چگونه می توان کم کاری تیروئید را در نوزادان درمان کرد؟

هورمون ها را پیک های شیمیایی می نامند که وظایف متعددی را به عهده دارند. بطور کلی وظیفه هورمون ها راه انداختن بعضی اعمال در

چگونه می توان کم کاری تیروئید را در نوزادان درمان کرد؟

هورمون ها را پیک های شیمیایی می نامند که وظایف متعددی را به عهده دارند. بطور کلی وظیفه هورمون ها راه انداختن بعضی اعمال در بدن هست. تیروئید یکی از بااهمیت ترین غدد بدن انسان است که مسئولیت های متعددی را به عهده دارد. یکی از جدی ترین اختلالاتی که سلامت نوزاد شما را ترساندن می کند کم کاری تیروئید هست. در ادامه به بررسی زیاد این اختلال خواهیم پرداخت. با بی بی نیمز همراه باشید.

تیروئید غده کوچکی است که در جلوی گردن واقع شده است است و وظیفه مهم غده تیروئید، ترشح هورمون تیروکسین است.

کارشناس ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هورمون تیروکسین، نقش مهمی در سوخت و ساز سلول های مختلف، رشد و نمو بدن و رشد و تکامل مغز دارد و اگر به هر دلیلی این هورمون در بدن تولید نشود و یا تولید آن کم و یا غیر طبیعی باشد، عوارض مختلفی در بدن پدیدار می شود که این عوارض در سنین متفاوت متفاوت است.

نازیلا رحیمی افزود: جهت اینکه نوزاد دچار بيماری كم كاري تيروييد و عقب ماندگي ناشي از آن نشود، باید قبل از بارداري با مراجعه به پزشك و انجام آزمايش های مربوط به تيروييد، از سلامت تيروييد خود باخبر شد، در صورت مبتلا شدن به بيماري هاي تيروييدي، مادر قبل و در دوران بارداري بايد به طور مستمر تحت نظر پزشك باشد و در صورت مبتلا شدن به بيماري هاي تيروييدي، در دوران بارداري خودسرانه داروهاي مصرفي را قطع، كم و يا زياد نكند.

چگونه می توان کم کاری تیروئید را در نوزادان درمان کرد؟

او استفاده از نمك تصفيه شده است يددار را در پیشگیری از بروز مشكلات مربوط به كمبود يد موثر دانست و ادامه داد: غربالگري نوزادان از پاشنه پا باید در روزهاي سوم تا پنجم تولد نوزاد انجام شود، سه ماه قبل از بارداری و چهار ماه نخست بارداری از قرص یدوفولیک استفاده کرد، با انجام غربالگري نوزادان در روزهاي سوم تا پنجم تولد، شانس تشخيص زودرس و درمان به هنگام را به نوزاد می توان داد، در وقت غربالگری، بعضی از نوزادان به دلایل خاص نظیر اوج بودن میزان هورمون TSH ، نارس بودن، وزن کمتر از دو هزار و۵۰۰ گرم، وزن بالای چهار هزار گرم، سابقه خوابیدن در بیمارستان، تعویض خون، سابقه تیرویید و عقب ماندگی ذهنی در خانواده نیاز به تکرار آزمایش دارند، بنابراین باید در وقت مشخص شده است از سوی کارشناس نمونه گیری، جهت انجام غربالگری مجدد مراجعه کرد.

رحیمی با توصیه به خانواده ها جهت انجام غربالگري نوزادان در مراكز بهداشتي درماني مشخص شده است گفت: این امر موجب می شود تا در صورت شك و يا ابتلاي نوزاد به بيماري، امكان پيگيري از سوی تیم دکتر خانواده وجود داشته باشد؛ خانواده ها می توانند نتیجه های آزمایش غربالگری ظرف دو هفته بعد از انجام آزمایش، از مرکز نمونه گیری به صورت مکتوب دریافت و به مراقب سلامت جهت ثبت نتیجه های آن در پرونده الکترونیک خانوار خود نشان دهند و درصورتی که نوزاد از بدو تولد و یا بعد از تولد در بیمارستان خوابیدن شده است باشد، با هماهنگی پرستار بخش، از نوزاد نمونه گرفته می شود و بعد از انجام آزمایش، نمونه به نزدیکترین مرکز نمونه گیری مشخص شده است تحویل داده می شود.

این کارشناس ژنتیک ادامه داد: با انجام غربالگري نوزادان و تشخيص به هنگام، از عقب ماندگي ذهني، كوتاهي قد و افت تحصيلي كودك پيشگيري می شود و در صورت ابتلاي نوزاد به بيماري كم كاري تیروئید، با همكاري كامل با پزشك معالج منتخب، رعايت توصيه ها و مراجعه منظم و مصرف دقيق داروي تجويز شده، سلامتي به نوزاد بازمی گردد.

هورمون ها را پیک های شیمیایی می نامند که وظایف متعددی را به عهده دارند. بطور کلی وظیفه هورمون ها راه انداختن بعضی اعمال در

منبع: شیرازه

واژه های کلیدی: هورمون ها | خانواده | تیروئید | بارداري | سلامتي | بيماري | نوزادان | تیروئید | نوزاد | سلامت | هورمون

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا