هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

شما مادر باردار عزیز توانسته اید با صبوری پرسشها بارداری را سپری کنید و اکنون هفته های آخر بارداری خود را می گذرانید.

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

شما مادر باردار عزیز توانسته اید با صبوری پرسشها بارداری را سپری کنید و اکنون هفته های آخر بارداری خود را می گذرانید. اکنون شما در هفته سی و نهم بارداری و در یک قدمی تولد نوزاد کوچکتان هستید. به عنوان آخرین هفته ها مورد نیاز است با مواظبت ها و توصیه های هفته سی و نهم بارداری آشنا باشید تا هفته های آخر را هم به سلامت سپری کنید.

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

وضعیت جنین در هفته سی و نهم بارداری

شکم جنین در هفته ۳۹ بارداری  بزرگ و گرد شده. فرزند شما در لحظات آخر زندگی شکمی می باشد. او در اثر زیاد کردن قد و وزن، فضایی جهت تکان خوردن ندارد. شاید او اکنون دیگر به حالت پیش از تولد قرار گرفته باشد. مغز جزء آخرین اعضا است که به رشد کامل می رسد ولی این عضو هم به زودی تکمیل شده است و نورون های آن شروع به فعالیت می کنند.

بدن شما در هفته سی و نهم بارداری

ممکن است دکتر هر هفته با شما تماس بگیرد و علائم درد وضع حمل را از شما بپرسد. دکتر علاوه بر سونوگرافی، دهانه رحم را بررسی می کند تا ببیند دهانه رحم رقیق شده است است یا خیر. همچنین در صورتی که دهانه رحم نرم شده است باشد بافتش مشابه بافت گونه شما شده است است.

علائم طبیعی بدن مادر در هفته سی و نهم بارداری

ممکن است دردهایی را در هفته ۳۹ بارداری در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد.

شما مادر باردار عزیز توانسته اید با صبوری پرسشها بارداری را سپری کنید و اکنون هفته های آخر بارداری خود را می گذرانید.

۱- زیاد کردن انقباضات براکستون هیکس:

از سه ماهه دوم بارداری به بعد عضلات رحم شروع به انقباض می کنند. در ابتدا این انقباضات قابل توجه نیست ولی با نزدیک شدن به وقت زایمان، تعداد انقباضات و شدت آن ها زیاد کردن می یابد. گاهی این انقضباتات با نظم و ریتمیک هستند و به یکدیگر نزدیک می شوند به شکلی شما فکر می کنید وقت وضع حمل نزدیک هست. ولی انقباضات مهم با گذشت وقت طولانی تر و شدیدتر می شوند و با علائم دیگر وضع حمل همراه هستند. حتی اگر سایر علائم وضع حمل را مشاهده نکردید ولی با گذشت وقت انقباضات زیاد کردن یافتند یا جنین به شکل عجیبی بی تحرک شد، با دکتر تماس بگیرید.

۲- ناراحتی در اطراف منطقه لگن:

اگر جنین به داخل منطقه لگن وارد شود به اندام های داخلی مانند مثانه و لگن فشار وارد می کند. در این حالت در قسمت پایین شکم احساس ناراحتی خواهید داشت. گاهی دردی مشابه تیر کشیدن در منطقه لگن تجربه می کنید که به خاطر چرخیدن سر جنین است.

۳- درد و ناراحتی های عمومی:

استرس احساسی همراه با فشارهای فیزکی در بارداری باعث خستگی مادر می شود. ولی اگر دائم این احساس را دارید با دکتر تماس بگیرید. این تغییرات ممکن است به خاطر کم خونی یا کم خوابی باشد. ولی در بعضی موارد این تغییرات و خستگی به خاطر نزدیک شدن به وضع حمل است.

۴- ترشحات واژن:

اگر تا بحال ترشح واژن نداشته اید این هفته خواهید داشت. این ترشحات ممکن است یک دفعه خارج شوند یا به صورت کم کم خارج شوند. این ترشحات سفید رنگ هستند و گاهی همراه با خون می باشند. در واقع این نشانه اولیه وضع حمل هست. ولی منتظر بمانید وقت جمع کردن وسیله ها و خوابیدن نیست.  گاهی اوقات ترشحات واژن پیش از وضع حمل دیده می شوند ولی گاهی یک یا دو روز بعد از ترشحات واژن درد وضع حمل شروع می شود. گاهی نیز ترشحات با ادرار خارج می شود و شما اصلا متوجه آن ها نمی شوید.

زایمان به چه صورت است؟

هیچ دو زایمانی شبیه هم نیستند.

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

اما به طور کلی وضع حمل در سه فاز انجام می شود:

درد وضع حمل زودرس و فعال:

این درد در حالتی به سراغ شما می آید که دهانه رحم رقیق شده است باشد. در این حالت ترشحات قهوه ای از واژن خارج می شود که همراه با خون هست. ترشحات واژن همراه با انقباضی دردناک است که حدود سی تا نود ثانیه طول می کشد. هنگامی که زن وارد فار درد فعال می شود انقباضات شدیدتر، طولانی تر، نزدیک به هم تر و نیرومند تر می شوند. دهانه رحم در این حالت گشاد می شود و به ده سانتی متر می رسد. بعضی زن ها از پادرد می نالند و بعضی دیگر از حالت تهوع. گاهی در این مرحله کیسه آب پاره می شود. جهت زن هایی که وضع حمل اولشان است درد فعال حدود هشت ساعت طول می کشد. ولی جهت زن هایی که قبلا وضع حمل از واژن داشته اند، درد فعال زیاد طول نمی کشد. دکتر توصیه می کند در این حالت فشار وارد کنید. در این حالت دهانه رحم به خوبی گشاد نشده است و فشار باعث می شود دهانه رحم ورم کند.

فاز دوم: 

فاز دوم از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. دکتر از شما می خواهد بعد از هر انقباض فشار وارد کنید تا سرعت فرایند زیاد کردن یابد. ولی گاهی نیز دکتر می خواهد فشار را آرام وارد کنید یا فشار وارد نکنید. این مسئله باعث می شود ماهیچه های واژن به صورت طبیعی کشیده شوند و در اثر فشار پاره نشوند. در این حالت جنین به آرامی از کانال تولد عبور می کند. بعد از این که سر جنین خارج شد دکتر از آزاد بودن بند ناف مطمئن می شود تا بتواند سایر بدن جنین را بیرون بکشد.

فاز سوم: 

فاز سوم حدود پنج تا سی دقیقه طول می کشد و این وقت به خروج جفت از بدن بستگی دارد. دکتر باید از تحت کنترل بودن خونریزی نیز مطمئن شود. دکتر از شما می خواهد جهت بار آخر فشار وارد کنید تا جفت از بدن خارج شود. نهایتا دکتر قرصی جهت کم کردن خونریزی به شما می دهد.

شما مادر باردار عزیز توانسته اید با صبوری پرسشها بارداری را سپری کنید و اکنون هفته های آخر بارداری خود را می گذرانید.

ورزش در هفته سی و نهم بارداری

پیاده روی در آخرهای بارداری

اگر تا هفته سی و نهم پیاده روی کردید علت ندارد اکنون آن را متوقف کنید. اگر می توانید تا وقت درد زایمان پیاده روی کنید. پیاده روی موجب هماهنگی عضله ها ، تثبیت قند خون ، تقویت قلب و ریه ها و تقویت روحیه می شود و به شما حس باورنکردنی به تحقق پیوستن می دهد.
به نوشیدن زیاد مایعات و برنامه منظم پیاده روی ادامه دهید که به شما وقت کافی می دهد تا به دستشویی بروید. اگر خیلی سریع خسته می شوید به جای پیاده روی های طولانی چند پیاده روی کوتاه انجام دهید.

رژیم غذایی در هفته سی و نهم بارداری

قبل از رفتن به بیمارستان تلاش کنید با خوردن تنقلات سبک مثل میوه، نان تست، بیسکویت یا سوپ، انرژی کسب کنید. زمانی که به بیمارستان می روید، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن حالت به علت تهوع خودتان هم میلی به خوردن نخواهید داشت، حتی ممکن است اوج بیاورید و این خود دلیلی محکم جهت دوری از میان وعده ها در بیمارستان هست. وقت شروع درد، نوشیدن مایعات بافایده خواهد بود.

توصیه های مذهبی

برای کم کردن درد وضع حمل پیامبر اسلام فرموده اند : “اگر سوره انشقاق را نوشته و همراه زنی که وضع حمل جهت او سخت است بگردانند و یا این سوره را آن زن بخواند، فرزندش به آسانی و به سرعت به دنیا می آید.” از دیگر توصیه ها نشستن در آب مطبوخ  جوشانده برگ و دانه تخم شنبلیله است که باعث آسانی وضع حمل خواهد شد. رازیانه هم در روزهای آخر بارداری جهت وضع حمل ساده بافایده است و باعث زیاد شدن شیر مادر می شود.

بایدها

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

هر چه قدر که احساس ورم در بدنتان می کنید یا هر قدر که زیاد به دستشویی می روید تا مثانه خود را تخلیه کنید، باز هم به نوشیدن آب ادامه دهید. آب زیاد نوشیدن در آخر بارداری امری مهم هست. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زایمان، انرژی و آرامش شما را در تحمل درد زیاد کردن می دهد و بر تصویر این امر زمانی اتفاق می افتد که بدن شما از آب محروم باشد. اگر به میزان کافی آب دریافت کرده باشید، شاید به سرم وریدی نیاز کمتری داشته باشید. از نوشیدنی هایی مانند آب، شیر، قهوه بدون کافئین، آبمیوه، تکه های یخ یا میوه های یخ زده، یخ در بهشت، میوه های پر آب مانند هندوانه، انگور و هر چیزی که به میزان ۸ لیوان آب و مایعات وارد بدن شما می کند، استفاده کنید.

نبایدها

در گذشته پزشکان تنقیه کردن را به منظور تخلیه روده های زن های در حال وضع حمل پیش از ورود فرزند به درون مجرای تولد بافایده میدانستند و انجام می دادند. آن ها اعتقاد بودند با این کار فرزند در محیطی تمیزتر متولد خواهد شد و مادران نیز اعتراضی نداشتند، لیکن تولد نوزاد با دفع مدفوع همراه هست، ولی این اتفاق پیش از شروع درد رخ خواهد داد و حین تولد روده ها تخلیه شده است خواهند بود. در نتیجه باعث تولد فرزند در محیط تمیزتر با سهولت زیاد را تضمین نمی کند.

نکاتی جهت پدرها در هفته سی و نهم بارداری

نکاتی جهت کمک کردن به همسر:

– اگر درد زایمان حس می کند با او راه بروید و در کنار هم پیاده روی کوتاه کنید.

– شانه ها و پشت او را ماساژ دهید. ولی اگر نمی خواهد این کار را انجام ندهید.

– روش های آرامش و تنفس را در طول انقباضات با او تمرین کنید. ولی اگر راحت نیست این کار را انجام ندهید. گاهی زن های باردار در برابر تلاش های همسر خود مقاومت نشان می دهند.

– اگر همسرتان از شما خواست به او کمک نکنید، ناراحت نشوید تاثیر هورمون ها است.

– راجع به درد وضع حمل مطالعه کنید.

– راجع به افسردگی بعد از زایمان مطالعه کنید. این افسردگی چند روز بعد از وضع حمل شروع می شود و چند هفته اول به طول می انجامد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

تغذیه در ماه نهم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و ششم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و هفتم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و هشتم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: نوشیدن مایعات | پیاده روی | پیاده رو | پیاده روی | خوردن غذا | نوشیدنی | بارداری | زایمان | بارداری | همراه | فرزند

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته سی و نهم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا