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه ای استراحت کنید.

۳- در هنگام نشستن جهت آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.

۴- پیش از بارداری می توانید کارهای مربوط به رنگ کردن منزل را انجام دهید. ولی اگر قصد دارید این کار اکنون انجام دهید تلاش کنید زیاد در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. بهتر است از رنگ های بی بو استفاده کنید.

۵- دومین دیدارتان با دکتر معمولا در هفته ۸ تا ۱۲ بارداری اتفاق می افتد. شما در این دوره ضربان قلب او را خواهید شنید. این ملاقات احتمالا از نخستین ملاقات شما با پزشک، کوتاه تر خواهد بود. در این وقت عوامل زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • وزن
 • فشار خون
 • ادرار جهت قند و پروتئین
 • اندازه رحم
 • اندازه فوندوس (بالای رحم)
 • سولات و نگرانی های بارداری شما

هفته نهم بارداری و تغذیه مناسب جهت مادر و جنین

_ جهت کم کردن بعضی از علائم آزاردهنده این هفته همچون حالت تهوع و بیرون روی، می توانید زیاد از غذاهایی استفاده کنید که حاوی زنجبیل هستند و با مصرف میوه ها و سبزیجات تازه فیبر بیشتری به غذاهای خود اضافه کنید.

_ برخی از ویار ها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی همچون نشاسته یا بعضی مواد معدنی و به طور کلی موردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

_ در این هفته ممکن است با خودن کمی غذا به سرعت احساس سیری یا پری کنید. این مسئله کاملا طبیعی هست. لیکن روند هضم و گوارش شما کمی کند شده است است تا مواد غذایی بافایده تری را به جنین برساند.

_  مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید لیکن گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت هایی در بدن شما شود که به شما و جنینتان آسیب می رساند. علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین کننده های مصنوعی، نوشابه ها، شیر غیر پاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.

_ در این دوران برنامه غذایی سرشار فیبر از ابتلای نوزاد شما به بیماری آسم پیشگیری می کند.

_خوردن ماهی به طور کافی و کنترل شده است مناسب است ولی از خوردن گوشت کوسه، شمشیر ماهی، شاه ماهی خال مخالی که مقدار بالایی جیوه دارند، جلوگیری کنید.

هفته نهم بارداری و هشدارها:

۱٫ اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به دکتر مراجعه کنید.
۲٫ اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله ها اوج نروید آیا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام اوج رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از اوج رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه ای استراحت کنید.
۳٫ در هنگام نشستن جهت آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.
۴٫ پنیرها منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشند. ولی از خوردن هر نوع پنیری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیرها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در زن های باردار باعث ایجاد عفونتی به نام لیستریوسیس شوند.

هفته نهم بارداری و نکاتی جهت پدرها:

 • محیطی آرام در اتاق خواب ایجاد کنید. می توانید از لامپ های کم نورتر استفاده کنید.
 • ممکن است همسرتان عوض کردن حالاتی داشته باشد که شما را آزار دهد. تلاش کنید با این حالات معنوی او کنار بیایید.
 • سعی کنید علاقه خود را به او نشان دهید.

دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مواظبت های لازم

هفته ششم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: برنامه غذایی | مواد غذایی | عادات غذایی | تغذیه مناسب | مواد غذایی | خوردن ماهی | وزن مناسب | هورمون ها | غذا خوردن | بارداری | باردار

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته نهم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا