نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

ضد عفونی کننده | کیسه زباله | سطل زباله | استفاده | والدین | سلامتی | بیماری

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

عبارات مهم : ضد عفونی کننده – کیسه زباله

والدین باید به تعویض پوشک نوزاد به عنوان کاری مهم نگاه کنند

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

تعویض پوشک فرزند و حمام بردن او از جمله کارهایی است که هر پدر و مادر جهت حفظ سلامت عمومی نوزاد و کودک نوپا انجام می دهند.

در این میان ولی تعویض پوشک کودک به جهت آنکه باید در فواصل زمانی کوتاه تری انجام شد از اهمیت بیشتری برخوردار هست. از دید آنهایی که هنوز پدر و مادر نشده اند تعویض پوشک کودک کاری نچندان خوشایند است ولی اگر از هر پدر و مادری این پرسش پرسیده شود که راجع به جالب ترین لحظاتی که با کودک نوپایشان داشتند صحبت کنند، تعویض پوشک از جمله مواردی است که به زبان می آورند.

به طور کلی حتی کودکان نوپایی که همواره بیشترین همکاری را با پدر و مادر خود دارند، ممکن است در حین تعویض پوشک ساز مخالف زده و در کاری که تنها شاید یک یا دو دقیقه وقت ببرد اختلال ایجاد کنند.

معمولا در این لحظات بسیاری از نوزادان و کودکان نوپا جیغ کشیده، دستانشان را به هم می کوبند و با لغزیدن به اطراف کار را جهت والدین در تعویض پوشک سخت می کنند.

اگر از تمامی والدین پرسش شود که چه چیزهایی راجع به نخستین دفعاتی که پوشک کودکشان را تعویض می کردند در ذهن دارند معمولا این پاسخ شنیده می شود: کار مشکل بود و همکاری نمی کرد!

ضد عفونی کننده | کیسه زباله | سطل زباله | استفاده | والدین | سلامتی | بیماری

شاید در ظاهر اینگونه به نظر برسد که تعویض پوشک کاری نچندان پیچیده و راحت است ولی باید توجه داشت که چون با سلامت عمومی کودک در ارتباط است و باید تا حد امکان آلودگی های میکروبی از دستگاه تناسلی و روده ای کودک زدوده شود، توجه به بعضی نکات و رعایت یک سری معیارها کاملا مهم به نظر می رسد.

ابتدا مکان مناسبی را در نظر بگیرد
یادتان باشد که سطحی صاف و ایمن را جهت تعویض پوشک نوزاد گزینش کنید و همواره این کار را در همانجا انجام دهید.

البته در بسیاری از فروشگاه ها میزهای مخصوصی جهت این کار به فروش می رسد که فرایند تعویض پوشک نوزاد را به کاری راحت تر تبدیل می کند.

با این حال شاید لزومی به استفاده از میز مخصوص! نباشد و این شما هستید که می توانید شرایط مناسبی را جهت این منظور فراهم کنید.

حتی بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که تعویض پوشاک نوزاد و یا کودک نوپا بر روی زمین انجام شود

اکنون این پرسش مطرح می شود که آیا باید تعویض پوشک کودک همواره در یک نقطه مشخص صورت گیرد؟
در پاسخ باید گفت اگر تعویض پوشک در هر بار در نقطه ای متفاوت صورت گیرد با این کار عوامل میکروبی و بیماری زا را به سرعت در محیط بسته و محدود منزل منتشر می کنیم. از این رو حتی توصیه می شود تعویض پوشک نوزاد در گوشه مناسبی از سرویس بهداشتی انجام شود، یعنی جایی که به آب گرم و فاضلاب نزدیک باشد

حالا این پرسش مطرح می شود که بهتر است تعویض پوشک در چه جاهایی انجام نشود؟
! دکتر «رابت فرنک» متخصص اطفال از مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سین سیناتی در آمریکا می گوید: توصیه جدی می شود که تعویض پوشک در نقاطی نظیر محل سرو غذا و یا مکان هایی که افراد لباس خود را بعد از وارد شدن به منزل یا قبل از خروج از آن تعویض می کنند، صورت نگیرد.

قبل از این کار خود را خوب آماده کنید
در واقع توصیه می شود به تعویض پوشک نوزاد به عنوان کاری مهم نگاه شود.

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

اگر والدین نوزاد و یا کودک نوپا همواره در سطحی از آمادگی باشند که در هر لحظه مقتضی پوشک نوزاد را تعویض کنند آن وقت هیچگاه جهت انجام این کار استرسی نخواهند داشت، بخصوص در مواردی که خارج از منزل هستند.

بخاطر داشته باشید که هیچگاه نباید در حین تعویض کودک جهت برداشتن وسایلی که فراموش کرده اید راهی اتاق دیگر شوید لیکن با این کار عوامل میکروبی و بیماری زا را به آسانی در محیط منتشر می کنید.

پس حتما بخاطر داشته باشید که قبل از تعویض پوشک کودک هر آنچه را که فکر می کنید به آن نیاز دارید در کنار خود آماده کنید.

با دقدت تمیز کنید
توصیه کارشناسان این است که اگر نوزاد دختر است فرایند تمیزکردن او را از جلو به عقب انجام دهید تا بدهید ترتیب مانع از انتقال عوامل میکروبی و بیماری زا به دستگاه تناسلی سرایت نکند.

همچنین در حین تعویض پوشک نوزاد توصیه می شود که دستمالی یا پارچه ای کودک بر روی دستگاه تناسلی او انداخته شود تا در صورت خارج شدن ادرار اختلالی در فرایند تعویض پوشک ایجاد نشود.

ضد عفونی کننده | کیسه زباله | سطل زباله | استفاده | والدین | سلامتی | بیماری

تعویض پوشک از جمله کارهایی است که هر پدر و مادر جهت حفظ سلامت نوزاد انجام می دهند

پوشک آلوده را با دقت جمع کنید
معمولا این مرحله از تعویض پوشک جهت بسیاری از والدین کار نسبتا دشواری است لیکن در حالی که پوشک آلوده جمع می شود معمولا نوزاد حس شادابی و نشاط خود را با دست و پا زدن نمایان می سازد.

از سطل زباله مخصوص استفاده کنید
بسیاری از والدین ترجیح می دهند که پوشک آلوده نوزاد را به همراه سایر زباله ها در کیسه زباله قرار دهند حال آنکه ممکن است با این کار عوامل میکروبی و بیماری زا تا همان مدتی که کیسه زباله در منزل است به نقاط دیگر آن سرایت کند.

در سال های اخیر محصولات موثری جهت حل این معضل و مسئله ارائه شده است که سطل زباله هایی که بو و عوامل میکروبی را از خود منتشر نمی کنند از آن جمله هستند.

از اسباب بازی ها کمک بگیرید
تعویض پوشک نوزاد یا حتی کودک نوپا معمولا از این جهت سخت می شود که با دست و پا زدن او همراه است و همین مسئله کار را جهت والدین سخت می کند.

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

در چنین مواقعی توصیه می شود که از چیزهایی که توجه کودک را به خود جلب می کنند استفاده شود.

پیشنهاد می کنیم در حین تعویض پوشک کودک چندین عروسک و اسباب بازی در اطراف کودک قرار دهید تا توجهش به آنها معطوف شود.

توصیه جدی می شود که بعد از آخر تعویض پوشک نوزاد اسباب بازی هایی که در اطرافش چیده بودید را ضدعفونی کرده و بشویید.

شستشوی دستان نوزاد فراموش نشود
از آنجایی که توجه والدین در حین تعویض پوشک نوزاد به کیفیت کاری که می انجام می دهند معطوف می شود، ممکن است متوجه دست زدن نوزاد به آلودگی ها نشوند از این رو توصیه جدی می شود که بعد از هر بار تعویض پوشک، دستان نوزاد یا کودک نوپا به خوبی شستشو داده شود.

دستان خود را هم بشویید
همانقدر که شستشوی دستان نوزاد بعد از تعویض پوشک اهمیت دارد شستن و ضد عفونی ساختن دستان والدین نیز بعد از این کار اهمیت زیادی دارد.

در صورتی که در آن لحظه به شیر آب دسترسی ندارید می توانید از ژل مخصوص ضد عفونی کننده (که ماده مهم تشکیل دهنده آن الکل است) استفاده کنید.

در این صورت مراقب باشید که بطری محتوی ماده ضد عفونی کننده از دسترس نوزاد به دور باشد. لباس های نوزاد را هم تعویض کنید.

براساس آنچه که از سوی آکادمی از اطفال آمریکا ارائه شده، بهتر است لباس های نوزاد بعد از تعویض پوشک نیز تعویض شود که البته توصیه می شود که ابتدا آنها را در محلول جداگانه شستشو جهت مدتی قرار داده و سپس آنها را جدای از سایر لباس ها با آب گرم شستشو دهیم. در آخر نیز عملیات آبکشی را دوبار تکرار کنید.

توجه والدین در حین تعویض پوشک نوزاد به کیفیت کاری که می انجام می دهند معطوف می شود

توصیه های بهداشتی مهم
پس از هر بار تعویض پوشک نوزاد، رعایت یک سری موارد به حفظ سلامت او و بهداشت محیط کمک زیادی می کند که در زیر به آنها پرداخته شده است است:

در حد فاصل هر تعویض پوشک، محلی را که معمولا این کار را بر روی آن انجام می دهید با استفاده از محلول آب و صابون یا سایر ترکیبات مشابه به خوبی شستشو دهید.

همچنین اگر از زباله مخصوصی جهت نگهداری پوشک آلوده استفاده می کنید نیز آن را به خوبی ضدعفونی کنید.

به خاطر داشته باشید رعایت نکردن همین موارد به ظاهر پیش پا افتاده شانس سرایت عوامل بیماری زا به کودک را به میزان قابل توجهی زیاد کردن می دهد.

همچنین توصیه می شود درصورتی که بیش از یک نوزاد در منزل دارید، دقت بیشتری در رعایت این موارد به خرج دهید. پوششی که نوزاد را بر روی آن خوابانده و پوشکش را تعویض می کنید بعد از هر بار انجام این کار به خوبی شسته و ضدعفونی نمایید.

سعی کنید این کار را به یک عادت جهت خود تبدیل کنید.

همچنین توصیه می شود از پوشش های یک بار مصرف نیز استفاده کنید.

رعایت این موارد کمک زیادی به حفظ سلامت نوزاد و کودک نوپا در دوران استفاده از پوشک می کند.

توصیه های در خصوص تعویض پوشک در خارج از منزل هر لحظه در ساک نوزاد زیر اندازی بزرگتر از آنچه که در منزل جهت تعویض پوشک استفاده می کنید همراه داشته باشید لیکن در مواقعی که خارج از منزل هستید مشخص نیست که چه لحظه و در کجا باید پوشک کودک را تعویض کنید.

همچنین شاید مجبور باشید که بر روی سطحی نه چندان تمیز پوشک نوزاد را عوض کنید به همین علت با استفاده از زیر انداز بزرگتر کمک بیشتری به حفظ سلامتی او می کنید. همواره در ساک نوزاد محلول ضد عفونی کننده به همراه داشته باشید از این محلول در مواقعی که قرار است نوزاد را در خارج از منزل و محیط هایی نظیر پارک یا سرویس بهداشتی عمومی جهت ضد عفونی ساختن سطوح استفاده کنید. نسبت به انداختن پوشک آلوده در سطح آشغال سریعا اقدام کنید با این حال بهتر است کیسه ای در ساک خود داشته باشید لیکن در بعضی مواقع در سطح زباله دسترسی ندارید و در چنین شرایطی می توانید پوشک آلوده را در کیسه قرار داده و در آن را به خوبی گره بزنید.

هیچ گاه فراموش نکنید که در نخستین وقت دست ها را به خوبی شستشو دهید اصلا مهم نیست که چقدر عجله دارید توصیه مهم این است که کار با سلامت نوزاد شما گره خورده هست. توصیه می شود همواره ژل ضد عفونی کننده همراه خود (ساک نوزاد) داشته باشید.

نکته خواندنی
اگر چه بسیاری از والدین با خواندن چنین نکاتی نسبت به تعویض به موقع و مناسب پوشک نوزاد وسواس بیشتری به خرج داده و حتی ممکن است این کار را با استرس انجام دهند ولی توصیه می شود که هیچ گاه دلواپس نباشید لیکن سیستم دفاعی نوزادان بسیار نیرومند بوده و معمولا به علت آلودگی های مختصر برجای مانده از فرایند تعویض پوشک بیمار نمی شوند.

یادتان باشد اگر در منزل یک نوزاد دارید آلودگی های مرتبط با تعویض پوشک او تنها مربوط به اوست از این رو معمولا خطر آنچنانی جهت سلامت نوزاد ندارد هر چند ضد عفونی سازی سطوح و دست ها همواره توصیه می شود. در نوبت بعدی تعویض پوشک همواره نکات مطرح شده است را به خاطر داشته باشید تا سلامت او را در بالاترین سلامت ممکن حفظ کنید.

منبع: ninisite.com

واژه های کلیدی: ضد عفونی کننده | کیسه زباله | سطل زباله | استفاده | والدین | سلامتی | بیماری | نوزادان | نوزاد | شستشو | سلامت

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

نکاتی راجع به تعویض پوشک نوزاد

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا