والدین مفهوم مالکیت را به کودکان خود آموزش دهند

آموزش مفهوم مالکیت به کودکان عنوان مهمی است که والدین باید به خوبی آن را به فرزندان

والدین مفهوم مالکیت را به کودکان خود آموزش دهند

آموزش مفهوم مالکیت به کودکان عنوان مهمی است که والدین باید به خوبی آن را به فرزندان خود آموزش دهند. کودک باید بیاموزد مالک وسایلش و بدن خود است و نباید به کسی اجازه دهد بدون اجازه وارد حدود مالکیت آنها شود.

عزیزالله تاجیک اسماعیلی، روانشناس اجتماعی با تاکید براینکه والدین ارتباط خود را با کودکان باید به گونه ای مدیریت کنند که کودک اعتماد به نفس خود را از دست ندهد، گفت: والدین باید به گونه ای با کودکان در ارتباط باشند که علاوه بر مواظبت و آموزش، اعتماد به نفس را در آنها ارتقاء دهند به گونه ای که کودک در مواجهه با شرایط مضطرب دچار استرس و تشویش نشود و بتواند به آسانی از خود دفاع کند.

وی افزود: والدین باید احساس آرامش و امنیت روانی را در کودکان ایجاد کنند به گونه ای که کودک احساس کند بعد از هر گونه اتفاق و رخدادی مورد حمایت روانی خانواده قرار می گیرند که متاسفانه بعضی والدین با سرزنش، بی مهری، خشنونت و … موجب طرد کودکان می شوند که در نهایت این امر باعث می شود کودک زیاد در معرض حوادث قرار بگیرد، لیکن این کودکان نه تنها دفاع از خود را آموزش ندیده اند بلکه از وحشت سزرنش والدین قادر به بازگویی پرسشها در خانواده نخواهند بود، بنابراین از حمایت روانی اعضای خانواده نیز برخوردار نیستند.

والدین مفهوم مالکیت را به کودکان خود آموزش دهند

این عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی یادآور شد: هم چنین والدین در پرسشها تربیتی باید مالکیت را به فرزندانشان بیاموزند. کودک باید با حریم شخصی و شخصی آشنا شود و به افراد غریبه اجازه ورود به این حریم را ندهد.

تاجیک اسماعیلی با تاکید براینکه مالکیت کودکان را باید در حریم خانواده به رسمیت شناخت، تصریح کرد: به عنوان مثال زمانیکه که می خواهیم وارد اتاق کودک شویم و اسباب بازی هایش را مرتب کنیم از آنها اجازه بگیریم لیکن این امر احساس مالکیت را در آنها ایجاد می کند.

این روانشناس اجتماعی یادآور شد: هم چنین باید به خاطر داشت حریم شخصی کودکان علاوه بر حریم خانواده در فامیل و جامعه نیز باید حفظ شود. جهت مثال هنگامی که دورهمی به منزل می آید براینکه وسایل و اسباب بازی های کودکمان را در اختیار فرزند آنها قرار دهیم باید ابتدا از فرزندمان اجازه بگیریم و بدون رضایت او وسیله ای را در اختیار دیگری قرار ندهیم.

ورود بدون اجازه ممنوع!

آموزش مفهوم مالکیت به کودکان عنوان مهمی است که والدین باید به خوبی آن را به فرزندان

وی با بیان اینکه حریم شخصی کودکان تنها در مالکیت وسایل شخصی آنها خلاصه نمی شود، افزود: همه افراد باید بیاموزند که بدون اجازه کودکان را نبوسند. اجازه گرفتن جهت بوسه به کودکان می آموزد که آنها مالک اندام های خود هستند که هیچ کس بدون رضایت آنها اجازه تعرض ندارند.

تاجیک اسماعیلی یادآور شد: والدین نیز باید توجه داشته باشند هنگامی که به دورهمی می روند و یا دورهمی به منزلشان می آید کودک را وادار به بوسه دادن به بزرگ ترها حتی پدربزرگ و مادربزرگ نکنند. متاسفانه بعضی والدین بر این تصور هستند که اگر کودکشان از بوسه دادن به اطرافیان امتناع کند بی احترامی به میهمان است و مدام به کودک می گویند که این کار را علیرغم میل باطنی انجام دهد که متاسفانه این اصرار خانواده احساس مالکیت کودکان را خدشه دار می کند.

این روانشناس اجتماعی افزود: تعرض به حریم شخصی کودک نیز نوعی آزار و تجاوز به کودک محسوب می شود، بنابراین والدین نیز باید با احتیاط با فرزندانشان واکنش‌ها کنند.

وی عنوان کرد: آزار و ادیت کودکان در تنبیه و آزار و اذیت جنسی خلاصه نمی شود بلکه بدفتاری، عدم رعایت حریم شخصی آنها، بی توجهی، توهین و سرزنش آنها نیز نوعی آزار و اذیت است که روح و روان آنها را آزرده می کند.

منبع: آنا

والدین مفهوم مالکیت را به کودکان خود آموزش دهند

واژه های کلیدی: روانشناس | خانواده | اسماعیلی | کودکان | والدین | احساس | آموزش | آموزش حریم شخصی به کودک

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا