آیا مادران شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

علیرغم اهمیت شیر مادر جهت شیرخواران به خاص شش ماه اول زندگی، بسیاری از مادرانی که کودکان خود را شیر می دهند و در ماه رمضان روزه می گیرند، به علت نگرانی از این ا

آیا مادران شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

آیا مادران شیرده می توانند روزه بگیرند؟

عبارات مهم : شیردهی

در صورتی که روزه داری موجب کم کردن شیر مادران شیرده شود نباید روزه بگیرند

آیا مادران شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

علیرغم اهمیت شیر مادر جهت شیرخواران به خاص شش ماه اول زندگی، بسیاری از مادرانی که کودکان خود را شیر می دهند و در ماه رمضان روزه می گیرند، به علت نگرانی از این امر که روزه داری آنان منجر به کم کردن حجم شیر یا کمبود مواد مغذی موجود در شیر شود، در هنگام روزه داری تعداد دفعات شیردهی به کودکان را کم کرده و یا از غذای کمکی جهت او استفاده می کنند.آیا مادران شیرده می توانند روزه بگیرند؟

روزه داری زنان شیرده در صورت رعایت برنامه غذایی مناسب در رشد کودک اختلالی ایجاد نمی کند.

البته مادران در شش ماهه اول شیردهی نباید روزه بگیرند لیکن کودک وابسته به شیرمادر است و گرسنگی طولانی مدت مادر در رشد کودک اختلال ایجاد می کند.

رژیم غذایی مادران شیرده باید از پروتئین، کلسیم و آهن و انواع ویتامین ها باشد که در غیر این صورت رشد کودک و سلامت مادر به خطر می افتد.

در صورتی که روزه داری موجب کم کردن شیر آنان شود نباید روزه بگیرند. به مادران شیرده که بعد از شش ماهگی فرزندشان روزه می گیرند توصیه می شود هنگام افطار و سحر از موادغذایی سرشار از آهن، گوشت، حبوبات، کلسیم شیر و لبنیات مصرف کنند البته مادران شیرده باید توجه کنند که کم کردن وعده های غذایی طی روزه داری موجب کم کردن حجم شیر می شود که متعاقب آن شیر مورد نیاز نوزاد تامین نمی شود. بنابراین روزه داری جهت مادری که کودکش کاملا متکی به شیر مادر است توصیه نمی شود. به همین علت متخصصان توصیه می کنند زنان در شش ماه اول شیردهی نباید روزه بگیرند چون کودک وابسته به شیرمادر است و گرسنگی طولانی مادر شیرده در رشد کودک اختلال ایجاد می کند.

اما زنان شیرده می توانند بعد از شش ماهگی کودک و زمانی که او از تغذیه کمکی استفاده می کند روزه بگیرند.

این مادران باید در هنگام سحر از شیر و مایعات استفاده کنند چون کمبود مایعات باعث کم کردن حجم شیر می شود. علاوه بر این از انجام فعالیت های سنگین هم باید اجتناب کنند.

به یاد داشته باشید که شما بیش از هر کس دیگری حتی پزشکتان می توانید ارزیابی کنید که روزه جهت شما و فرزندانتان مضراست یا نه؟ و مطمئن باشید که شرع مقدس اسلام این وظیفه را به خود شخص واگذار کرده است که اگر جهت او ضرر دارد می تواند با اطاعت از فرمان الهی مبنی بر دوری از مضرات، روزه های قضا را به شرایط بهتر جسمانی موکول کند و تلاش نماید در ایام ماه مبارک با انجام ادعیه و مستجبات و واجبات دیگر و دوری از محرمات یکی از مخلص ترین روزه داران الهی باشید.

منبع : tebyan.net

واژه های کلیدی: شیردهی | موادغذایی | رژیم غذایی | رژیم غذایی | شیردهی به کودک | برنامه غذایی مناسب | بهداشت مادر کودک

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا