مراقبت پس از زایمان+چه زمانی خونریزی بعد از زایمان خطرساز میشود

ممکن است به مدت۲-۳ هفته یا تا ۶ هفته خونریزی بعد از زایمان داشته باشید.

همه مادرها بعد از تولد نوزادشان چه با زایمان طبیعی یا با عمل سزارین خونریزی بعد از زایمان یا لوشیا خواهند داشت. این خونریزی بعد از زایمان در واقع ناشی از تخریب لایه پوششی رحمتان است، خون ممکن است با شدت کم خارج شده و یا مشابه قاعدگی های شدید با شدت بیشتری جریان یابد.

مراقبت پس از زایمان+چه زمانی خونریزی بعد از زایمان خطرساز میشود

با بهبودی رحم و برگشت آن به اندازه طبیعی قبل از بارداری رنگ خون تغییر یافته و روشن تر می شود. در ابتدا میزان خون خارج شده زیاد و قرمز روشن خواهد بود و ممکن است حاوی لخته هایی باشد، این رنگ به تدریج به صورتی سپس به قهوه ای و در نهایت به زرد و سفید تغییر خواهد یافت.

ممکن است به مدت۲-۳ هفته یا تا ۶ هفته خونریزی بعد از زایمان داشته باشید. شدت خونریزی به تدریج کمتر خواهد شد.‌ خونریزی بعد از زایمان یا لوشیا قرمز معمولا در چند هفته اول به تدریج کاهش می یابد، هرچند اگر خیلی زود شروع به فعالیت سنگین کنید ممکن است دوباره شروع شود. اگر خونریزی قرمز روشن داشتید نشانه ای است که باید فعالیتتان را کم کنید.

آیا باید در موارد خونریزی بعد از زایمان اقدام خاصی انجام داد؟
نه واقعا. فقط نوار بهداشتی به اندازه کافی داشته باشید، دو یا سه بسته ۱۲ تایی از آن باید در دسترس باشد، در حدود شش هفته اول بعد از تولد نوزاد از نوارهای پنبه ای استفاده نکنید چرا که می تواند باعث ورود باکتری ها به رحم تازه بهبود یافته شده و در نتیجه ایجاد عفونت رحم شود.

ممکن است در ابتدا نیاز باشد که در هر ساعت یا هر ۲ ساعت نوار بهداشتی را عوض کنید اما در روزها و هفته های بعد این زمان به هر ۳ تا ۴ ساعت تغییر می یابد. همیشه قبل و بعد از عوض کردن نوار بهداشتی دست های تان را خوب بشوئید. همچنین ممکن است بین واژن و مسیر پشتی (پرینه) زخم یا جراحتی داشته باشید، باید برای جلوگیری از ایجاد عفونت این ناحیه از بدن را تمیز نگه دارید، حداقل روزی یکبار حمام کنید یا دوش بگیرید و نوار بهداشتی تان را مرتبا تعویض کنید. بعضی از مادرها علاقه دارند که به آب وان حمام نمک اضافه کنند، اما زخم تان به تنهایی با آب تمیز هم بهبود می یابد و نیازی به این کار نیست.

هنگام خونریزی بعد از زایمان چه زمانی باید به پزشک تان مراجعه کنید؟
اگر نشانه های زیر در شما ایجاد شد حتما با ماما یا پزشک تان تماس بگیرید چرا که می تواند نشانه ای از عفونت باشد:
• خونریزی بعد از زایمان بوی نامطبوعی داشته باشد.
• تب و لرز شما را بی حال کرده باشد.
• خونریزی بعد از هفته اول همچنان شدید و به رنگ قرمز روشن باشد.
• ناحیه پایینی یک سمت یا هر دو سمت شکمتان احساس دردناکی در لمس داشته باشد.

گاهی اوقات خونریزی بعد از زایمان بسیار شدیدتر از خونریزی های طبیعی اتفاق می افتد، این حالت خونریزی بعد از زایمان (PPH) نامیده می شود.
PPH در عرض ۲۴ ساعت بعد از زایمان (PPH اولیه) یا در فاصله بین ۲۴ ساعت بعد از زایمان تا ۱۲ هفته بعد از آن (PPH ثانویه)اتفاق می افتد. این نوع از خونریزی بعد از زایمان ممکن است به علت باقی ماندن بخشی از پرده های جنینی یا جفت باشد یا رحم تان بعد از خروج جفت انقباضات کافی را نداشته باشد.

در موارد زیر در خونریزی بعد از زایمان با اورژانس تماس بگیرید:
• خونریزی بعد از زایمان به طور ناگهانی بسیار شدید شده به طوری که در هر ساعت به بیش از یک نوار نیاز باشد.
• خونریزی دائما به صورت تازه (قرمز روشن) بوده و چهار روز بعد از زایمان با وجود استراحت شدیدتر شود
• میزان زیادی از لخته های خون را دفع کنید.
• زمانی که احساس ضعف و گیجی کنید.
• ضربان قلبتان افزایش یافته یا نامنظم شود.

در این مواقع می توانید با آنتی بیوتیک درمان مورد نظر را دریافت کنید یا نیاز به جراحی سبکی برای برداشت باقیمانده جفت داشته باشید. زمانی که درمان مناسب را برای خونریزی بعد از زایمان دریافت کردید، خوب خواهید شد. اما بهبودی کامل به کمی زمان، مراقبت کافی و استراحت نیاز دارد.

دانلود

اسامی مشابه

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا