اتفاقات مهم در اوایل زایمان

مادرانی که تازه فرزندشان را به دنیا می آورند نیز مانند شیرخوارشان نیاز به مواظبت دارند و تا زمانی که اصلاح پیدا نکرده و قوای جسمانی خود را بازنیافته ا

اتفاقات مهم در اوایل زایمان

مادرانی که تازه فرزندشان را به دنیا می آورند نیز مانند شیرخوارشان نیاز به مواظبت دارند و تا زمانی که اصلاح پیدا نکرده و قوای جسمانی خود را بازنیافته اند؛ باید زیر نظر متخصص زنان باشند و هرگونه مسئله در شیردهی یا مسئله جسمانی خود مانند یبوست ، خونریزی، عفونت و تب را به پزشکشان اطلاع دهند .

دکتر الهام صدیقی مقدم پور: مادران بعد از وضع حمل سؤالات بسیاری در ذهن دارند.کی حمام بروند؟چه غذایی بخورند؟ چگونه از محل بخیه محافظت کنند؟ چه زمانی مجدداً مراجعه کنند؟ توصیه های دارویی چیست؟ و از همه مهم تر علائم خطر احتمالی جهت مراجعه سریع کدام است؟
مادر اگر وضع حمل طبیعی داشته بخصوص اگر همراه با بخیه باشد بعد از ترخیص می تواند حمام کند و تا حدود یک هفته داخل آب و بتادین رقیق بنشیند و بعد محل بخیه را خشک کند.

عبارات مهم : نوزاد
اگر سزارین شده است معمولاً بعد از ۴۸ ساعت می تواند پانسمان را باز و هر روز حمام کند و محل بخیه را خشک کند، البته اگر پانسمان ضد آب باشد از روز اول می تواند حمام کند.
رژیم غذایی مناسب رژیمی است که باعث یبوست نشود بخصوص بعد از سزارین غذاهایی استفاده شود که نفاخ نباشد. یبوست می تواند باعث بواسیر و شقاق شود، مصرف مایعات وغذاهای آبکی و فیبردار از یبوست جلوگیری می کند . در صورتی که با وجود تغذیه مناسب، مادر یبوست داشته باشد باید از داروهای ملین مجاز در شیردهی استفاده کند.
بهتر است مادر بعد از وضع حمل هر چه سریعتر حرکت کند،حرکت زودهنگام باعث بهبودی سریع تر می شود.
مادر توصیه به شیردهی مناسب می شود. شیردهی باعث زیاد کردن شیر می شود و از احتقان شیر در سینه که باعث تب در روزهای سوم وچهارم بعد از وضع حمل می شود جلو گیری می کند.
در وقت شیر دادن مادر باید تلاش کند هاله اطراف سینه را داخل دهان نوزاد بگذارد اگر نوزاد فقط نوک سینه را بگیرد باعث زخم شدن سینه و دردناک شدن شیردهی می شود. شیر اولیه مادر که به آن آغوز گفته می شود جهت نوزاد بسیار با اهمیت است اگر به هر دلیلی نوزاد جهت مدتی خوابیدن و شیردهی متوقف شد باید آغوز دوشیده و ذخیره شود.
یکسری علائم خطر وجود دارد که به مادر باید آموزش داده شود اگر مادر دچار خونریزی شدید، تب و لرز، تنگی نفس، ورم شدید و دردناک ساق پا شد باید سریع به دکتر مراجعه کند. یکی از خطرناک ترین عوارض بخصوص بعد از سزارین لخته شدن خون است که جهت جلوگیری از آن به مادر، توصیه به فعالیت زودهنگام و مصرف مایعات می شود البته در بعضی از موارد پرخطر جهت مادر داروی تزریقی ضد لخته شدن خون تجویز می شود.
داروهای بعد از وضع حمل معمولاً مسکن و در صورت لزوم آنتی بیوتیک هست. مصرف قرص آهن تا چند ماه بعد از وضع حمل جهت جبران خونریزی توصیه می شود. در صورت لزوم به مادر ویتامین دی و مولتی ویتامین داده می شود.

*متخصص زنان

اتفاقات مهم در اوایل زایمان

ویژه نامه کشور عزیزمان ایران بانو ضمیمه روزنامه ایران

واژه های کلیدی: نوزاد | یبوست | سزارین | شیردهی | خونریزی | تغذیه مناسب | رژیم غذایی مناسب | احتقان شیر در سینه

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا