۷ باور اشتباه راجع به بارداری

زمانی که شما باردار هستید، راجع به داستانهایی که زنان قدیمی فامیل میسازند، حتما زیاد شنیده اید. تنبل شدی بعد دختره. زرنگ شدی بعد پسره. دست

7 باور اشتباه راجع به بارداری

زمانی که شما باردار هستید، راجع به داستانهایی که زنان قدیمی فامیل میسازند، حتما زیاد شنیده اید. تنبل شدی بعد دختره. زرنگ شدی بعد پسره. دست به سرت کشیدی بعد دختره. به پشت لبت دست کشیدی بعد پسره. سنگین شدی معلومه که فرزند ات خیلی چاقه و …

۷ باور اشتباه راجع به بارداری

بله کمی احمقانه به نظر می آید، ولی باید قبول کنید که مادربزرگهای ما که سونوگرافی نداشتند! هر چند همه این داستانها سرگرم کننده نیستند، ولی مواظب باشید چون گاهی این حکایات و عمل به گفته زنان قدیمی فامیل، ممکن است جهت شما و جنین شما عواقبی در مورد سلامتی داشته باشند:

۱- واکسن آنفلوآنزا جهت فرزند ضرر دارد

درست برعکس. واکسیناسیون آنفلوآنزا بسیار مهم هست. دکتر نانسی چشچیر استاد بالینی بهداشت مادر و فرزند از دانشگاه کالیفرنیای شمالی میگوید: بعضی از زنان باردار راجع به واکسن دلواپس بوده و فکر میکنند ممکن است به جنین آسیبی برساند. ولی تزریق واکسن آنفلوآنزا باعث ابتلای مادر به آنفلوآنزا نمیشود. وی می افزاید: هیچ شواهدی مبنی بر اینکه تزریق واکسن به جنین نیز صدمه می رساند، وجود ندارد.

برعکس تزریق این واکسن نجات دهنده مادر و فرزندش هست. سیستم ایمنی قلب و ریه های مادر در طی دوران بارداری عوض کردن میکند؛ این باعث میشود که وی بسیار آسیب پذیر باشد. زنان بارداری که نمیتوانند آنفلوآنزا را تحمل کنند، در ریسک بسیار اوج و شدید بیماری بوده و ممکن است در اثر مبتلا شدن به آن جان خود را از دست بدهند.

دکتر چشچیر می افزاید: واکسن آنفلوآنزا مشمول بر ویروسهای کشته شده است هست؛ ولی واکسنی که به صورت اسپری بینی می باشد، مشمول بر ویروسهای زنده و ضعیف هست. اگر دلواپس مواد نگهدارنده واکسن هستید، از یک شات واکسن تیمروزال رایگان استفاده کنید.

زمانی که شما باردار هستید، راجع به داستانهایی که زنان قدیمی فامیل میسازند، حتما زیاد شنیده اید. تنبل شدی بعد دختره. زرنگ شدی بعد پسره. دست

۲- به اندازه دو نفر غذا بخورید

اگر دو پرس سالاد سیب زمینی و یا دو بستنی بخورید، جهت تغذیه خود و جنین کمکی کرده اید؟ اینطور نیست. درست است که شما جهت دو نفر غذا میخورید، ولی به معنی این نیست که باید جهت دو نفر بزرگسال غذا بخورید. زنانی که قبل از بارداری وزن متوسطی داشتند، جهت هر روز خود به ۳۰۰ کالری جهت رشد فرزند نیاز دارند؛ این تقریبا معادل یک لیوان شیر خشک و یا نصف یک ساندویچ است.

یک زن با وزن معمولی باید در طی دوران بارداری در حدود ۱۵-۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کند؛ البته زنانی که قبل از بارداری دارای اضافه وزن بوده یا چاق بوده اند، باید این وزن را کمتر اضافه کنند. زنانی که زیاد از ۲۲ کیلوگرم در طی دوران بارداری وزن اضافه کرده اند، با خطر پرسشها واژینال جهت وضع حمل طبیعی روبرو هستند و ممکن است مجبور به وضع حمل از طریق سزارین بشوند. علاوه بر این فرزند هایی که با اضافه وزن متولد میشوند، در آینده و در بزرگسالی با خطر چاقی مواجه میشوند.

۳- رنگ کردن مو جهت زن باردار و جنین او ضرر دارد

مواد شیمیایی رنگ مو فقط به مقدار کمی از طریق پوست جذب میشود که مضر نیست. دکتر چشچیر می افزاید: ما فکر نمیکنیم که رنگ کردن مو جهت جنین نیز آسیب زا باشد؛ ولی بوهای نیرومند که ناشی از محصولات درمانی جهت مو هستند، باعث میشود زنان حامله احساس ناخوشایندی داشته باشند.

اگر حتما دوست دارید تا این کارها را انجام دهید، باید در سالنی باشد که فضای خوب و تهویه مناسب داشته باشد. البته اگر خیلی دلواپس هستید، میتوانید استفاده از این رنگها را به بعد از سه ماهه اول موکول کنید. همچنین از رنگ موهای حاوی آمونیاک پرهیز کنید.

۷ باور اشتباه راجع به بارداری

۴- قهوه؟ آه نه ….نه…

آیا عاشق این هستید که صبح خود را با یک فنجان قهوه شروع کنید؟ بسیاری از زنان باردار پاسخ مثبت می دهند. ولی آنها اغلب به علت نگرانی از اثرات کافئین بر جنین و وحشت از سقط جنین و یا وضع حمل زودرس، آن را ترک میکنند. از طرفی دلایل موجود بر علیه کافئین خیلی هم نیرومند نیستند. هیچ نوع ارتباطی بین مصرف کافئین و وضع حمل زودرس وجود ندارد.

همچنین اگر زنان باردار کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز قهوه بنوشند، هیچ دلیلی جهت وحشت از روبرو شدن با سقط جنین یا رشد کم فرزند در شکمشان نخواهند داشت. بعد از صبحانه خود با نوشیدن قهوه لذت ببرید، ولی مراقب میزان توصیه شده است جهت هر روز نیز باشید.

۵- پرواز ممکن است ریسک عوارض جانبی را زیاد کردن دهد

اسکنر بدن فرودگاهها، ماشینهای ایمنی اشعه ایکس آنها، پرتوهایی که در پرواز با ارتفاع اوج به هواپیما میخورد، ممکن است دلیلی جهت نگرانی  زنان باردار باشد؛ ولی دلواپس نباشید. در مورد این میزان اندک از اشعه هایی که ممکن است به زنان باردار برخورد کند، باید بگوییم همه ما بر روی زمین نیز در معرض این پرتوها هستیم؛ البته میزان آن در پرواز، کمی زیاد از روی زمین است.

زمانی که شما باردار هستید، راجع به داستانهایی که زنان قدیمی فامیل میسازند، حتما زیاد شنیده اید. تنبل شدی بعد دختره. زرنگ شدی بعد پسره. دست

اما نوع اشعه ای که در پرواز با آن روبرو میشویم، نفوذی بر بدن ندارد، درنتیجه بعید است که به جنین آسیب برساند. هیچکدام از اسکنرهای فرودگاهها خطرناک نیستند؛ اینها دارای میزان کمی از پرتو هستند. بر طبق تحقیقات انجمن ملی استاندارد و تکنولوژی (FDA) این تکنیک ها بسیار سالم هستند، و زنان باردار باید مطمئن باشند که این میزان از پرتوها خطری جهت مادر/ فرزند ندارد.

اگر در سه ماهه سوم بارداری هستید و طرح یک مسافرت هوایی را برنامه ریزی میکنید، با ایرلاین خود در باره هر گونه محدودیت صحبت کنید. بعضی از زنان بارداری که دارای ریسک هستند، باید مطمئن شوند که پروازشان دارای نخستین ترخیص پزشکی به محض فرود باشد. زنان بارداری که پرسشها ریه یا قلب دارند، پرواز خوبی در ارتفاع اوج نخواهند داشت، بعد بهتر است قبل از پرواز با دکتر خود مشورت کنند.

۶- زنان باردار در طی دوران بارداری نباید زیاد ماهی بخورند

خوردن دو نوبت ماهی در هفته جهت مادر و فرزند میتواند بسیار سالم باشد. ماهی های آبهای سرد، به میزان مشخصی اسید های چرب امگا ۳ دارند که جهت رشد مغز و بینایی جنین بافایده هست. ولی باید از ماهی هایی که دارای جیوه هستند، مثل اره ماهی، کوسه، تایل ماهی پرهیز کنید. سالمون میگو و کنسرو ماهی تن انتخابهای بهتری هستند. از ماهی های خام نیز دوری کنید (مثل سوشی یا ساشیمی). ماهی خام نسبت به ماهی پخته، احتمال بیشتری دارد که دارای انگل ها و باکتری باشد. اگر سوشی دوست دارید، بهتر است آن را بپزید.

۷ باور اشتباه راجع به بارداری

۷- در دوران بارداری ارتباط جنسی ممنوع

در طی دوران بارداری نیز میتوانید ارتباط جنسی داشته باشید؛ ارتباط جنسی از نظر فیزیکی آسیبی به جنین نمی زند، چون جنین بطور کامل به وسیله ماهیچه های نیرومند رحم و به وسیله کیسه آمنیوتیک محافظت میشود. ولی هنوز باید در برابر عفونت های مرسوم در ارتباط جنسی محافظت شوید. بارداری باعث حفاظت کامل جنین از عفونت نمیشود.

اگر شما یا همسرتان دارای تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، ایدز یا هرگونه عفونت دیگری هستید، باید بدانید که این بیماریها میتوانند از طریق مادر به جنین انتقال یافته شوند. بعضی از مادران تعجب میکنند که با توجه به تمام مواظبت ها آیا سقط جنین کرده اند؛ چون عفونتها را جدی نمیگیرند. اگر اوضاع فیزیکی نرمالی دارید، بارداری کم خطری نیز دارید، بعد جهت ارتباط جنسی جلوی خود را نگیرید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

بیشتر بدانید:


بهترين وقت مصرف ويتامين ها و املاح معدنی در بارداری

تغذیه در سه ماه اول بارداری

۱۰ توصیه جهت شروع یک بارداری سالم

واژه های کلیدی: واکسن آنفلوآنزا | اضافه وزن | استاندارد | آنفلوآنزا | بارداری | باردار | ارتباط | پرواز | فرزند

7 باور اشتباه راجع به بارداری

۷ باور اشتباه راجع به بارداری

7 باور اشتباه راجع به بارداری

۷ باور اشتباه راجع به بارداری

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا