با علایم عفونت ادراری در پسران و دختران آشنا شوید

دختر فرزند ها نسبت به پسر فرزند ها زیاد دچار عفونت ادراری می شوند و این مسئله باعث تاخیر در تخلیه ادرار کودک

با علایم عفونت ادراری در پسران و دختران آشنا شوید

دختر فرزند ها نسبت به پسر فرزند ها زیاد دچار عفونت ادراری می شوند و این مسئله باعث تاخیر در تخلیه ادرار کودک می شود و یبوست را به همراه دارد. در این مقاله از دکتر سلام به علائم عفونت ادراری در دختربچه ها و پسر فرزند ها پرداخته ایم. توصیه ما این است که حتما این بخش را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

عفونت ادراری یک بیماری مهم و مرسوم میان کودکان است که به علت وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می شود.

با علایم عفونت ادراری در پسران و دختران آشنا شوید

عفونت ادراری یکی از بیماری هایی است که ممکن است شیوع آن در کودکان چندان زیاد نباشد ولی عواقبی که می تواند به دنبال داشته باشد آنقدر مهم است که هر پدر یا مادری باید جهت سالم ماندن فرزندش و دور ماندن او از این آسیب ها و عواقب، این بیماری را بشناسد.

میکروب های ایجادکننده عفونت عمدتا میکروب های موجود در دستگاه گوارش هستند البته ویروس ها و قارچ ها نیز می توانند موجب بروز عفونت ادراری شوند.

شیوع عفونت های ادراری در کودکان

مهریار مهرکش؛ فوق تخصص کلیه کودکان با تاکید به این توصیه که عفونت ادراری یک عفونت مرسوم و مهم است به خبرنگار ما گفت: عفونت های ادراری در کودکان وجود دارد و حدود سه تا پنج درصد دختران و یک درصد پسران در طول دوران کودکی این عفونت را تجربه می کنند، مهم این است که هنگامی که کودکی مبتلا به عفونت ادراری می شود، بافت کلیه از بین می رود و عوارض بسیار جدی جهت او به دنبال دارد.

وی افزود: چنانچه عفونت ادراری تشخیض جدی داده نشود و نسبت به درمان آن اقدامی صورت نگیرد، منجر به بروز عوارضی مانند فشارخون، نارسایی کلیه در آینده، بین رفتن بافت کلیه و دیالیزی شدن اشخاص شود.

دختر فرزند ها نسبت به پسر فرزند ها زیاد دچار عفونت ادراری می شوند و این مسئله باعث تاخیر در تخلیه ادرار کودک

فوق تخصص کلیه کودکان ادامه داد: شاید مردم کمتر با عفونت های ادراری به عنوان یک عفونت مستقل برخورد می کنند و همین امر بر روی زندگی فرد و خانواده موثر بوده و موجب عوض کردن کیفیت زندگی شده است و در آینده افراد هم تاثیر گذار است.

علایم عفونت ادراری در دختران و پسران

احتمال مبتلا شدن به عفونت ادراری در دختربچه ها زیاد از پسربچه هاست و این مسئله معمولا در کودکانی هم که تخلیه ادرار را به تاخیر می اندازند یا دچار یبوست هستند نیز زیاد دیده می شود، اگر هم اختلالی در سیستم ادراری وجود داشته باشد، مانند برگشت ادرار از مثانه به طرف اوج و کلیه ها، خطر عفونت ادراری زیاد کردن می یابد.

مهرکش راجع به علایم عفونت ادراری در دختران و پسران بیان کرد: در دختران عفونت ادراری مرسوم تر از پسران هست، به خاص در سنینی که آموزش دستشویی رفتن به آنان داده می شود، این عفونت بسیار مرسوم تر می شود و در بین پسران هم تفاوتی در شیوع این بیماری وجود دارد.

وی با اشاره به زمینه های وراثتی این بیماری عنوان کرد: معمولا عفونت ادراری در بین خانواده های نزدیک افراد تکرار می شود و در واقع فاکتورهای خطری وجود دارد و این امر وابسته به زمینه های وراثتی و نوع سیستم دستگاه ادراری و برگشت ادرار است که زمینه ایجاد این بیماری را جهت بسیاری از کودکان فراهم می کند.

فوق تخصص کلیه کودکان افزود: توصیه مهم راجع به در مورد عفونت ادراری این است که گفته می شود مرسوم ترین علت تب های طول کشیده و بدون علت در زیر دو سالگی مربوط به عفونت ادراری کودکان است.

این متخصص کودکان راجع به علایم این بیماری تاکید کرد: عفونت ادراری به سنین نوزادی و سنین پایین تقسیم بندی می شود، باید بدانیم که در سنین پایین این بیماری علامت اختصاصی ندارد و همین اتفاق جهت والدین مشکلاتی را به وجود می آورد ولی باید دانست که شیر نخوردن، بیقراری شدید کودک، شلی و بی حالی و جنبش پذیری از علامت های عفونت ادراری است.

با علایم عفونت ادراری در پسران و دختران آشنا شوید

به گفته دکتر مهرکش در سنین نوزادی زردی فرزند ها طول می کشد و در صورتی که این زردی سه یا چهار هفته رسید نخستین موردی که باید آزمون شود، عفونت ادراری کودک است.

وی اضافه کرد: در سنین بالاتر علایم بهتر نشان داده شده است و و فرد تب کرده و درد پهلوها و شکم را حس می کند و با بیقراری و بوی بد ادرار، سوزش ادرار، زیاد شدن ادرار و… روبه رو می شود و از همین رو کودکانی که قبلا کنترل ادرار داشتند به نوعی این کنترل را از دست می دهند و دچار شب ادراری می شوند و مجموعه این علایم نشان می دهد که کودک دچار عفونت ادراری شده است و باید به این قضیه اهمیت داده شود.

از تنبیه کودکان بپرهیزیم

فوق تخصص کلیه کودکان ضمن تاکید به این توصیه که پیشگیری بهتر از درمان هست، یادآوری کرد: در عفونت ادراری پیشگیری بسیار بهتر از درمان هست، به علت اینکه هنگامی که فردی مبتلا به این عفونت ها می شود، به علت پرسشها مطرح شده است زندگی خود فرد و خانواده اش تحت تاثیر یک عفونت راحت ادراری قرار می گیرد و مشکلاتی را به دنبال دارد، بنابراین با رعایت بعضی نکات بسیار راحت و کلیدی می توان جلوی این عفونت های ادراری را گرفت.

دختر فرزند ها نسبت به پسر فرزند ها زیاد دچار عفونت ادراری می شوند و این مسئله باعث تاخیر در تخلیه ادرار کودک

وی در توصیه به خانواده اظهار کرد: راحت ترین و بااهمیت ترین توصیه ای که می شود این که خانواده جهت پیشگیری از بروز عفونت ادراری کودکان خوردن آب زیاد را در برنامه آنها قرار دهند، فرزند ها به علت تحرک زیادی که دارند عرق زیادی کرده و هر لحظه آب بدنشان کم می شود، بنابراین باید میزان مصرف آب ارزش در طول شبانه روز زیاد باشد.

مهرکش تاکید کرد: ضرورتی ندارد که مصرف آب به صورت خالص باشد و می توان مصرف شربت، آب میوه و میوه ها را در برنامه تغذیه ای روزانه کودکان قرار داد که در سلامتی آنها موثر بوده و از بروز عفونت های ادرار جلوگیری می کند.

وی در خاتمه اذعان کرد: مسئله مهم دیگر این که خانواده ها توجه کنند باید کودکان هر دو ساعت یک بار تخلیه مثانه را داشته باشند و نوع شستشوی کودکان نیز در پاک سازی میکروب ها مهم است و از عفونت هادی ادرای کودکان جلوگیری می کند.

فوق تخصص کلیه کودکان خاطر نشان کرد: پوشاندن لباس های نخی و گشاد به کودکان در کم کردن این بیماری تاثیر دارد؛ کودکانی هستند که دائم سرگرم بازی اند و در رفتن به دستشویی تنبلی می کنند، یبوست نیز از عوامل مستعدکننده عفونت ادراری است.

با علایم عفونت ادراری در پسران و دختران آشنا شوید

به گفته وی، به هر حال کودک باید آمادگی ذهنی و جسمی را به دست بیاورد و از تنبیه کودکان بپرهیزیم تا از بروز استرس و نگرانی در کودکان پیشگیری کنیم.

منبع: صاحب نیوز

واژه های کلیدی: سوزش ادرار | مبتلا شدن | شب ادراری | خانواده | کودکان | میکروب | دختران | بیماری | پیشگیری | فرزند | عفونت

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا