هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

وارد شدن به هفته هفتم بارداری به شما این نوید را می دهد که می توانید با سونوگرافی، جنین خود را مشاهده کنید

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

وارد شدن به هفته هفتم بارداری به شما این نوید را می دهد که می توانید با سونوگرافی، جنین خود را مشاهده کنید و از جنسیت عضو تازه خانواده با خبر شوید. در این مرحله زوج های جوان می توانند با خیال راحت خبر بارداری خود را به همه اعلام کنند. از این مرحله به بعد کم کم علائم بارداری در شما ظاهر می شود. هفته هفتم از ماه دوم بارداری، جهت سونوگرافی یا اسکن رحم و دیدن جنین، به منظور بررسی اجمالی سلامت و رشد او مناسب ترین وقت خواهد بود.

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفتم بارداری: کودک شما چگونه عوض کردن می کند؟

مفصل آرنج و هم چنين انگشتان دست و پا اكنون ديگر قابل تشخيص هستند. در سر او كه خيلي بزرگتر از بدن او هست، هر دو نيمكره مغز در حال رشد هستند؛ زیاد رشد این هفته مربوط به مغز است و تقریبا در هر دقیقه ۱۰۰ سلول مغزی درحال شکل گیری هست. دندان ها و فضاي داخلي دهان او در حال شكل گيری است و گوش های او نيز به رشد خود ادامه مي دهند. پلكهای كودك، چشمهايش را (كه اكنون كمي رنگي هستند) مي پوشانند، و نوك بيني او آرام آرام خود را نشان مي دهد! ضخامت پوست او به نازكي يك برگه كاغذ است و رگهای او را به وضوح مي توان ديد.
كودك كوچك شما، آپانديس و لوزالمعده هم دارد، كه نهايتا با توليد هورمون انسولين به هضم غذا كمك خواهد كرد. كبد كودك شما، مشغول توليد گلبول هاي قرمز خون هست، و يك حلقه از روده هاي در حال رشد كودك شما در جهت بند ناف او شكل مي گيرد؛ بند ناف او، اكنون رگ هاي خوني واضحي دارد كه عمل تبادل اكسيژن و مواد غذايي با بدن كودك را بر عهده دارد. غدد جنسی کودک شما نیز در حال شکل گیری است اماخیلی سریع است که بتوانید از طریق سونوگرافی به جنسیت فرزند خود پی ببرید. شما هنوز هم نمي توانيد حركت كردن كودك را حس كنيد.

هفته هفتم بارداری: کودک شما چقدر بزرگ شده است است؟

در ماه دوم بارداری، اندام های فرزند شما در اندازه خیلی کوچک در کیسه زرد گنجانده شده است است که از بالای سر تا پایین بدن جنین در آن دیده می شود و در حال حاضر قابل اندازه گیری دقیق تری خواهد بود. اندازه جنین در هفته هفتم بارداری، حدود ۵ -۱۲mm خواهد بود، که به اندازه یک زغال اخته می باشد. جنین ممکن است در این مرحله وزنی کمتر از یک گرم داشته باشد، ولی باید بدانید که او در حال حاضر تقریبا ۱۰۰۰۰ بار از اندازه اولیه خودش، بزرگتر شده است است.

هفته هفتم بارداری :علائم و تغییرات در بدن مادر

شما ممکن است در هفته هفتم از بارداری، معاینه های اولیه پیش از وضع حمل خود را به آخر رسانده و از نبود هر گونه اختلال در جنین خود اطمینان حاصل کنید. توصیه می شود در دوران بارداری جهت جلوگیری از بیماری های مقاربتی و کم خونی، ایمنی خود در برابر عوامل بیماری سرخجه و هر مشکلی که ممکن است در آینده با آن روبه رو شوید، خود را آماده کنید.
هم چنین دانستن گروه خونی خود و RH آن، در دوران بارداری بسیار مهم و مهم هست، چون ممکن است شرایط اضطراری پیش آید که بدن شما و فرزندتان به خون نیاز داشته باشد.
هر چند در ماه دوم بارداری، خارج از بدنتان نمی توانید تغییراتی را مشاهده کنید، ولی بسیاری از اتفاقاتی که در بدن شما روی می دهد، داخلی هستند. اندازه رحم شما در هفته هفتم بارداری دو برابر خواهد شد، یک عوض کردن عمده که شما را متوجه خود خواهد کرد، رشد زیاد سینه های شما به عنوان یک مادر باردار هست. زیاد کردن هورمون های بارداری باعث می شود پستان های شما به حداکثر اندازه خود برسند.
متاسفانه با شروع دوران بارداری، به خاطر نقص در سینه ها و حساس بودن آن ها، شیر دادن به نوزاد دیگر در دوران بارداری امکان پذیر نیست، ولی بدن نمی تواند تا وقت شیردهی نوزاد خود شما هم صبر کند. از این رو است که در این هفته ها، با زیاد کردن گردش خون و سوخت و ساز چربی در سینه های شما، آن ها طوری آماده خواهد شد که جهت دهان گرفتن نوزاد گرسنه در ۸ ماه آینده مناسب باشند.

وارد شدن به هفته هفتم بارداری به شما این نوید را می دهد که می توانید با سونوگرافی، جنین خود را مشاهده کنید

علائم هفته هفتم بارداری

۱- تهوع و استفراغ:

بسیاری از زنان باردار، در ماه های اول بارداری خود به طور مداوم دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند. در بعضی مواقع، استفراغ می تواند نشانه ای از عفونت ویروسی، مسمومیت غذایی، عدم تحمل مصرف بعضی داروها و یا اختلالات معده و روده در شما ایجاد شده است باشد و هیچ ارتباطی با بارداری شما نداشته باشد.
به طور معمول، پزشکان در صورت لزوم داروهایی را جهت کم کردن این حالت شما در دوران بارداری توصیه خواهند نمود، که هیچ گونه عوارض جانبی جهت سلامتی شما و فرزندتان نداشته باشند. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید از درمان های طبیعی برای رفع تهوع بارداری ، مانند آب لیمو، زنجبیل و یا نعناع را که تا حد زیادی به برطرف حالت تهوع و استفراغ کمک می کند، استفاده کنید.

۲- تنگی نفس:

وجود تنگی نفس در بین زنان باردار، امری نسبتا مرسوم و طبیعی هست. تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری و در بعضی موارد، در مراحل بعد از وضع حمل هم ادامه می یابد. اگر چه تغییرات هورمونی می تواند باعث بروز تنگی نفس در زنان باردار باشد، ولی علت مهم آن تغییراتی در بدن است که باعث اوج رفتن حرکات دیافراگم در بدن مادر باردار شده، و حرکت رو به پایین آن را محدود خواهد کرد.

برای کم کردن عوارض تنگی نفس در دوران بارداری، فقط استراحت نمودن و کشیدن چند نفس عمیق کافی هست. اگر شما از هر نوع بیماری ریوی یا آسم زحمت می برید، بعد حتما احتیاط بیشتری در کنترل این علائم داشته باشید.

۳- سوزش معده:

سوزش سردل یا معده در دوران بارداری هیچ ربطی به قلب شما ندارد. در واقع، علت این دردها می تواند از موادغذایی که می خورید و سوء هاضمه ای که ممکن است آن غذاها در شکم شما ایجاد کنند، بوده باشد.
دانستن این که در این دوران چه غذایی را در چه هنگامی که بخوریم، عالی ترین درمان جهت سوزش معده شما خواهد بود. توصیه می شود تا از خوردن وعده های غذایی سنگین و یا مواد غذایی تند درست قبل از خوابیدن و یا چرت زدن در طول روز اجتناب نمایید. هم چنین نوشیدن مقدار زیادی آب را هرگز فراموش نکنید.

روش هایی جهت از بین بردن تهوع های صبحگاهی:

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

  • وعده های غذایی خود را زیاد و حجم آن را کم تر نمایید.
  • اجتناب از عذاهای چرب و ادویه دار
  •  برخی از زنان فکر میکنند نوشابه های گازدار ممکن است کمک کممده باشند ولی بدانید که نوشابه های گاز دار وضع را بدتر میکنند.
  • زنجبیل در هر نوعی میتواند کمک شایانی به برطرف تهوع در شما بکند.چای زنجبیلی،بیسکوییت زنجبیلی و …
  • مطمئن شوید که به اندازه کافی بدنتان ویتامین B6 دریافت میکند.(بیش از حد آن نیز بافایده نیست)

ممکن است داروهایی باشند که تحمل این حالت را جهت شما ساده تر نمایند ولی قبل از تهیه به دکتر و یا داروساز تاکید نمایید که شما حامله هستید. بهتر است زیاد به بهداشت دهان و دندان خود برسید.چرا که یکی از عوارض بارداری پوسیدگی دندان می باشد. البته اگر دهان شما به بلعیدن حساس شده است است و دچار تهوع می شوید، تلاش کنید مسواک را زیادی به درون دهانتان فرو نبرید.

هفته هفتم بارداری و ورزش های مناسب جهت مادر

با استفاده از وزنه های سبک می توانید عضلات زردپی، باسن، قسمت تحتانی کمر و شانه ها را تقویت کنید تا بعدها در وضع حمل، حمل کردن کودک با کالسکه، بغل کردن کودک و کیف فرزند و غیره با مسئله مواجه نشوید.

سونوگرافی در هفته هفتم بارداری:

هفته هفتم بارداری زمان ایده آلی جهت گرفتن نخستین سونوگرافی است. در مرحله جنینی، حدس زدن سن بارداری کار آسانی نخواهد بود. چون ژنتیک فردی هر جنین در طول رشد ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد و این کار را سخت می کند. شما با انجام اسکن اولیه می توانید دقیق ترین سن بارداری خود را دریافت کنید. به غیر از آینده نگری تاریخ زایمان، انجام یک اسکن در هفته هفتم بارداری می تواند چیزهای خاصی را در مورد بارداری که باید بدانید، نشان دهد، که عبارتند از:
۱٫ سونوگرافی در ماه دوم بارداری می تواند سن بارداری را با دقت بیشتری آینده نگری کند.
۲٫ همچنین سونوگرافی می تواند منبع از دست دادن خون را در مادران باردار، در صورت وجود شناسایی نماید.
۳٫ فایده دیگر اسکن این است که سلامت رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ مادران باردار را تایید خواهد کرد.
۴٫ سونوگرافی وجود بارداری خارج از رحم را تشخیص خواهد داد.
۵٫ انجام اسکن، عمل چک کردن رشد مناسب جنین را متناسب با سن بارداری شما انجام می دهد.
در هفته هفتم بارداری، ضربان قلب جنین شما با وضوح اوج در سونوگرافی شنیده می شود که در آن بال بال زدن منظم جنین آشکارا دیده می شود.

وارد شدن به هفته هفتم بارداری به شما این نوید را می دهد که می توانید با سونوگرافی، جنین خود را مشاهده کنید

هفته هفتم بارداری و مواظبت های مادر و جنین

۱- اگر تا این هفته به دکتر مراجعه نکرده اید باید دیگر خودتان را به یک متخصص نشان دهید. دکتر سؤالات متعددی از جمله سابقه بیماری، عوارض ژنتیکی، سابقه بارداری قبلی و … را می پرسد و جدول اضافه وزن را به شما می دهد که بدانید در هر هفته چه مقدار باید وزن اضافه کنید.

۲- دنبال یک راه حل می گردید که تهوع صبحگاهی خود را برطرف کنید. جهت این منظور می توانید از روش هایی که ذکر شد، استفاده نمایید.

هفته هفتم بارداری و تغذیه مناسب جهت مادر و جنین

 مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی زیاد کردن دهید و خوردن مولتی ویتامین های بارداری خود را بعد از مشورت با پزشک، شروع کنید. تغذیه بین هفته های ۵ تا ۸ بارداری، نقش مهمی را در رشد سیستم عصبی، گوارشی، تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل ایفا می کند.

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

افزایش حجم خون در طول بارداری و نیازهای جنین در حال رشد، مادر را در معرض خطر مبتلا شدن به فقر آهن و کم خونی قرار می دهد. آهن در مواد غذایی از قبیل: گوشت گاو، خوک، مرغ، سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود یافت می شود. مواد سرشار از ویتامین سی مانند گوجه فرنگی و پرتقال را به رژیم غذایی خود راه دهید تا در جذب آهن به شما کمک کند. 

میزان آهنی که در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود حدود ۲۷ میلی گرم است.

هفته هفتم بارداری و هشدارها

  • خوردن فست فود ممنوع
  • خونریزی یا لکه بینی
  • درد کمر
  • محو ناگهانی علائم حاملگی

 هفته هفتم بارداری و نکاتی جهت پدرها 

– هنگامی که همسرتان را در حال اوج آوردن می بینید، تلاش کنید عالی ترین واکنش‌ها خود را نشان دهید و مراقب او باشید. منزل خود را تمیز و بهداشتی نگه دارید. 

– به صحبت های همسر خود گوش کنید؛ گاهی احساس بدبختی می کند که به خاطر تغییرات هورمونی می باشد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است


دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مواظبت های لازم

هفته ششم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: مسمومیت غذایی | مادران باردار | دوران بارداری | مواد غذایی | رژیم غذایی | زنان باردار | تغذیه مناسب | سونوگرافی | موادغذایی | سونوگرافی | بارداری

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفتم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا