۷ اختلال مرسوم در دوران بارداری که سلامت شما را ترساندن می کند

دوران بارداری یکی از سخت ترین و حساس ترین دوران زندگی هر مادر به شمار می آید. در دوران بارداری به علت تغییراتی

7 اختلال مرسوم در دوران بارداری که سلامت شما را ترساندن می کند

دوران بارداری یکی از سخت ترین و حساس ترین دوران زندگی هر مادر به شمار می آید. در دوران بارداری به علت تغییراتی که در متابولیسم بدن مادر به وجود می آید ممکن است اختلالاتی سلامت شما را ترساندن کند و حتی جهت شما و فرزندتان هم خطر ساز باشد. در ادامه شما را با ۷ اختلال مرسوم در این دوران و روش های درمان آن آشنا خواهیم کرد. با بی بی نیمز همراه باشید.

۷ اختلال مرسوم در دوران بارداری که سلامت شما را ترساندن می کند

سردرد

شایع ترین درد در دوران بارداری، سر درد هست. این عارضه انواع مختلفی دارد که سر درد نوع تنشی که ناشی از انقباض و سفت شدن عضلات سر هست، مرسوم ترین نوع است که در ناحیه بعد گردن و پشت سر رخ می دهد و در ۳ ماهه اول بارداری زیاد مرسوم است و با ماساژ، استراحت و استفاده از کیسه آب یخ و یا گرم می توان این درد را تسکین داد.

هموروئید

در دوران بارداری هموروئید (اختلال مرسوم در مقعد) به احتمال زیاد رخ خواهد داد. این مسئله معمولا همراه با یبوست اتفاق می افتد. یبوست یکی از مرسوم ترین پرسشها و شکایات در دوران بارداری هست. بعضی از زن ها این مسئله را جهت نخستین بار در دوران بارداری خود تجربه می کنند و گاهی اوقات در هنگام اجابت مزاج، ممکن است که خونریزی مقعد نیز داشته باشند.بنابراین با جلوگیری از یبوست، خطر مبتلا شدن به هموروئید را کم کردن دهید. جهت این منظور به میزان کافی مایعات بنوشید، فیبر بیشتری بخورید و با مشورت دکتر خود از ملین استفاده کنید. در صورتی که هموروئید شدت پیدا کرد، استفاده از پدهای بهداشتی و کرم های ضدالتهاب می توانند کمک کننده باشند و استفاده از آنها در دوران بارداری کاملا ایمن است.

سوزش معده

به احساس سوزش در قفسه سینه بعد از صرف غذا، بازگشت اسید به مری یا همان سوزش معده می گویند. که معمولا به علت تغییرات هورمونی و فیزیکی در دوران بارداری رخ می دهد.رفلاکس معده در آخرهای دوران بارداری مرسوم است و اغلب شب هنگام رخ می دهد. ولی می توان با محدود کردن دریافت مواد غذایی قبل از خواب، کم کردن مقدار غذا در هر وعده و تقسیم وعده ها به مقدار زیاد در طول شبانه روز، نوشیدن مایعات در فواصل وعده های غذایی و نه در حین غذا، ممکن است که این عارضه را برطرف کند.

دوران بارداری یکی از سخت ترین و حساس ترین دوران زندگی هر مادر به شمار می آید. در دوران بارداری به علت تغییراتی

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلانی در دوران بارداری در ران، ساق و پاها احساس می شود. این درد در ۳ ماهه سوم جزو مرسوم ترین شکایت های زن های باردار هست. اکثر متخصصان بر این معتقدند که گرفتگی های عضلانی عموما به علت کمبود کلسیم و منیزیم رخ می دهد. علت این عنوان هم این است که در هفته بیستم بارداری، جنین نیاز بیشتری به این مواد مغذی دارد و از بدن تغذیه می کند.بهترین راهکار این است که اگر احساس درد در عضلات داشتید با دکتر خود مشورت کنید تا در صورت لزوم مکمل های منزیم و کلسیم را تجویز کند. سبزی های برگ سبز، کنجد و بادام هم می تواند به برطرف کردن این درد کمک کند. از نشستن و یا ایستادن های طولانی مدت خودداری کنید.

کمر درد

بدن زن های باردار در آخرهای ۳ ماهه دوم بارداری هورمونی به نام ریلاکسین را تولید می کند که تمام مفاصل و رباط ها را جهت به دنیا آوردن کودک کمی شل می کند و باعث کمر درد می شود که جهت بعضی زن ها به هنگام جابه جایی در خواب می تواند دردناک باشد.ماساژ می تواند به تقویت ناحیه کمر و کم شدن درد کمر کمک کند. می توانید از یک متخصص در زمینه انجام نرمش های مناسب کمک بگیرید. هنگام نشستن از اوضاع درست نشستن مطمئن باشید، از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنید، تشک خیلی نرم باعث شدت یافتن کمردرد می شود و در نهایت از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

سرگیجه

اگر در دوران بارداری یک دفعه از جای خود بلند شوید یا بعد از یک حمام طولانی مدت با آب گرم، ممکن است که به سرگیجه دچار شوید. علت این اتفاق، نرسیدن خون مورد نیاز به مغز هست. در واقع در دوران بارداری، یک عضو مهم شما یعنی رحم به خون بیشتری نیاز دارد. جهت جلوگیری از وقوع این اتفاق کافیست که جهت مدت وقت طولانی نایستید، از رفتن به محیط های بسیار گرم نیز خودداری کنید و در نهایت یک مرتبه از جای خود بلند نشوید.

سندرم تونل مچ دست

بهترین روش مقابله با سندرم تونل مچ دست در دوران بارداری، جلوگیری از بروز آن هست. بنابراین به زن های باردار توصیه می شود که مچ دست خود را همواره در اوضاع صحیحی قرار دهند و از خم کردن های طولانی مدت این مفصل اجتناب کنند. به عنوان مثال، هنگام استفاده از صفحه کلید رایانه، ساعد و مچ باید هم راستا و در یک سطح باشند. همچنین در فعالیت های روزانه باید استراحت کافی به مچ داده شود.خانم های باردار باید توجه داشته باشند که در صورت بروز علایمی از قبیل بی حسی، گزگز یا درد در انگشتان دست، با مراجعه به موقع به دکتر از پیشرفت این عارضه جلوگیری کنند

۷ اختلال مرسوم در دوران بارداری که سلامت شما را ترساندن می کند

منبع: شفا آنلاین

واژه های کلیدی: جلوگیری از یبوست | دوران بارداری | بارداری | استفاده | باردار | جلوگیری | بارداری | یبوست | نشستن | عضلات | احساس

۷ اختلال مرسوم در دوران بارداری که سلامت شما را ترساندن می کند

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا