آیا پیوند رحم امکان پذیر است؟

پیوند رحم در چه شرایطی امکان پذیر است؟ امروزه علم پزشکی به اندازه ای پیشرفت کرده است که هیچ زنی در آرزوی مادر

آیا پیوند رحم امکان پذیر است؟

پیوند رحم در چه شرایطی امکان پذیر است؟ امروزه علم پزشکی به اندازه ای پیشرفت کرده است که هیچ زنی در آرزوی مادر شدن نماند. حتی زنانی که از ابتدای تولد و بطور مادرزادی بدون رحم به دنیا آمده اند، می توانند با کمک پیوند رحم باردار شود و لذت مادر شدن را تجربه نمایند. پیوند رحم بر روی زنانی انجام می شود که بدون رحم به دنیا آمده باشند، رحمشان آسیب دیده باشد یا به علت سرطان یا بیماری دیگری خارج شده است باشد.در این مطلب قصد داریم به بررسی پیوند رحم و روش انجام آن بپردازیم.

آیا پیوند رحم امکان پذیر است؟

دلیل پیوند رحم

در سال های اخیر تلاش های بسیاری برای پیوند رحم در میان زنانی که بطور مادرزاد از این عضو محروم بوده یا در اثر بیماری مجبور به از بین بردن آن شده است اند، انجام شده است هست. جهت کاندید شدن در فرآیند پیوند رحم، زنان باید در سن تولد فرزند (در دهه ۳۰ سالگی شان) بوده و دارای رحم نباشند. این پیوند طوری طراحی شده است که موقت باشد و ایده مطرح این است که زنان باردار خواهند شد، یک یا دو فرزند خواهند داشت و سپس رحم از بدن آن ها برداشته می شود.

دلیل این عنوان آن است که بعد از جراحی، زنان مجبورند داروهای عدم بعد زنی مصرف کنند که سیستم ایمنی را سرکوب کرده و آن ها را در برابر امراض و عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. پزشکان بر این باورند، بسیاری از پیوندهای اعضای بدن، در صورتی که ارگان در بدن میزبان کارآمد باشد، موفق خواهد بود ولی در پیوند رحم، موفقیت پیچیده تر است و نه تنها رحم باید در بدن میزبان کار کند، بلکه زن باید به وسیله آن کودک سالمی را نیز به دنیا بیاورد.

پیوند رحم در چه شرایطی امکان پذیر است؟ امروزه علم پزشکی به اندازه ای پیشرفت کرده است که هیچ زنی در آرزوی مادر

نحوه انجام پیوند رحم

عبارات مهم : درمان ناباروری – بارداری

در مواردی که اهداکننده مرده باشد، رحم و بخشی از واژن خارج می شود، چراکه این جراحی خطرآفرین است و مشمول بر جدا کردن رگ های خونی رحمی است که محکم دور لوله های ادراری منتهی به مثانه (میزنای) پیچیده شده است اند.

بعد رحم به گیرنده زنده انتقال یافته می شود. جراحان یک شریان و یک ورید را به هر طرف رحم متصل می کنند تا آن را با جریان خون گیرنده ارتباط دهند. بخشی از بافت واژنی دهنده نیز به واژن گیرنده متصل می شوند و بافت پشتیبان به لگن متصل می شود تا اندام را در سرجای خود نگهدارد. نیازی به اتصال اعصاب به رحم نیست.

زن گیرنده بعد از جراحی مجبور خواهد بود داروهایی را جهت پیشگیری از رد اندام تازه به وسیله دستگاه ایمنی اش مصرف کند. او باید یک سال به انتظار بماند تا بعد از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) باردار شود.

آیا پیوند رحم امکان پذیر است؟

مشکلات و خطرات پیوند رحم

۱- هر نوزاد این زن باید از طریق عمل سزارین متولد شود، چراکه رحم پیوندی احتمالا بیش از حد شکننده است که بتواند وضع حمل طبیعی را تحمل کند.
۲- داروهای ضد رد پیوند که مادر مجبور است دریافت کند، علاوه بر خطرات معمول عفونت، ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند.
۳- نوزادانی که از این طریق به دنیا می آیند معمولا کوچکتر از حد میانگین خود هستند.
۴- در این اوضاع مادر در معرض فشار خون اوج است.
۵- جراحی پیوند رحم یکی از جراحی های پیچیده است و از آنجاییکه شرکت های بیمه تمایلی جهت پرداخت پیوندهای رحم ندارند هزینه بالایی دارد.

بارور کردن مردان با پیوند رحم

پیوند رحم این پرسش را مطرح می کند که آیا از لحاظ پزشکی می توان رحم را به مردان پیوند زد و آنان را باردار کرد؟ گرچه از لحاظ فنی این کار امکان پذیر هست، مورد نیاز است بازسازی جراحی کل لگن مرد انجام شود و بعد از آن نیاز به مصرف مجموعه پیچیده ای از هورمون ها خواهد بود تا بدن مرد جهت بارداری آماده شود.

پیوند رحم در چه شرایطی امکان پذیر است؟ امروزه علم پزشکی به اندازه ای پیشرفت کرده است که هیچ زنی در آرزوی مادر

آیا پیوند رحم امکان پذیر است؟

جراحی پیوند رحم در تراجنسی های زن

تا امروز هیچ پاسخ محکمی وجود ندارد که بگوید یک ترنس زن میتواند صاحب رحم شود و فرزند خود را داشته باشد. این نوع جراحی که رحم به موجودی انتقال یافته شود که از ابتدا با جسم خانمانه به دنیا نیامده است هنوز در حیوانات نیز انجام نشده است چه برسد به انسان!

اما با این حال انجام شش جراحی پیوند رحم در آمریکا و اروپا باعث شده است تا محققان امیدوار شوند که این جراحی در چند سال آینده یک روش مناسب و جا افتاده خواهد شد و راحت تر انجام می شود.

جنبه اخلاقی پیوند رحم

نخستین مسئله این عنوان است که آیا اهداکننده زنده یا مرده باشد. اگر اهداکننده مرده باشد، ممکن است قبلاً رضایت آگاهانه او جهت اهدای عضوش بعد از فوت گرفته نشده باشد. اگر اهداکننده زنده باشد و با گیرنده خویشاوندی داشته باشد، ممکن است جهت اهدای عضو به خاطر تعهد خانوادگی تحت فشار قرار گیرد.

مسئله اخلاقی دیگر این است که پیوند رحم یک جراحی انتخابی است و مانند پیوند کبد یا کلیه عملی حیات بخش نیست.

پزشکان در روند این پیوند دو جراحی روی گیرنده و یک جراحی روی دهنده زنده انجام می دهند و نشانه فقط تجربه بارداری هست. آیا این تجربه آن قدر اهمیت دارد که خطرات این اعمال را پذیرفت.

البته راه های دیگری جهت فرزند دار شدن وجود دارد، جهت مثال فرزند قبول کردن یا استفاده از مادر جایگزین. ولی جهت بعضی از زنان به دلایل مذهبی یا فرهنگی چنین کاری ممکن نیست. جهت مثال بعضی از مذاهب اجازه استفاده از مادر جانشین را نمی دهند.

کشورهایی که پیوند رحم در آن ها انجام شده است است:

تابه حال سوئد تنها کشوری بوده است که پیوند رحم در آن موفقیت آمیز بوده است.

نخستین تولد از رحم پیوندی در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ در یک زن ۳۶ ساله رخ داد که بدون رحم متولد شده است بود. این عارضه اغلب ناشی از نشانگان «مه یر- کوستر- هاوز» است که از هر دختر نوزاد در یکی رخ می دهد.

۹ زن در سوئد پیوند رحم از دهنده زنده دریافت کرده اند. پنج نفر از این اهداکنندگان مادران گیرنده های پیوند بودند، به عبارت دیگر در صورت موفقیت این زنان در بارداری نوزاد در واقع از رحم مادربزرگش متولد شده است است.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

۱۹ ماده خوراکی جهت درمان ناباروری و کم کردن تستوسترون

احداث مراکز درمانی ناباروری

درمان های غذایی جهت ناباروری مردان وجود دارد؟

واژه های کلیدی: درمان ناباروری | بارداری | ناباروری | موفقیت | باردار | نوزادان | نوزاد | مردان | متولد | فرزند | جراحی

آیا پیوند رحم امکان پذیر است؟

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا