یک عمر سلامتی با تغذیه از شیر مادر

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، فقط باید از شیر مادر تغذیه کند. به طور خدادادی تمام مواد غذایی که نوزاد نیاز

یک عمر سلامتی با تغذیه از شیر مادر

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، فقط باید از شیر مادر تغذیه کند. به طور خدادادی تمام مواد غذایی که نوزاد نیاز دارد در شیر مادر وجود دارد و عالی ترین منبع جهت تغذیه کودک، شیر مادر می باشد. مادرانی که در روزهای نخست تولد نوزاد خود می باشند، حتما باید مایعات زیاد استفاده کنند، تا شیرشان زیاد شود.

تولد نوزاد یکی از شیرین ترین لحظات جهت هر مادری هست، مادران هم همواره در تلاش هستند که عالی ترین غذا را جهت کودکشان فراهم کنند. شیر مادر عالی ترین تغذیه جهت نوزادان محسوب می شود. در این مطلب نگاهی به فایده های بی شمار تغذیه با شیر مادر می اندازیم.

یک عمر سلامتی با تغذیه از شیر مادر

تغذیه انحصاری با شیر مادر

شیرین نیرومنش عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران و فلوشیپ پریناتولوژی (حاملگی های پر خطر) اظهار کرد: طبق دستور العمل کشوری کودکان باید تا ۲ سال از شیر مادر تغذیه کنند و در ۶ ماه نخست مصرف غذا های کمکی همراه شیر مادر ممنوع هست. شیرخوار از سن ۶ ماهگی به بعد می تواند از غذا های کمکی همچون آب میوه و سوپ استفاده کند.

وی بیان کرد: شیر مادر عالی ترین تغذیه جهت نوزادان بوده خداوند همه مواد غذایی مورد نیاز شیرخوار را در شیر مادر قرار داده هست. در سال نخست تولد، نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران راجع به آغوز (اولین شیری که بعد از زایمان ترشح می شود) عنوان کرد: آغوز حاوی چربی اوج و مواد ایمنی فراوان هست. تمام آنتی بادی هایی که مادر در طول عمر خود جهت مقاومت در برابر بیماری های متفاوت کسب کرده از طریق آغوز به شیرخوار انتقال یافته می شود بنابراین مقاومت نوزاد نسبت به امراض زیاد کردن پیدا می کند.

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، فقط باید از شیر مادر تغذیه کند. به طور خدادادی تمام مواد غذایی که نوزاد نیاز

نیرومنش تاکید کرد: مکیدن سینه مادر به وسیله نوزاد در نخستین ساعت ها بعد از تولد باعث ترشح ماده ای به نام «اکسی توسین» به طور طبیعی می شود که جمع شدن رحم مادر و قطع شدن خونریزی بعد از تولد را به همراه دارد.

وی افزود: بعضی از مادران هنگامی که در روز های نخست بعد از وضع حمل شیر می دهند احساس درد زیر شکم دارند که این درد ناشی از مکیدن سینه مادر به وسیله شیرخوار و ترشح هورمون ها از جمله هورمون «اکسی توسین» است.

این فلوشیپ پریناتولوژی تصریح کرد: معمولاً در سه تا چهار روز اول تولد نوزاد شیر مادر کم است و مادر باید جهت زیاد کردن شیر مایعات بیشتری مصرف کند. کم کردن استرس نیز باعث زیاد کردن شیر می شود. مکیدن سینه مادر باعث جنبش هورمون های ترشح کننده شیر و زیاد کردن شیر می شود.

نیرومنش با بیان اینکه در روز سوم بعد از تولد نوزاد میزان شیر مادر زیاد کردن پیدا می کند، اظهار کرد: زمانی که با تغذیه نوزاد از یک سینه، از سینه دیگر شیر جاری شود. مادر می تواند این شیر را در بطری های شیشه ای در فریزر نگهداری کند که حدود یک تا ۲ ماه قابل مصرف است.

وی گفت: نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند در برابر امراض مقاوم ترند. این نوزادان در تابستان کمتر به اسهال و در زمستان کمتر به سرماخوردگی دچار می شوند. شیرخوارانی که شیر مادر مصرف می کنند در مقایسه با سایر نوزادان کمتر بیمار می شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران بیان کرد: افرادی که به اندازه و مدت کافی در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه کرده اند در سنین بزرگسالی هم کمتر به بیماری هایی مانند دیابت، چاقی، فشار خون و اختلالات قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

یک عمر سلامتی با تغذیه از شیر مادر

نیرومنش تاکید کرد: مادرانی که نوزادشان را شیر می دهند ممکن است به مدت ۶ تا ۱۲ ماه دچار تغییرات هورمونی نشوند. شیردهی تا حدی می تواند از حاملگی های پشت سرهم و با فواصل کوتاه جلوگیری کند.

وی یادآور شد: مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند سریع تر به وزن طبیعی خود باز می گردند. همچنین این مادران کمتر دچار زیاد کردن چربی خون و مبتلا شدن به سرطان سینه می شوند. ازسوی دیگر ضریب هوشی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به سایر نوزادان زیاد است.

منبع: گروه تحریریه سایت جوان

واژه های کلیدی: دوران نوزادی | سرطان سینه | هورمون ها | مبتلا شدن | دانشگاه | نوزادان | پزشکی | نوزاد | تغذیه | ایران | هورمون

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا