تغییر اساسی در روشهای پیشگیری از بارداری ناخواسته

قطعاً در دوران زندگی هر خانمی لحظات مهم و حساسی هستند که از شیرین ترین و عالی ترین لحظات زندگی ارزش حساب میشوند.بارداری

تغییر اساسی در روشهای پیشگیری از بارداری ناخواسته

قطعاً در دوران زندگی هر خانمی لحظات مهم و حساسی هستند که از شیرین ترین و عالی ترین لحظات زندگی ارزش حساب میشوند.بارداری هم جهت هر خانمی شیرین و عالی است ولی اگر بارداری بصورت ناخواسته باشد حتمی است که این نوع بارداری جهت زن شیرین و لذت بخش نخواهد بود و اکثر زن ها در این مواقع به فکر سقط جنین هستند.

تغییر اساسی در روشهای پیشگیری از بارداری ناخواسته

تا به امروز، هر وقت صحبت از کنترل موالید می شود، این زنان هستند که گزینه های زیادی را پیش روی خود داشته اند.

ضدبارداری های خانمانه مانند قرص، وسایل داخل رحمی (IUDs) و ایمپلنت های هورمونی به طور گسترده ای به وسیله زنان استفاده شده است تا از بارداری پیشگیری شود. در همین حال، کنتراسپتیوهای مردانه همچنان ثابت باقی مانده و مردان فقط دو گزینه مناسب را جهت خود دارند: کاندوم ها و وازکتومی جهت کنترل باروری آنها. مطالعه ای که اخیرا در Journa- of Clinica- Endocrinology & Metabolism منتشر شده، دریافت شات های کنترل موالید ممکن است به زودی در افق روش های پیشگیری از بارداری های ناخواسته قرار گیرند.

در واقع، محققان شرکت جهانی بهداشت در این مطالعه دریافته اند که می توان به یک کنتراسپتیو هورمونی جهت مردان که خطر بارداری های ناخواسته را کم کردن می دهد، امید داشت.
در طول سال های گذشته، تلاش های متعددی جهت اختراع یک کنتراسپتیو جهت مردان در جریان بوده هست. محققان روش های مختلفی را آزمایش کرده اند، از جمله قرص های مردانه، و شات کنترل موالید مردانه، که در آن از از هورمون های صناعی جهت بلوک موقت اثرات تستوسترون استفاده می شود، بنابراین، بیضه ها دیگر نمی توانند سلول های اسپرم سالم تولید کنند. البته این کار، کاری است برجسته ولی دشوار، لیکن مردان به طور دائم اسپرم تولید می کنند، چیزی حدود حداقل ۱۵۰۰ اسپرم در یک ثانیه، که توقف دیدار اسپرم و تخمک را به یک چالش تبدیل می کند.

قطعاً در دوران زندگی هر خانمی لحظات مهم و حساسی هستند که از شیرین ترین و عالی ترین لحظات زندگی ارزش حساب میشوند.بارداری

این نشانه باید بدون کم کردن سطح تستوسترون قابل دستیابی باشد، لیکن کم کردن آن عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد، مانند از دست دادن میل جنسی. محققان موسسه Guttmacher معتقدند شات کنترل موالید مردانه می تواند یک مدعی ماندنی در این زمینه باشد.

در مطالعه مذکور، محققان ایمنی و اثربخشی کنتراسپتیوهای تزریقی را در ۳۲۰ مرد سالم که ۱۸ تا ۴۵ سال سن داشتند، بررسی کردند. شریک جنسی شرکت کنندگان نیز زنانی بین ۱۸ تا ۳۸ سال سن بودند که حداقل یک سال با هم ارتباط داشتند. مردان پیش از ورود به مطالعه، از نظر شمارش سالم اسپرم بررسی شدند.

محققان بعد از شروع مطالعه، به مردان ۲۰۰ میلی گرم از یک پروژسترون طولانی اثر، با نام

عبارات مهم : بارداری – استفاده
norethisterone enanthate یا NET-EN و ۱۰۰۰ میلی گرم از یک آندروژن طولانی اثر به نام undecanoate یا TU، تا ۲۶ هفته تزریق کردند که شمارش اسپرم هایشان را کم کردن دهند. هر ۸ هفته یکبار، دو تزریق انجام می شد و شرکت کنندگان نمونه های اسپرم خود را بعد از ۸ و ۱۲ هفته در فاز ساپرشن جمع آوری کردند و سپس، هر ۲ هفته یکبار تا اینکه معیارهای ورود را به فاز بعدی کسب کردند. از زوجین خواسته شد در این مدت از روش های کنترل بارداری غیرهورمونی استفاده کنند.
بعد از آنکه شمارش اسپرم مردان به کمتر از یک میلیون در هر میلی لیتر در دو آزمون پشت سر هم رسید، از زوجین خواسته شد جهت پیشگیری از بارداری های ناخواسته فقط به همین روش تزریق اعتماد کنند و از روش های دیگر استفاده نکنند. در طول فاز اثربخشی، مردان هر ۸ هفته یک بار جهت ۵۶ هفته تزریق ها را دریافت می کردند و سپس هر ۸ هفته یک بار نمونه های اسپرم خود را جمع آوری می کردند تا از تعداد اسپرم کم کردن یافته خود اطمینان داشته باشند. بعد از آنکه تزریق ها متوقف شد، شرکت کنندگان پیگیری شدند تا مشخص شود با چه سرعتی شمارش اسپرم ها به تعداد اولیه خود باز می گردند.

یافته های نهایی حاکی از آن بودند که هورمون ها در کم کردن شمارش اسپرم ها به ۱ میلیون در هر میلی لیتر یا کمتر، طی ۲۴ هفته، در ۲۷۴ نفر از شرکت کنندگان اثربخش بوده اند. این روش در نزدیک به ۹۶ درصد از شرکت کنندگان موثر بود. فقط ۴ مورد بارداری در میان شرکای مردان، در طول فاز اثربخشی مطالعه رخ داد.

به هرحال، به علت قیمت عوارض جانبی، خصوصا افسردگی و اختلالات خلقی، محققان از وارد کردن افراد تازه خودداری کردند. از ۱۴۹۱ مورد عارضه جانبی گزارش شده، نزدیک به ۳۹ درصد آنها ربطی با تزریق های کنتراسپتیو نداشت. همچنین یک مورد فوت به علت خودکشی نیز گزارش شد که ربطی به استفاده از داروهای مذکور نداشت.

در همین حال، عوارض جانبی مرتبط با دارو عبارت بودند از: درد در محل تزریق، دردهای عضلانی، میل جنسی زیاد کردن یافته و آکنه. ۲۰ نفر از شرکت کنندگان به علت عوارض جانبی از مطالعه کنار گذاشته شدند. علیرغم عوارض جانبی، بیش از ۷۵ درصد از شرکت کنندگان در انتهای مطالعه به استفاده از این روش جهت پیشگیری از بارداری میل به نشان دادند.

تغییر اساسی در روشهای پیشگیری از بارداری ناخواسته

محقق ارشد این مطالعه اعتقاد است: «اگرچه تزریق ها در کم شدن قیمت بارداری موثر بودند، ترکیب هورمونی مذکور باید زیاد بررسی شود تا تعادل خوب و مناسبی بین ایمنی و اثربخشی آن برقرار شود.»

آیا تزریق بهتر از قرص های مردانه است؟

اخیرا، محققان دانشگاه Wolverhampto- ترکیب جدیدی را پیدا کرده اند که می تواند پروتئین مسئول حرکت اسپرم را غیرفعال کند. اگر یک سلول اسپرم نتواند شنا کند، تخمک هم نمی تواند بارور شود. این روش فقط تا چند روز می تواند مردان را نابارور کند. به هرحال، علی رغم قرص های زنانه، که یک هفته وقت می برد تا اثر خود را اعمال کند، ترکیب تازه فقط چند دقیقه تا چند ساعت وقت می برد تا فعال شود.
تیمی که پشت سر این مطالعه ایستاده، آزمون های حیوانی آن را ظرف ۲ الی ۳ سال آینده شروع خواهد کرد. اگر این آزمایش ها ثابت کنند که موفقیت آمیز بوده اند، محصول فوق در مارکت ها به صورت قرص قابل دسترس خواهد بود. شاید هم اسپری بینی آن تا سال ۲۰۲۱ وارد بازار شود.
شاید وقت آن فرا رسیده که مردان گزینه های بیشتری را جهت کنترل بارداری های ناخواسته پیش روی خود داشته باشند و فقط باید گزینش کنند که قرص بخورند یا آمپول تزریق کنند.

منبع : شفا آنلاین

قطعاً در دوران زندگی هر خانمی لحظات مهم و حساسی هستند که از شیرین ترین و عالی ترین لحظات زندگی ارزش حساب میشوند.بارداری

واژه های کلیدی: بارداری | استفاده | مطالعه | مردانه | پیشگیری | بارداری | کنترل | مردان | تزریق | محققان

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا