سرگرمی های خانگی چیست؟

اگر دوست داريد بچه‌هايتان،‌تعطيلات تابستاني را با ميل و رغبت بيشتري در منزل سپري كنند با ما همراه شويد:

سرگرمی های خانگی چیست؟

سرگرمی های خانگی چیست؟


اگر دوست دارید فرزند هایتان، تعطیلات تابستانی را با میل و رغبت بیشتری در منزل سپری كنند با ما همراه شوید…


سرگرمی های خانگی چیست؟

«مامان، حوصله‏ام سر رفته!» این، جمله‏ای است که بچه‏ها در روزهای گرم و بلند تابستان بارها و بارها به زبان می‏آورند. واقعیت این است که بچه‏ها تعطیلات تابستانی و ماندن در منزل را دوست دارند ولی گاهی وقت‏ها همین در منزل ماندن جهت آنها کسل کننده می شود. جهت اینکه روزهای بلند تابستان را جهت فرزند ها به روزهای به یاد ماندنی تبدیل کنیم؛ با شروع فصل تابستان و اتمام دوره تحصیلی، اكثر والدین دغدغه نام نویسی فرزند ها در دوره های متفاوت تابستانی و كلاس های بیرون از منزل را دارند، ولی تابستان عالی ترین وقت جهت زیاد کردن رابطه میان اعضای خانواده و گسترش مشاركت فرزند ها در امور منزل هست. فرزند های موفق و شاد در منزل ای آرام و دلنشین و در میان اسباب بازی و وسایلی كه به آن علاقه دارند رشد می كنند. با برنامه ریزی نشانه دار و صحیح، فضایی طراحی كنید كه كودكان بتوانند به دور از هرگونه فشارهای معنوی و روانی، لذت و تنوع در محیط داخل منزل را تجربه كنند.

اگر دوست دارید فرزند هایتان، تعطیلات تابستانی را با میل و رغبت بیشتری در منزل سپری كنند با ما همراه شوید:

لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه ریزی و انجام کارهای ساده، این وقت را با سرگرمی های شاد پر کنیم. چند نمونه از این فعالیت ها را با هم مرور می کنیم :

از سرگرمی های راحت خانگی استفاده کنید: مثلا با همکاری تمام افراد خانواده و همکاری فرزند ها آشپزی کنید. کیک و کلوچه، پیتزای سبزیجات یا آش بپزید و همه دور هم نوش جان کنید. بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه در آشپزخانه به فرزند ها سخت نگیرید و تمیز کردن آشپزخانه را بگذارید جهت بعد.

اگر دوست داريد بچه‌هايتان،‌تعطيلات تابستاني را با ميل و رغبت بيشتري در منزل سپري كنند با ما همراه شويد:

در منزل کارهای هنری انجام دهید: بچه ها دوست دارند کارهای هنری انجام دهند. کاغذ و وسایل نقاشی در اختیار آنها قرار دهید و از آنها بخواهید، داستانی راجع به یک روز تابستانی بنویسند و آن را نقاشی کنند. می توانید جهت جذابیت بیشتر، نقاشی گروهی بکشید و روی یک مقوای بزرگ با کمک هم یک نقاشی بکشید.

ساخت کاردستی جهت فرزند ها جذابیت دارد و در کنار آن می توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند. می توانید یک شخصیت پسر یا دختر روی مقوا بکشید و دور آن را با قیچی ببرید. سپس با کاغذهای رنگی لباس، کفش، کلاه آفتاب گیر و عینک آفتابی برایش درست کنید و البته راه های مواظبت از پوست در برابر آفتاب را هم به فرزندتان بیاموزید

نمایش عروسکی بازی کنید: شخصیت های داستان می توانند عروسک های فرزندتان یا نقاشی هایی که کشیده اید و دور آن را بریده اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده آمیز اجرا کنید، نکات آموزشی داستان زیاد در ذهن فرزند ها می ماند.

لباس های قشنگ بپوشید و تصویر یادگاری بگیرید.

بازی های سرگرم کننده و دسته جمعی انجام دهید: به عنوان نمونه همه با هم پازل درست کنید و یا از یکی از فرزند ها بخواهید راجع به یک شی در اتاق بدون اینکه نام آن را ببرد، توضیح بدهد. بعد از بقیه فرزند ها بخواهید حدس های خودشان را در این باره روی کاغذ بنویسند و هر کس درست حدس زد، به او وقت دهید دفعه بعد او راجع به یک شی توضیح بدهد. می توانید بیست سوالی بازی کنید و توضیحات را در قالب پرسش از هم بپرسید.

بچه ها را یک جا جمع کنید و جهت ارزش قصه بگویید. می توانید قصه ای تازه یا قصه های مورد علاقه آنها را تعریف کنید.

سرگرمی های خانگی چیست؟

بازی با سایه ها جهت فرزند ها لذت بخش هست. چراغ های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال متفاوت بسازید. از فرزند ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.

می توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و در روزهایی که مجبورید چند ساعت در منزل بمانید، از فرزندتان بخواهید یكی از آنها را گزینش و تماشا کند.

بچه ها را تشویق کنید اتاق ارزش را مرتب کنند: معمولا فرزند ها علاقه ای ندارند که اتاق ارزش را تمیز کنند، ولی شما می توانید این کار را جهت ارزش جالب کنید. به عنوان نمونه وقت بگیرید که چه قدر طول می کشد تا اتاق ارزش را مرتب کنند و بعد اگر اتاق ارزش مرتب شد، جهت آنها جایزه ای در نظر بگیرید و تشویق ارزش کنید.

با کمک فرزند ها خودتان خمیر بازی درست کنید: می توانید یك فنجان آرد، یک سوم فنجان آب و یک دوم فنجان نمک را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در صورت لزوم آب یا آرد به میزان کم اضافه کنید تا غلظت آن طوری شود که به آسانی بتوان با آن اشکال متفاوت ساخت و در ضمن به دست نچسبد. با استفاده از این خمیر، فرزند ها می توانند به آسانی بازی کنند و شکل های مورد علاقه ارزش را بسازند و بعد از خشک شدن، آنها را رنگ کنند.

اگر دوست داريد بچه‌هايتان،‌تعطيلات تابستاني را با ميل و رغبت بيشتري در منزل سپري كنند با ما همراه شويد:

بچه ها نقاشی با انگشت را دوست دارند. می توانید خمیرهای رنگی درست کنید تا با آن نقاشی برجسته آماده كنند. جهت تهیه این خمیر؛ نصف فنجان نشاسته را در یک فنجان آب سرد حل کنید. بعد سه فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا دو مرتبه به جوش بیاید. خوب آن را به هم بزنید و هنگامی که براق و کمی غلیظ شد، آن را از روی حرارت بردارید و پودرهای رنگی به آن اضافه کنید. هنگامی که این خمیر خنک شد، فرزند ها می توانند با آن نقاشی کنند.

از فرزند ها بخواهید تمام عروسک های ریز و اسباب بازی های کوچک خودشان را یک جا جمع کنند و بعد با همه آنها یک شهر کوچک بسازند.

چند لیوان آب را کنار هم بچینید. بعد در هر کدام مقدار متفاوتی آب بریزید. حالا اگر با قاشق به هر لیوان ضربه بزنید، صدای خاصی می دهد. می توانید با هم موزیک بزنید و شعر بخوانید.

آلبوم های تصویر را بیاورید و با هم تصویر ها را ببینید و راجع به خاطرات آن با هم صحبت کنید.

سرگرمی های خانگی چیست؟

خاطرات قدیم خانوادگی را جهت فرزند ها تعریف کنید و به آنها بگویید هنگامی که فرزند بودید، در تعطیلات تابستانی چه کارهایی انجام می دادید و چه طور خودتان را سرگرم می کردید.

از فرزند ها بخواهید یک شغل گزینش کنند. به عنوان نمونه پزشک، پرستار، معلم یا آتش نشان شوند و شما هم نقش بیمار یا شاگرد آنها را بازی کنید

بچه ها بازی با حباب را خیلی دوست دارند. می توانید در یک ظرف کوچک کمی آب صابون درست کنید و با یک نی حباب بازی کنید.

بدلیجات و لوازمی را که قدیمی شده، جایی نگه دارید و از فرزند ها بخواهید با ترکیب آنها وسایل تزیینی تازه درست کنند. این کار به خوبی فرزند ها را سرگرم می کند.

در این روزها حتی می توانید مهارت های مورد نیاز را به فرزند ها بیاموزید. کمی خیاطی به آنها یاد بدهید. به عنوان نمونه به آنها یاد بدهید، اگر دکمه لباس ارزش كنده یا جوراب ارزش پاره می شود، چه طور آن را بدوزند.

از آنها بخواهید به یکی از افراد خانواده، دوستان یا معلم ارزش نامه دوستانه بنویسند. به آنها یاد بدهید که چه طور یک نامه دوستانه بنویسند.

كتاب های درسی و وسایل كمك آموزشی را جمع كنید، به جای آن ها در كتابخانه اتاق فرزندتان انواع كتاب های داستانی، رمان، تخیلی، نوار و سی دی های قصه بگذارید. طبق برنامه ای نامحسوس، فرزند شما می تواند كتابدار كتابخانه خودش شود. زمانی را در هفته به قصه گویی، تخیل پردازی و كتابخوانی تخصیص داده شده است دهید تا معلومات و دانش او اوج رود.

چنانچه مایل هستید در تابستان ساعتی را جهت آموزش به فرزندتان تخصیص داده شده است دهید، آموزش را خودتان برعهده بگیرید. زمانی را در روز به آموزش زبان، كامپیوتر، قرآن، نقاشی، شطرنج و… تخصیص داده شده است دهید تا نظاره گر پرورش قدرت بیان و خلاقیت دلبندتان باشید.

تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی سلامتی فرزند ها را تضمین می كند. بنابراین تخصیص داده شده است دادن ساعتی در هفته به این امر بافایده خواهد بود. در منزل می توان حركات كششی و جهشی راحت را انجام داد. شما حتی می توانی ساعتی را در حیاط منزل با فرزندتان پیاده روی كنید تا سلامتی قلب و عروق شما و فرزندان تان تضمین شوند. اگر حیاط ندارید، جهت عصرگاه یك برنامه پیك نیك به یكی از بوستان های اطراف منزل بچینید.

شاید در طول سال قصد داشته اید كاردستی قشنگی با همكاری فرزندتان جهت تزئین اتاقش تهیه كنید، ولی وقت كافی نداشته اید. تعطیلات تابستان عالی ترین وقت هست. با توجه به نوع چیدمان اتاق فرزندتان، چند كاغذ رنگی، چسب و قیچی و انواع ماژیك تهیه كنید. در گوشه ای از اتاق روی دیوار، كلاژ فصل تابستان یا شخصیت كارتونی موردعلاقه اش را تهیه و راه اندازی كنید. به عنوان مثال روی كاغذهای رنگی تصویر دلخواه را ترسیم كرده و با ماژیك های رنگی، آن را تزئین كنید. سپس آن را برش زده و در محل موردنظر راه اندازی كنید.

با چند تكه چوب و تخته سه لایی، می توانید اشكال راحت و قشنگی با ابتكار و خلاقیت خود و فرزندتان تهیه كنید. یك چارچوب راحت با چندینه تكه چوب، به عنوان قاب عكس یا استفاده از چند قطعه چوب و مقوا جهت ساخت جعبه ای جهت خودكار رومیزی، وسایل جالب و راحت ای هستند كه اوقات تابستان را به خوبی دلنشین می كنند.

با توجه به سن فرزندتان، انواع بازی های فكری گروهی یا فردی، حل پازل، معما و جدول و حتی انجام آزمایش های عملی ابتدایی در منزل می تواند عالی ترین سرگرمی جهت پرورش نبوغ و استعداد فرزندتان در محیط گرم و صمیمی منزل باشد

تهیه انواع عروسك ها و آموزش آن ها به فرزندتان می تواند جالب و هیجان انگیز باشد. به عنوان نمونه از وسایل دورریز و غیرقابل استفاده می توان عالی ترین اسباب بازی ها را ساخت.

كودكان به كارهای عملی علاقه خاصی نشان می دهند، می توان آن ها را در تهیه كیك راحت عصرانه یا آبیاری و كاشت گل های آپارتمانی سهیم كرد. با آزادی كاملی كه به آنها می دهید كنجكاویشان ارضاء خواهد شد. اگر در سن كودكی یا در سال های دبستان هستند انواع متفاوت خمیر و گل را از مغازه تهیه كنید. كافی است كه آن ها را تشویق كنیم تا تخیل و افكارشان را به صورت عملی اجرا كنند.

با توجه به سن فرزندتان، انواع بازی های فكری گروهی یا فردی، حل پازل، معما و جدول و حتی انجام آزمایش های عملی ابتدایی در منزل می تواند عالی ترین سرگرمی جهت پرورش نبوغ و استعداد فرزندتان در محیط گرم و صمیمی منزل باشد.

فرآوری : کهتری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:

ترجمه : فرزانه فولادبند/ مرجع: Kidshealth/هفته نامه سلامت

نشریه منزل

واژه های کلیدی: وسایل جالب | تابستان | استفاده | تابستانی | سرگرمی | فرزندان | نقاشی | فنجان | فرزند | انواع

سرگرمی های خانگی چیست؟

سرگرمی های خانگی چیست؟

سرگرمی های خانگی چیست؟

سرگرمی های خانگی چیست؟

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا