هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

با وارد شدن به هفته هشتم بارداری، ماه دوم بارداری شما در حال اتمام هست. هفته هشتم زمانی است که اکثر پزشکان برنامه

هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

با وارد شدن به هفته هشتم بارداری، ماه دوم بارداری شما در حال اتمام هست. هفته هشتم زمانی است که اکثر پزشکان برنامه ریزی های مورد نیاز جهت بارداری را انجام می دهند. سونوگرافی در هفته هشتم به شما اطلاعاتی در مورد تعداد ضربان قلب کوچولوی عزیزتان می دهد و لذتی شگرف، وجود شما را فرا خواهد گرفت. در این قسمت با مواظبت ها و توصیه های هفته هشتم زیاد آشنا خواهیم شد.

هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هشتم بارداری: کودک شما چگونه عوض کردن می کند؟

دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلکهای او تقریبا به طور کامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازکی بین انگشت های پا و دست او وجود دارد، ولی این انگشت ها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده است اند و دست های او از مچ خم شده است و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شکل گرفته اند و احتمالا پاهایش به اندازه ای بزرگ شده است اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند.
با صاف شدن بدن، سر او صاف تر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او کشیده شده است اند. هر کدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد کنند.
هرچند ممکن است شما دائما راجع به جنسیت کودک خود فکر کنید، ولی اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نکرده اند که جنسیت او را نشان دهند.
به طور کلی، تغییرات جالب زیر در بدن او ایجاد می شود:
چشم ها: در این هفته چشمان یکی از مشخص ترین قسمت های بدن او هستند که در صورت او جای گرفته اند. علاوه بر این، شبکیه چشم او در حال حاضر حاوی رنگدانه است.
گوش ها: رشد گوش خارجی او در این وقت کامل شده است است.
صورت: لب بالایی و بینی او شکل گرفته هست. استخوان سقف دهان او نیز تشکیل شده است است.
قلب: قلب او در این وقت ۱۵۰ مرتبه در دقیقه می زند.
اندام های بدن: رشد اندام های بدن ادامه می یابد و بازوها و پاها بلندتر می شوند و برجستگی های انگشتان دست و پا بیش از پیش خود را نشان می دهند.
بدن: سر برجسته تر می شود و گرد می شود. اندام او کم کم از حالت خمیدگی در می آید و صاف می شود. لوله های عصبی او کاملا شکل می گیرند و بعضی غضروف ها به استخوان تبدیل می شوند.
شکم/لگن: روده ها از بند ناف حرکت می کند و به سمت بدن می رود ولی با آنکه غدد جنسی او مشخص شده است اند ولی همچنان اندام تناسلی او شکل نگرفته اند.

هفته هشتم بارداری: کودک شما چقدر بزرگ شده است است؟

در ماه دوم بارداری، اندام های فرزند شما در اندازه خیلی کوچک در کیسه زرد گنجانده شده است است که از بالای سر تا پایین بدن جنین در آن دیده می شود و در حال حاضر قابل اندازه گیری دقیق تری خواهد بود. اندازه جنین در هفته هشتم بارداری، ۱٫۶ سانتی متر در حدود اندازه یک لوبیا قرمز است.

هفته هشتم بارداری و تغییرات در بدن مادر

وزن شما چندان زیاد کردن پیدا نکرده هست، ولی مسلما بعضی اندامهای شما (مثل سینه ها) در حال رشد هستند. هم چنین ممکن است اندازه دور کمر شما نیز زیاد کردن یابد. عوض کردن دیگری که چندان واضح نیست، زیاد کردن حجم خون شماست؛ در آخرهای دوران حاملگی، حجم خون شما ۴۰ تا ۵۰ درصد زیاد از حالت عادی خواهد بود تا نیازهای کودکتان را برآورده کند. با زیاد کردن حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز زیاد کردن پیدا می کند. ویتامین های روزانه را به طور مرتب مصرف کنید تا مطمئن شوید که آهن اضافی مورد نیاز را مصرف کرده و دچار کم خونی نخواهید شد.

علائم هفته هشتم بارداری

۱- تهوع:

برای مقابله با حالت تهوع چند راهکار راحت وجود دارد که می توانند بافایده واقع شوند. از جمله این که:

_ صبح ها قبل از بلند شدن از تخت یک چیز شیرین بخورید.

_ تلاش کنید در طی روز وعده های غذایی خود را کوچک تر ولی تعداد آن را بیش تر نمایید و از خوردن وعده های سنگین و زیاد پرهیز نمایید.

با وارد شدن به هفته هشتم بارداری، ماه دوم بارداری شما در حال اتمام هست. هفته هشتم زمانی است که اکثر پزشکان برنامه

خوشبختانه حالت تهوع تا سه ماهه دوم از بین خواهد رفت.

۲- گودی کمر:

اکنون به علت عوض کردن ثقل، گودی کمرتان پر شده است هست. جهت راحت بودن بدنتان در هنگام نشستن از بالشتک های طبی که گودی کمر را پر میکند استفاده کنید و یا یک بالش کوچک هنگام خوابیدن زیر زانو خود بگذارید. از کفش پاشنه بلند  نیز استفاده نکنید.

۳- بزرگ شدن سینه ها:

نوک سینه هایتان حساس تر و بزرگ تر شده است هست. دلواپس این عنوان نباشید. سینه های شما تحت تاثیر هورمون های بارداری، جهت آماده شدن جهت شیردهی مناسب است.

۴- درد ناحیه شکم و پهلوها:

با بزرگ شدن تدریجی رحم، شما ممکن است احساس درد در ناحیه شکم یا پهلو داشته باشید. بعضی زن ها در این دوران انقباضاتی را در رحم احساس می کنند اگر شما هم این انقباضات را حس می کنید دلواپس نباشید کاملا طبیعی است.

۵- خستگی و کسلی:

خستگی و ضعف در سه ماهه اول بارداری طبیعی است و سپس در ماه های آخر بارداری این خستگی مشاهده می شود. نوسانات هورمونی در طول بارداری نقش مهمی در زیاد کردن خستگی و ضعف ایفا می کنند. افزایش چشم گیر پروژسترون خون نیز باعث خستگی می شود. بارداری همراه با زیاد کردن ادرار می باشد؛ بنابراین در طول شب چند بار دستشویی می روید. حالت تهوع و استفراغ نیز باعث کم کردن انرژی بدن می شود و در انتهای روز حس می کنید مدت زیادی دویده اید.

عوارض دیگر: از جمله واریس، خونریزی لثه و خفقان بینی. جهت جلوگیری از واریس از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید. جهت درمان خونریزی لثه درهنگام مسواک زدن به دندانهایتان فشار وارد نکنید.

هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

ورزش مناسب در هفته هشتم بارداری

با ورزش شما عضلات نیرومند تر و بهتری جهت وضع حمل طبیعی خواهید داشت و یک وضع حمل آرام و با درد کم تری را تجربه خواهید کرد. در این دوران تلاش کنید روزانه فعالیت های بدنی و ذهنی همچون یوگا، پیاده روی و شنا را با تایید دکتر خود انجام دهید. راجع به برنامه غذایی که از آن پیروی می کنید و ورزش ها و فعالیت هایی که دوست دارید انجام دهید با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه ضرری شما و جنینتان را ترساندن نکند.

هفته هشتم بارداری و مواظبت های مادر و جنین

به طور معمول، دکتر شما قرار ملاقات هایی را بین هفته هشتم تا دهم بارداری جهت شما ترتیب می دهد. این وقت احتمال سقط جنین وجود دارد ولی با ملاقات منظم با دکتر و مواظبت از خود آن را کم کردن دهید.

بارداری خطر مبتلا شدن به عفونت های دستگاه ادراری را در هفته ۶ تا ۲۴ بارداری زیاد کردن می دهد، بنابراین اگر در هفته هشتم بارداری یا بعد از آن علائمی را مشاهده کردید که مشکوک به عفونت دستگاه ادراری بود، جهت درمان سریع تر به دکتر خود مراجعه کنید. یکی از علائم هفته هشتم خستگی است بنابراین در این هفته شما به استراحت و خواب بیشتری نیاز دارید.

با وارد شدن به هفته هشتم بارداری، ماه دوم بارداری شما در حال اتمام هست. هفته هشتم زمانی است که اکثر پزشکان برنامه

در این دوران به علت زیاد کردن هورمون استروژن و پروژسترون در بدنتان، ممکن است بعضی علائم تلخ همچون اختلالات و نوسانات خلقی و حالت تهوع بیشتری را تجربه کنید.

تغذیه مناسب در هفته هشتم بارداری

_ جهت کم کردن بعضی از علائم آزاردهنده این هفته همچون حالت تهوع و بیرون روی، می توانید زیاد از غذاهایی استفاده کنید که حاوی زنجبیل هستند و با مصرف میوه ها و سبزیجات تازه فیبر بیشتری به غذاهای خود اضافه کنید.

_ برخی از ویار ها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی همچون نشاسته یا بعضی مواد معدنی و به طور کلی موردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

_ در این هفته ممکن است با خودن کمی غذا به سرعت احساس سیری یا پری کنید. این مسئله کاملا طبیعی هست. لیکن روند هضم و گوارش شما کمی کند شده است است تا مواد غذایی بافایده تری را به جنین برساند.

_  مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید لیکن گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت هایی در بدن شما شود که به شما و جنینتان آسیب می رساند. علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین کننده های مصنوعی، نوشابه ها، شیر غیر پاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.

_ در این دوران برنامه غذایی سرشار فیبر از ابتلای نوزاد شما به بیماری آسم پیشگیری می کند.

_خوردن ماهی به طور کافی و کنترل شده است مناسب است ولی از خوردن گوشت کوسه، شمشیر ماهی، شاه ماهی خال مخالی که مقدار بالایی جیوه دارند، جلوگیری کنید.

_ مصرف مواد مخدر در این دوران به شدت خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت. علاوه بر این، مصرف بعضی داروها در این دوران منع می شود. بنابراین هرگونه دارویی که می خواهید مصرف کنید، باید تحت نظر پزشکتان انجام شود.

هشدار در هفته هشتم بارداری

۱٫ استفراغ بیش از حد حاملگی: استفراغی که باعث از دست رفتن ۵% از وزن بدن بشود نیاز به درمان دارد که شامل: ویتامین تراپی، سرم تراپی، تغذیه کامل وریدی، تغذیه لوله ای است.

۲٫ حیوانات خانگی: حیوانات دارای انگل هایی هستند که جهت جنین بسیار خطرناک هست. بعضی از حیوانات عفونت هایی را با خود همراه می آورند که ممکن است باعث سقط جنین شود.

۳٫  گوشت را به خوبی بپزید: گوشت خام ممکن است دارای عفونت هایی باشد که به جنین شما آسیب برساند. حتی بعد از دست زدن به گوشت خام حتما دستان خود را بشویید.

۴٫  استفاده از محلول های برطرف کننده جوش: ممکن است که این محلول ها جهت جنین شما خطرناک باشند؛ بنابراین حتما با دکتر خود در این زمینه مشورت کنید.

۵٫ دوری از مواد مسموم و شیمیایی: نزدیک شدن به مواد و سموم شیمیایی مانند رنگ، پاک کننده ها و حلال ها در این دوران چندان مهم نیست. بهتر است از این مواد دوری کنید.

۶٫ هرگونه دردی را جدی بگیرید: اگر در این دوران با هر مورد عجیب یا دردهای بیش از حد مواجه شدید، آن را حتما با پزشکتان در میان بگذارید. علائمی همچون خونریزی، احساس ضعف یا سرگیجه شدید، افت شدید فشار خون، درد شدید شانه یا لگن و گرفتگی شدید عضلات به خصوص لگن ممکن است نشان از حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین باشد، بعد این موارد را جدی بگیرید و در صورت مشاهده آن فورا به دکتر مراجعه کنید.

هفته هشتم بارداری و نکاتی جهت پدرها 

– از آنجایی که الکل، کافئین و تنباکو بر جنین تاثیر می گذارد تلاش کنید تا جایی که امکان دارید مصرف نکنید. با وجودی که شما جنین را در رحم ندارید، ولی با مصرف این مواد همسر خود را در خطر قرار می دهید. بعلاوه او را وسوسه می کنید سیگار بکشد.

– اگر همسر شما تلاش می کند قهوه و الکل را ترک کند تلاش کنید به او کمک کنید. این کار نه تنها جهت فرزند خوب است بلکه باعث می شود از سلامتی خود نیز مواظبت کنید.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است


دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مواظبت های لازم

هفته ششم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: برنامه غذایی | مواد غذایی | مواد غذایی | بارداری | استفاده | بارداری | اندامها | استفاده | عفونت | طبیعی | تغذیه

هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هشتم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا