زمان مناسب جهت گرفتن کودک از شیر

شیر عالی ترین و کامل ترین غذا جهت نوزاد است که باید تا حداقل سن ۲ سالگی این ماده غذایی کامل جهت نوزاد استمرار داشته

زمان مناسب جهت گرفتن کودک از شیر

شیر عالی ترین و کامل ترین غذا جهت نوزاد است که باید تا حداقل سن ۲ سالگی این ماده غذایی کامل جهت نوزاد استمرار داشته باشد، ولی یکی از سوالات مهمی که ذهن مادران را به خود مشغول می کند مناسب ترین وقت جهت گرفتن کودک از شیر و جایگزین کردن مکمل ها و وعده های غذایی به جای شیر مادر است.

زمان از شير گرفتن در كشورهاي متفاوت تفاوت دارد و آخرين اطلاعات و توصيه ها سنين ۲تا ۴ سالگي را پيشنهاد مي كنند . تصميم در مورد از شير گرفتن بستگي به شرايط جسمي ، رواني مادر و كودك و ويژگيهاي خانواده دارد.

هترين روش از شير گرفتن روش تدريجي است كه همراه با علاقه و علاقه بوده و هم براي مادر و هم براي كودك بسيار راحت تر است و بدون مشكل و در طي چند ماه اتفاق مي افتد. بنابراين بعد از ۲ سال كامل كه كودك از شيرمادر بهره مند شده است و در روز ۵ وعده غذا ( ۳ وعده غذاي اصلي و ۲ ميان وعده) مي خورد و مايعات را هم با ليوان مي نوشد مي توان يك تا دو وعده شير پاستوريزه يا آب ميوه را جايگزين شير مادر نمود .

در اين وقت نقش مادر آن است كه خود پيشنهاد شير دادن را نكند و اگر زماني هم كودك تمايل به شيرخوردن داشت از او دريغ ننمايد، به ويژه وقتي كودك بيمار باشد كه فقط اشتها به خوردن شير دارد و غذاي ديگري را تحمل نمي كند. در اين روش چون از شيرگرفتن آرام آرام است مشكلات عصبي، رواني و تغييرات هورموني مادر كه در يكباره از شير گرفتن اتفاق مي افتد بوجود نمي آيد و كودك نيز دچار ضربه رواني نمي شود. به اين ترتيب كودك كم كم علاقه به شير خوردن را از دست مي دهد و ممكن است خودش يكباره آنرا كنار بگذارد. بنابراين پيشنهاد مي شود مادران عزيز از توصيه هاي زير كه فقط به عنوان يك راهنما هست، استفاده كنند.

زمان مناسب جهت گرفتن کودک از شیر

۱- به كودك ، قبل از خواب و صبح هنگام بيدار شدن شير خودتان را بدهيد.

۲- بتدريج وعده هاي شير قبل و بعد از ظهر را كم كنيد يعني فاصله شيردادنها را بيشتر نماييد تا خودبخود يك وعده شيردهي از بین بردن شود.

۳- برنامه هميشگي روزانه را عوض كنيد مثلاً اگر او را از مهد كودك بر مي داريد به جاي اينكه به منزل بياييد فروشگاه يا پارك برويد تا سرگرم شود و هوس شير خوردن نكند.
۴- سرگرمي هاي جديد برايش پيدا كنيد.

۵- وقت شيرخوردن او را پيش بيني كنيد و چيزي در دسترس داشته باشيد مثلاً يك ميان وعده يا يك نوشيدني مورد علاقه او را بهمراه داشته باشيد.

شیر عالی ترین و کامل ترین غذا جهت نوزاد است که باید تا حداقل سن ۲ سالگی این ماده غذایی کامل جهت نوزاد استمرار داشته

۶- اگر در صندلي يا محل مخصوصي به كودك شير مي داديد از اين محل استفاده نكنيد تا كودك بياد شيرخوردن نيفتد و تقاضاي شير نكند.

۷- اجازه ندهيد كودك شما را بدون لباس ببيند و هوس شير خوردن كند.

۸- در صورت امكان از ساير افراد خانواده كمك بگيريد و هنگامي كه مي خواهيد وعده صبح شيردادن را قطع كنيد سعي كنيد سریعتر از او از خواب بيدار شويد تا هنگام بيدار شدن او، همسرتان يا يكي ديگر از افراد آشناي خانواده در كنارش باشد.

۹- و بالاخره وعده هاي شيرخوردن در ساعات شب را بترتيب يك شب در ميان و دو شب در ميان و … كنيد تا خود كودك ديگر تقاضاي شير نكند .

بعد از قطع شيردهي ، چه تغييراتي بوجود مي آيد و وظيفه مادر چيست؟

دانه هاي چربي روي پستان بتدريج كم مي شوند. مقداري از آب بدن دفع مي شود كه خود باعث كاهش وزن مادر مي گردد. ممكن است ترشح شير تا چند ماه وجود داشته باشد كه شبيه كلستروم بوده، بعد غليظ تر شده است و بالاخره قطع مي شود. مادر بايد دريافت كالري روزانه خود را كمتر كند. تا بتواند چربي هاي ذخيره شده است را از دست بدهد. براي جلوگيري از شل شدن و افتادگي پستان ها مادر بايد ورزش كند به ويژه حركات ورزشي كه در هنگام شنا كردن انجام مي شود.

زمان مناسب جهت گرفتن کودک از شیر

قطع شيردادن به عنوان قطع ارتباط عاطفي تلقي نمي شود بلكه در مواقعي كه كودك نياز به در آغوش گرفتن دارد ، يا خسته يا افسرده است يا درد دارد مادر بايد او را با مهرباني در آغوش گرفته و آرام كند و علاقه و علاقه خود را اينبار نه از طريق شيردادن بلكه از طريق نوازش و دوستی به او هديه نمايد.

منبع/مردم نیوز

واژه های کلیدی: خانواده | استفاده | روش از شير گرفتن نوزاد | شیر مادر و سلامتی کودک | مکمل های غذایی جهت نوزادان | میزان شیردهی مادر به نوزاد | وعده هاي شير به کودک |

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا