تاثیر شیمی درمانی بر روی ناباروری

امروزه می توان از سرطان به عنوان جدی ترین چالشی که پیش روی انسان است نام برد. بطور کلی سرطان را می توان

تاثیر شیمی درمانی بر روی ناباروری

امروزه می توان از سرطان به عنوان جدی ترین چالشی که پیش روی انسان است نام برد. بطور کلی سرطان را می توان تکثیر بدون کنترل سلول های بدن نامید. هیچ ویروس و یا باکتری سرطان را در شما ایجاد نمی کند بلکه این خود شما اید که عامل به وجود آمدن سلول های سرطانی هستید. مهم ترین روش جهت درمان سرطان شیمی درمانی هست. ولی استفاده از این عوارضی را جهت شما به همراه خواهد داشت. با بی بی نیمز همراه باشید.

شیمی درمانی معمولا بصورت تزریقی و در بیمارستان و بعد از خوابیدن کردن بیمار انجام میشود. یک مرحله شیمی درمانی ممکن است چند روز طول بکشد. در این مرحله معمولا از چند دارو با هم استفاده میشود. سپس یک دوره استراحت جهت چند هفته داده میشود و بعد از چند هفته مجددا تزریقات انجام میشود. این روند معمولا چندین بار تکرار میشود.

تاثیر شیمی درمانی بر روی ناباروری

علت استفاده از این روش اینست که داروهای شیمی درمانی معمولا بر روی آن دسته از سلول های سرطانی تاثیر میگذارند که در حال تکثیر خود هستند. در حالی که تعدادی از سلول های سرطانی خود را بسرعت تکثیر میکنند دسته ای دیگر از آنها در حال استراحت و خاموشی هستند. داروی شیمی درمانی بر روی این سلول ها تاثیر ندارد. بعد از گذشت چند هفته دسته ای دیگر از آن سلول های خاموش فعال شده است و شروع به تکثیر میکنند. دوره دوم شیمی درمانی بر این دسته تاثیر داشته و آنها را از بین میبرد.

امروزه می توان از سرطان به عنوان جدی ترین چالشی که پیش روی انسان است نام برد. بطور کلی سرطان را می توان

داروهایی که در شیمی درمانی مصرف میشوند داروهای بسیار نیرومند هستند که مصرف آنها معمولا با عوارض جانبی همراه هست. نوع و شدت عوارض جانبی در همه بیماران یکسان نیست و نمیتوان از قبل مشخص کرد که کدام بیمار با مصرف هر دارویی چه عوارضی را نشان خواهد دارد.

داروهای شیمی درمانی بسیار سمی و خطرناک هستند و همانطور که بر روی سلول های سرطانی تاثیر فوت آور دارند جهت سلول های سالم بدن هم تاثیرات مخرب دارند. در فاصله زمانی بین دو دروه شیمی درمانی سلول های سالم بدن که بر اثر داروهای شیمی درمانی آسیب دیده اند این وقت را میابند تا خود را ترمیم کنند. این مراحل شیمی درمانی چندین و چند بار تکرار میشوند تا در هر مرحله سلول های سرطانی زیاد کشته شوند ولی سلول های سالم بدن از آثار مخرب داروها کمتر آسیب ببینند.

تاثیر شیمی درمانی بر بارداری

اینکه بطور قطع بگوییم که شیمی درمانی باعث ناباروی می شود و یا آنکه تاثیری بر روند بارداری ندارد اصلا ممکن نیست! در گذشته شیمی درمانی قطعا موجب ناباروری می شد ولی امروزه با پیشرفت روز افزون دانش پزشکی حتی خود سرطان هم قابل درمان است.

اینکه بعد از شیمی درمانی بدن شما توانایی باردار شدن و یا بارور ساختن را داشته باشد کاملا به بدن و میزان سلامت شما و همچنین پاسخی که بدن شما به شیمی درمانی می دهد بستگی دارد.

شیمی درمانی، استفاده از داروهایی است که سلول های تقسیم شونده را در بدن سریعاً مورد نشانه قرار داده و از بین می برد همراه با آن سلول هایی که سرطانی نشده اند نیز از بین می روند. سلول های سالم در ارگان های تناسلی می توانند بوسیله ی شیمی درمانی از بین بروند.

تاثیر شیمی درمانی بر روی ناباروری

هم مردان و هم زنان در خطر هستند!

ناباروری فقط مخصوص به یک جنسیت خاص نیست! تاثیر شیمی درمانی بر اندام های تناسلی زنان و مردان یکسان هست. یعنی این عمل چه در زنان و چه در مردان می تواند باعث ناباروری شود. به همین باعث مورد نیاز است تا قبل از اقدام به بارداری در صورت مبتلا شدن به سرطان به دکتر متخصص مراجعه کنید.

در مردان، شیمی درمانی بیضه را از بین برده و ممکن است اسپرم ها را نیز از بین ببرد و یا توانایی حرکتی آن ها را کم کردن دهد. در زنان، شیمی درمانی میتواند تخمدان و تخمک ها را از بین ببرد. این از بین رفتن می تواند باعث بیماری شود که شکست تخمدانی نابهنگام نامیده می شود.

حالا وقت امیدواری است

زنانی که سرطانشان قبل از ۳۰ سالگی درمان شده است هست. معمولاً دارای عالی ترین شانس جهت باروری بعد از تکمیل شیمی درمانی ارزش هستند. اگر چه، زنان و یا دختران نوجوانی که به علت شیمی درمانی، قبل از موعد یائسه شده است اند قادر به حامله شدن نمی باشند.

بسیار کم به زنان توصیه می شود که در سال اول بعد از دریافت شیمی درمانی حامله شوند لیکن که دارو ممکن است به تخمک آن ها صدمه زده باشد. با توجه به تعدادی از تحقیقات، این می تواند باعث سقط جنین و یا پرسشها ژنتیکی فرزندان گردد.

امروزه می توان از سرطان به عنوان جدی ترین چالشی که پیش روی انسان است نام برد. بطور کلی سرطان را می توان

این مسئله به نظر می رسد بعد از ۶ ماه برطرف گردد. دیگر پزشکان از صبر بیشتری قبل از تلاش جهت باروری حمایت می کنند. راجع به اوضاع خود با متخصص سرطان و یا گروه پزشکی صحبت کنید.

سرطان هم مانند تمام امراض یک بیماری است و امروزه روش های مختلفی جهت درمان آن وجود دارد. شاید سرطان بیماری سر مشکل باشد ولی نا امیدی تیر خلاصی به زندگی شماست! بعد هیچگاه نا امید نشوید. خداوند هر لحظه در کنار شماست.


در این باره زیاد بخوانید: ارتباط سرطان های خطرناک و ناباروری

تاثیر شیمی درمانی بر روی ناباروری


گردآوری و تدوین حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام مجاز است

واژه های کلیدی: شیمی درمانی | درمان سرطان | شیمی درمان | بارداری | استفاده | ناباروری | بیماری | میتواند | همراه | مردان

تاثیر شیمی درمانی بر روی ناباروری

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا