غربالگری +خطرات غربالگری دیر هنگام+ غربالگری درسه ماه اول

غربالگری +خطرات غربالگری دیر هنگام+ غربالگری درسه ماه اول

دیابت بارداری یکی از مهم‌ترین اختلالات بارداری است که چاقی احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد.
یک پژوهش جدید که به سرپرستی دانشگاه کمبریج انجام شده است، نشان می‌دهد نوزادان زنان چاقی که دچار دیابت بارداری می‌شوند، با احتمال ۵ برابر ممکن است ماه ششم بارداری اندازه بیش‌ازحد بزرگ پیدا کنند.

دیابت بارداری یکی از مهم‌ترین اختلالات بارداری است که چاقی احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. این بررسی که نشان می‌دهد بزرگ شدن بیش‌ازحد جنین هفته‌ها پیش از غربالگری برای دیابت انجام می‌شود، بیانگر آن است که برنامه‌های فعلی غربالگری این عارضه در دوران بارداری بیش‌ازحد دیر انجام می‌شوند و نمی‌تواند از اثرات درازمدت بر سلامت نوزاد جلوگیری کنند.

تخمین‌ها درباره شیوع دیابت بارداری متفاوت است، اما بر اساس آمار مرکز جمعیت‌های آسیب‌پذیر در بیمارستان عمومی و مرکز ترومای سانفرانسیسکو دیابت بارداری در ۷ تا ۱۸ درصد از بارداری‌های آمریکا در سال ۲۰۱۳ رخ داده است. این عارضه می‌تواند بر سلامت مادر تاثیرگذار و رشد بیش‌ازاندازه جنین را به همراه داشته باشد. مراکز کنترل و پیشگیری‌های آمریکا در این زمینه می‌گوید که با بالا رفتن قندخون، جنین بیش‌ازحد تغذیه و درنتیجه دچار رشد اضافی می‌شود. این امر زایمان مادر را خطرناک می‌کند و احتمال ابتلا به چاقی و دیابت را در آینده کودک بالا می‌برد.

کنترل دیابت بارداری به‌طورمعمول از طریق ورزش و رژیم غذایی اتفاق می‌افتد که در غیر این صورت داروها برای درمان به کار گرفته می‌شوند.

زنان باید در هفته ۸ تا ۱۲ بارداری از طریق آزمایش قندخون به لحاظ داشتن دیابت بارداری غربالگری شوند؛ بر اساس دستورالعمل‌های فعلی در آمریکا و انگلیس مادرانی که بر اساس این آزمایش در معرض بیشترین خطر دیابت بارداری قرار دارند، باید در فاصله هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری مورد آزمایش کامل قرار گیرند، اما در عمل، اکثریت زنان در هفته ۲۸ بارداری از این لحاظ غربالگری می‌شوند.

محققان گروه زنان و زایمان دانشگاه کمبریج انگلستان، داده‌های بیش از ۴ هزار مادری که نخستین فرزند خود را به دنیا می‌آوردند، بررسی کردند. برای ارزیابی رشد جنین از سونوگرافی برای جمع‌آوری اطلاعات اندازه سر و شکم نوزاد استفاده و رشد کودکان مادران باردار با مادران غیرباردار را با یکدیگر مقایسه شد. در هفته بیست‌وهشتم یا بعد از آن، در ۲/۴ درصد از مادران دیابت بارداری تشخیص داده شد.

در هفته بیستم هیچ ارتباطی بین اندازه جنین و نشانه‌های دیابت بارداری دیده نمی‌شد. بااین‌وجود از هفته ۲۰ تا ۲۸ به بعد رشد جنین در زنانی که بعدتر مشخص می‌شد، به دیابت بارداری مبتلا هستند، افزایش بیش‌ازحد پیدا می‌کرد. به‌عبارت‌دیگر این اتفاق پیش از تشخیص نهایی دیابت بارداری در هفته بیست‌وهشتم رخ می‌دهد. این امر می‌تواند به معنای دیر بودن زمان غربالگری باشد که می‌تواند سلامت آتی کودک را به خطر اندازد.

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا