مادران چگونه می‌توانند شیردهی مناسبی داشته باشند؟

همه ی مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده است اند دل ارزش می خواهد نوزاد ارزش خوب شیر بخورد و بعد از مدتی یک فرزند ی تپل و مپل داشته باشند. ولی این فرآیند شیر د

مادران چگونه می‌توانند شیردهی مناسبی داشته باشند؟

مادران چگونه می توانند شیردهی مناسبی داشته باشند؟

عبارات مهم : سیستم

برای این که مادران شیردهی خوبی داشته باشند، باید مدام به فرزندشان شیر بدهند

مادران چگونه می‌توانند شیردهی مناسبی داشته باشند؟

همه ی مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده است اند دل ارزش می خواهد نوزاد ارزش خوب شیر بخورد و بعد از مدتی یک فرزند ی تپل و مپل داشته باشند. ولی این فرآیند شیر دادن گاهی مایه ی نگرانی خیلی از مادران می شود و آنها تصور می کنند که نوزاد یا کودک نوپا ی ارزش خوب شیر نمی خورد. به همین علت جهت برطرف نگرانی بسیاری از مادران عزیز، از دکتر مریم السادات منتصری، متخصص کودکان و نوزادان، راجع به ی شیردهی مناسب و شیردهی نامناسب پرسیدیم.

دکتر منتصری راجع به ی فرآیند شیردهی مادران و تولید شیر می گوید:« زیاد از ۹۸ درصد مادران امکان شیردهی به نوزادان را دارند و جالب است بدانید که این سیستم شیردهی در مردها هم جود دارد و اگر این سیستم در آنها تقویت شود، آنها هم می توانند شیر بدهند. چون این فرآیند یک فرآیند مغزی هست. جهت همین هیچ محدودیتی وجود ندارد و زیاد زن ها می توانند به فرزند ارزش شیر بدهند.

این که بعضی از زن ها در حالت طبیعی ادعا می کنند نمی توانند به فرزندشان شیر بدهند نشان از ضعف اگاهی و پرسشها دیگر در آنها هست. در پیشرفت فرایند شیردهی تنها مکیدن نوزاد اهمیت دارد و مادران باید اجازه دهند فرزند شیر را بمکد چون عمل مکیدن مرکز مغزی را جنبش می کند و به این ترتیب تولید شیر زیاد و زیاد می شود.»

برای این که مادران شیردهی خوبی داشته باشند، باید مدام به فرزندشان شیر بدهند تا سیستم شیردهی آنها جنبش شود و شیردهی آنها ادامه پیدا کند. به همین علت دکتر منتصری می گوید:« تغذیه ی مناسب مادر در دوران شیردهی بسیار مهم است و او باید مایعات کافی مشمول بر روزی سه لیوان آب گوشت، مواد مغذی مانند ب ب مام (Bebe Mum) و مواد مغذی دیگر را مصرف کند.»

گاهی بعضی از مادران شیرخشک را به عنوان کمک در نظر می گیرند و یا به فرزند آب قند می دهند بنابر این چون سیستم شیردهی در مغز تقویت نمی شود، فرآیند آن هم قطع می شود.

اگر شیر مادر کم باشد فرزند وزن کافی نمی گیرد

همه ی مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده است اند دل ارزش می خواهد نوزاد ارزش خوب شیر بخورد و بعد از مدتی یک فرزند ی تپل و مپل داشته باشند. ولی این فرآیند شیر د

این متخصص کودکان و نوزادان با اشاره به این که بسیار مهم است فرزند در هنگام به دنیا آمدن دوره ی جنین خود را به طور کامل طی کرده باشد، توضیح می دهد:« بعضی از مواد غذایی هستند که شیر را بدمزه و یا کم می کنند که حتما باید به وسیله دکتر به مادر توصیه شوند. همچنین باید یک تا دو هفته قبل از زایمان، هنگام حمام کردن نوک سینه ها را به سمت بیرون ماساژ دهند و بکشند تا با این کار شیر در سینه پر شود.»

اگر شیر مادر کم باشد فرزند وزن کافی نمی گیرد و علامت دیگر آن این است که پوشکش سنگین نمی شود. ولی در صورتی که شیر کافی به فرزند برسد، وزن گیری خوبی خواهد داشت و پوشک او سنگین می شود. بر همین اساس دکتر منتصری راجع به ی تغذیه ی مادران در دوران بارداری می گوید:« مادران باید در دوران بارداری به اندازه ی کافی مایعات مصرف کنند و همچنین رژیم غذایی ارزش سرشار از کلسیم و مواد مغذی باشد. در غیر این صورت این مواد بافایده در دوران شیردهی به علت شیر دادن از بدن مادر خارج شده است و باعث می شود او مدت ها بعد دچار پوکی استخوان شود.»

عواملی مانند استرس، مصرف بعضی از دارو ها که وارد شیر شده است و باعث عوض کردن مزه و بوی آن می شود و حالت نوک پستان به صورتی که شیر از آن خارج نشود، می توانند دلایل شیردهی نامناسب باشند.

خانم های باردار باید بدانند که معمولا یک پرستار یا یک مامای با تجربه نحوه ی شیردهی را بعد از وضع حمل و در همان اتاق وضع حمل به مادر آموزش می دهد.

منبع:ninisite.com

واژه های کلیدی: سیستم | فرزند | شیردهی | شیردهی به نوزاد | بهداشت مادر کودک

مادران چگونه می‌توانند شیردهی مناسبی داشته باشند؟

مادران چگونه می‌توانند شیردهی مناسبی داشته باشند؟

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا