شیر مادر معجونی طلایی جهت تقویت هوش نوزاد

شیر مادر را می توان جزء مقوی ترین مواد

شیر مادر معجونی طلایی جهت تقویت هوش نوزاد

شیر مادر را می توان جزء مقوی ترین مواد غذایی در دنیا به شمار آورد. ترکیب خاص شیر مادر به نحوی است که تا ۶ ماه اول تولد نوزاد، می تواند تمامی نیاز غذایی وی را تامین کند. فواید شیر مادر جهت نوزاد بی شمارند و به همین علت است که متخصصان دائما مصرف شیر مادر را جهت نوزاد توصیه می کنند. شیر مادر را می توان موثر ترین عامل در تقویت هوش نوزاد دانست! در ادامه به بررسی زیاد این عنوان خواهیم پرداخت.

شیر مادر معجونی طلایی جهت تقویت هوش نوزاد

در هفته جهانی شیر مادرهستیم از این رو نظر بهاره خواجه ئیان، کارشناس کودکان مرکز بهداشت شماره یک اصفهان را جویا شدیم که وی با اشاره به اینکه شعار ملی هفته ترویج تغذیه با شیر مادر در سال ۱۳۹۶ «حمایت همه جانبه از مادران جهت استمرار شیردهی، باهوش و نیرومند با شیر مادر» چنین گفت:شير مادر منبع با ارزش و آماده تغذيه شيرخوار با مزايای بی شمار كوتاه مدت و بلند مدت جهت مادر و شيرخوار است.

برای شروع موفق تغذيه با شير مادر و استمرار آن، مهم است كه تمام مراقبين بهداشتی و والدين از مزايای بی شمار تغذيه با شير مادر آگاه باشند و بدانند كه چگونه می توانند به شيردهی مادر كمک كنند. تحقيقات ۲۰ سال گذشته، به طور مكرر اهميت تغذيه با شير مادر را از نظر مزايای اجتماعی، روانی، ايمونولوژيک، تغذيه ای و سلامت شير مادر در مقايسه با ساير جايگزين های آن نشان داده هست. تغذيه با شير مادر موجب اصلاح سلامت و تكامل شيرخواران، كودكان و نوجوانان می شود.

چگونه تغذیه با شیر مادر باعث زیاد کردن هوش نوزاد می شود؟

شیر مادر حاوی موادی است که جهت تکامل مغز، سیســــتم عصبی و سیستم بینایی نوزاد مهم هستند. تاثیر این مواد غذایـــــی به قدری زیاد اســــت که باعــــث مـی شـود در آزمـون IQ ، کـــودکان تغذیه شده است با شیر مادر نسبت به سایر کودکان، ۱۰ تا ۱۲ امتیاز بیشــتر کسب کنند.ایـــن کودکان در دوران مدرسه نیز امتیاز بالاتری در تسـت های هــوش و تـسـت های سنجش بینایی بـه دست می آورند.

شیر مادر را می توان جزء مقوی ترین مواد

مدت تغذیه با شیرمادر با حـــاصـــل هوشی ارتباط مستقیم دارد و هر چه مدت شیردهی زیاد باشد حاصل هوشی بالاتر هست. این مسئله در نوزادان نارس و کم وزن مهم تر بوده و تفاوت به ۱۸,۵ درجه می رسد.یکی از ترکیبات بسیار مهم شیر مادر که در هوش نوزاد نقش کلیدی دارد، انواع اسید چرب هست. اسیدهای چرب یک منبع مهم جهت تولید انرژی و از اجزای مهم جهت تشکیل و گسترش بافت مغزی هستند. دو اسید چرب دوکوزاهگزائنوئیک اسید(DHA)   و آراشیدونیک اسید (AA) موجود در شیر مادر می توانند مهارت های ذهنی کودک را زیاد کردن دهند.

این دو اسید چرب به ترتیب به گروه اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ تعلق دارند. علاوه بر اسیدهای چرب، شـــیر مـــادر حاوی پروتئین های مهمی است که رشد و تکامل مغز کودک را جنبش می کنند.نقش مادران در سطح هوش و نبوغ کودکان، نه از خردسالی و دوران مدرسه، بلکه از همان روز تولد شروع می شود. مادران جهت این که کودک باهوشی داشته باشند باید علاوه بر تغذیه نوزاد، به تغذیه خودشان نیز توجه بیشتری کنند؛ آیا که نوزاد موادی را دریافت می کند که شما جهت او گزینش کرده اید و در رژیم غذایی روزانه تان گنجانده اید.

در نتیجه با اطمینان کامل می توان گفت که با ترویج تغذیه با شیرمادر می توانیم به بهره هوشی بالاتر، توسعه پایدار، تبدیل فرهنگ خشونت به صلح، طلاق کمتر در جامعه و ارتباطات انسانی بهتر برسیم. ادعا نمی کنیـــم که شیر مادر فرزندان مـان را به برندگان جایزه نوبل تبدیل خواهد کرد ولی مسلما شیر مادر خواران تیزهوش تر و هوشیار تر خواهند بود.

منبع: اصفهان زیبا

واژه های کلیدی: مواد غذایی | رژیم غذایی | تولد نوزاد | تقویت هوش | کودکان | اصفهان | نوزادان | چگونه | نوزاد | سلامت | تغذیه

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا