آیا کودکان هم به چربی خون مبتلا می شوند؟

چربی خون و کلسترول از جمله بیماری های ارثی

آیا کودکان هم به چربی خون مبتلا می شوند؟

چربی خون و کلسترول از جمله بیماری های ارثی هستند که هر فردی ممکن است به آنها مبتلا شود، تنها کافی است یکی از والدینتان به این بیماری مبتلا باشد! کلسترول بر دو نوع خوب و بد تقسیم می شود که LDL و HDL نام می گیرند. ولی مطلبی که در این مطلب قصد داریم تا به آن بپردازیم این است که آیا در سنین پائین و کودکی نیز احتمال مبتلا شدن به این بیماری وجود دارد یا خیر؟ با بی بی نیمز همراه باشید.

آیا کودکان هم به چربی خون مبتلا می شوند؟

بیماری هایی ژنتیکی وجود دارند که از همان ابتدای زندگی یعنی سنین کودکی باعث زیاد شدن چربی های خون بخصوص کلسترول و جزء مهم آن یعنی LDL می گردند. پیدا کردن این کودکان چندان سخت نیست لیکن پدر یا مادر یا هر دوی والدین این کودکان مبتلا به زیادی کلسترول هستند. بنابراین توصیه می شود هنگامی که در خانواده ای کلسترول خیلی بالاست، دقت کنید که منظور سطح خیلی زیاد کلسترول است و کودکان نیز مورد آزمایش قرار گیرند.

در مورد تری گلیسرید شیوع خیلی زیاد هست. در سال های اخیر با زیاد شدن چاقی و بی تحرکی بیماری ایکس بشدت در جامعه مرسوم شده است هست. این بیماری مشمول بر برهم خوردن چربی های خون مشمول بر زیادی تری گلیسرید و کم شدن جزء خوب کلسترول یعنی HDL هست. بیماری ایکس اصولا در اثر بی تحرکی و پرخوری ایجاد می شود و متاسفانه در کودکان خیلی چاق می تواند از همان ابتدای زندگی شروع شود و بیماری های سکته قلبی و مغزی را در سنین ابتدای جوانی ایجاد کند.

درمان کودکان و نوجوانانی که دچار زیادی چربی های خون هستند بسیار مسئله هست. از طرفی توصیه به رژیم های کم کالری و کم چرب می تواند باعث کند شدن رشد و نمو آنان شود و از طرف دیگر رعایت چنین رژیم هایی اصولا به علت شرایط سنی تا حدی ناممکن هست. مسئله مهم دیگری نیز وجود دارد: استفاده از دارو جهت درمان چربی خون بهتر است در سنین زیر ۱۰ سال شروع نشود و در سنین بالاتر هم فقط در صورتی که رژِیم و ورزش نتواند چربی را پایین بیاورد و کلسترول یا تری گلیسرید خیلی اوج باشند، دادن دارو مجاز است.

وجود یک عضو درجه یک که دچار عارضه قلبی عروقی شده است باشد، عنوان مهمی است که در درمان این کودکان و نوجوانان اهمیت دارد. یعنی اگر کودک یا نوجوان دچار بیماری چربی خون دارای پدر یا مادر یا خواهر و برادری با سابقه سکته قلبی در جوانی باشد، باید خیلی شدیدتر چربی خونش درمان شود. وجود چاقی نیز دلیلی جهت شدت یافتن دارو درمانی در چنین بیمارانی است.

چربی خون و کلسترول از جمله بیماری های ارثی

روش های درمانی در کودکان مبتلا به اوج بودن کلسترول خون مشمول بر این موارد است:

۱ـ کم کردن چربی غذا

۲ـ کم کردن شدید در چربی های اشباع و کلسترول مشمول بر دوری از مصرف شیر و ماست پرچرب، دوری از خامه و بستنی و دوری از خوردن چربی گوشت

۳ـ ورزش منظم روزانه حداقل ۳۰ دقیقه مشمول بر دویدن شنا یا ورزش های با توپ

۴ـ استفاده از روغن های گیاهی به میزان کم به جای چربی های حیوانی

۵ ـ دوری از مصرف قند و شکر و جایگزین کردن قندهای ترکیبی مثل توت وخرما و کشمش

آیا کودکان هم به چربی خون مبتلا می شوند؟

۶ ـ استفاده زیاد از غذاهای فیبردار مثل هویج، سبزی تازه، سیب

بعد از چند هفته استفاده از چنین رژیم هایی اگر کماکان میزان کلسترول خطرناک یعنی LDL بالاتر از حد بود یا تری گلیسرید بالای ۵۰۰ بود، شروع دارو زیرنظر دکتر باتجربه توصیه می شود.

منبع: جام جم آنلاین

واژه های کلیدی: کلسترول خون | مبتلا شدن | استفاده | کودکان | بیماری | کلسترول | درمانی | درمان کلسترول

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا