مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌ همان زیاد کردن فشار خون در بارداری است که معمولا از هفته نوزدهم اتفاق می افتد. اگر خانمی قبل از بارداری

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

مسمومیت بارداری یا پره اكلامپسی همان زیاد کردن فشار خون در بارداری است که معمولا از هفته نوزدهم اتفاق می افتد. اگر خانمی قبل از بارداری خود فشار خون نداشته باشد و از هفته ی نوزدهم بارداری شاهد فشار خون در وی باشیم، می گوییم که مسمومیت بارداری رخ داده است.

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

علایم مرسوم  مسمومیت بارداری

 پره اكلامپسی خفیف :

افزایش قابل ملاحظه ی فشار خون،  هر چند در محدوده طبیعی قرار داشته باشد

پف كردن صورت ، دست ها و پاها كه در صبح شدیدتر است

افزایش وزن بیش از حد (بیش از ۴۵۰ گرم در هفته در سه ماهه آخر بارداری )

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌ همان زیاد کردن فشار خون در بارداری است که معمولا از هفته نوزدهم اتفاق می افتد. اگر خانمی قبل از بارداری

پروتئین در ادرار

پره اكلامپسی شدید:

افزایش مداوم فشار خون

تورم و پف كردن مداوم

تاری دید

سردرد

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

تحریك پذیری

درد شكم

 اكلامپسی :

بدتر شدن علایم فوق

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌ همان زیاد کردن فشار خون در بارداری است که معمولا از هفته نوزدهم اتفاق می افتد. اگر خانمی قبل از بارداری

كشیدگی عضلات

تشنج

اغما

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

تفاوت پره اکلامپسی با مسمومیت حاملگی

بالا بودن فشارخون (بالغ بر ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه) بعد از هفته ۲۰ حاملگی بدون وجود پروتئین در ادرار “مسمومیت حاملگی” خوانده می شود.

در صورتیکه در مراحل بعد پروتئین در ادرار دیده شود تشخیص به پره اکلامپسی عوض کردن می کند. این اوضاع تقریباً در یک چهارم زنانی که در ابتدا مبتلا به فشارخون حاملگی هستند، دیده می شود.

احتمال برگشت فشارخون به حالت طبیعی بعد از بدنیا آوردن نوزاد زیاد هست. در صورتیکه فشارخون ۳ ماه بعد از وضع حمل هنوز اوج باشد، مادر مبتلا به فشارخون مزمن تشخیص داده میشود.

درمان اكلامپسی و پراكلامپسی

۱- تنها درمان قطعی اكلامپسی و پراكلامپسی، وضع حمل است.

۲- در موارد خفیف پراكلامپسی، كه فشار خون اوج همراه با مقادیر كم پروتئین در ادرار باشد، امكان اداره ی بیماری، با محدود كردن فعالیت و تحت نظارت در بیمارستان یا منزل وجود دارد. اگر جنین نارس باشد، شرایط طوری اداره می شود كه تا حد امكان، نوزاد بتواند سالمتر به دنیا بیاید.

۳- اگر آخر بارداری نزدیك باشد ممكن است القاء وضع حمل صورت گیرد.

۴- در مورد پراكلامپسی شدید كه جهت مادر خطرناك بوده و همراه با مشكلات بینایی، ریوی، درد شكمی، مشكلات جهت جنین و علائم دیگر می باشد، ممكن است درمان اورژانسی نیاز باشد كه مشمول بر ختم بارداری، بدون توجه به سن جنین است.

۵- ممكن است در مواردی كه نیاز باشد، از داروها جهت تسریع روند تكاملی ریه های جنین استفاده شود.

۶- درمانهای دیگر مشمول بر تجویز داروهایی جهت پیشگیری از تشنج و اكلامپسی می باشد.

۷- داروهایی نیز جهت كاهش دادن فشار خون زیاد کردن یافته، به كار می روند.

۸- كنترل دریافت مایعات نیز صورت می گیرد.

 پره اکلامپسی و تغذیه مناسب

* هیچ مطالعه ای جهت درمان مسمومیت بارداری، ماده ی غذایی مفیدی را معرفی نکرده اند. ولی طبق شواهد، مکمل های کلسیم در درمان مسمومیت بارداری تاثیرگذار هست. البته بر همه پر واضح است که تامین کلسیم بدن از طریق منابع طبیعی بهتر است ولی بدلیل اینکه میزان نیاز بدن زن باردار به کلسیم، زیاد هست، پزشکان، مکمل های کلسیم را تجویز می کنند.

* در مورد مواد مغذی دیگری مثل ویتامین های D، E و C تنظیم یک رژیم غذایی صحیح به وسیله مشاوران تغذیه می تواند سودمند باشد.

* مرکبات، کیوی، فلفل دلمه منابع خوب ویتامین C هستند که در کنار مصرف زرده تخم مرغ، شیر، ماهی و مغزها (منابع ویتامین D و E) نقش آنتی اکسیدانی بهتری ایفا می کنند.

* در مورد میزان نمک مصرفی در پره اکلامپسی، نیاز به قطع مصرف و یا محدودیت های شدید نمی باشد؛ ولی کنترل میزان دریافتی نمک در محدوده مناسب توصیه می شود.

* با دریافت مایعات کافی از دهیدراته شدن پیشگیری کنید؛ لیکن در شرایطی که بدن با کمبود آب مواجه می شود مکانیسم های تنظیم فشارخون ممکن است دچار اختلال شوند.

* سبزیجات بخاطر اینکه منبع خوبی از املاح معدنی همچون منیزیم و پتاسیم هستند، توصیه به مصرف روزانه به مقدار کافی از این گروه می شود.

* با توجه به میزان پروتئین دفعی، رژیم غذایی مادر باید تامین کننده کالری و پروتئین کافی باشد.

* خاطر نشان می شود هیچ کدام از ویتامین ها یا مکمل ها را نباید بدون مشورت با متخصص مصرف کنید. درصورتیکه علاوه بر مکمل کلسیم، مکمل های دیگری مثل آهن استفاده می کنید، از مصرف همزمان آنها خودداری کنید.

داشتن یک رژیم غذایی غنی از کلسیم

۱- مصرف لبنیات

۲- کلم پیچ پخته

۳- کلم بروکلی

۴- بامیه

۵- بادام

پیشگیری از مسمومیت بارداری

مراقبت مناسب پیش از تولد در سرتاسر دوران بارداری

در طول بارداری از سیگار، داروهای روان گردان یا الكل استفاده نكنید

در طول بارداری از یك رژیم غذایی طبیعی و كاملاً متعادل استفاده كنید

در صورت تجویز پزشک، از مكمل های ویتامینی و املاح پیش از وضع حمل استفاده كنید

بدون توصیه پزشك هیچ دارویی از جمله داروهای بدون نیاز به نسخه را مصرف نكنید

قبل از اقدام به بارداری با بررسی سطح سرمی ویتامین D، از کفایت آن مطمئن شوید. (در چندین پژوهش کمبود ویتامین D با بروز پره اکلامپسی مرتبط بوده است.)

چه كسی در خطر مبتلا شدن به پراكلامپسی قرار دارد؟

پراكلامپسی در نخستین بارداری، در زنان با سن بسیار كم و نیز در زنان بالای ۴۰ سال زیاد دیده می شود.  سایر عوامل مستعد كننده مشمول بر این موارد هستند:

* سابقه ی فشار خون اوج پیش از بارداری

* سابقه ی پراكلامپسی در مادر یا خواهران

* چاقی پیش از بارداری

* بادرادری دو یا چند قلو

* سابقه ی دیابت، بیماری كلیوی، لوپوس و روماتیسم مفصلی

تاثیر پراكلامپسی بر نوزاد 

۱- تا به حال فکر کرده اید که آیا انقدر مسمومیت بارداری خطرناک است و متخصصان تلاش می کنند هر چه سریعتر آن را درمان کنند.  مسمومیت بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟

۲- پراكلامپسی باعث می شود که خون کافی به جفت نرسد و نوزاد از نظر وزن و اندازه، کمتر از میزان طبیعی به دنیا بیاید.

۳- موجب نارس شدن نوزاد و ایجاد مشكلات مربوط به آن می شود مانند ناتوانی در یادگیری، مشكلات مغزی، تشنج، مشكلات شنوایی و بینایی می گردد.

۴- خطر فوت نوزاد با مادر مبتلا به پراكلامپسی، ۵ برابر نوزاد با مادر بدون پراكلامپسی می باشد.

تورم اندام ها و پراكلامپسی 

برخی موارد تورم اندامها طی حاملگی طبیعی هست. ولی اگر تورم با استراحت برطرف نشود و یا همراه با علائم گفته شده است نیز باشد باید بلافاصله با پزشك خود مشورت كنید.

هر تورمی در بارداری نشان دهنده ی مسمومیت بارداری نیست. لیکن تورم پاها در زن های باردار زیاد دیده می شود و یک نشانه ی عادی است ولی اگر به همراه تورم پاها، علائم مسمومیت بارداری را هم داشتید، حتما به دکتر خود مراجعه کنید تا بررسی های مورد نیاز انجام شود.

 

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:


هفته شانزدهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته چهاردهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته سیزدهم بارداری و مواظبت های لازم

 

واژه های کلیدی: رژیم غذایی | ویتامین | مسمومیت | بارداری | استفاده | حاملگی | پروتئین | ویتامین | مسمومیت | فشارخون | بارداری

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

مسمومیت بارداری یا پره‌ اكلامپسی‌

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا