هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

اکنون شما وارد هفته بیست و چهارم بارداری شده اید. دیگر آثار ظاهری بارداری در وجود شما نمایان شده است است و شما نمی

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

اکنون شما وارد هفته بیست و چهارم بارداری شده اید. دیگر آثار ظاهری بارداری در وجود شما نمایان شده است است و شما نمی توانید بارداری خود را از اطرافیانتان پنهان نمایید. لذت مادر شدن تمام وجود شما را فراگرفته است و جهت آینده فرزندتان احساس نگرانی می کنید. در این مطلب به بیان توصیه ها و مواظبت های هفته بیست و چهارم بارداری خواهیم پرداخت.

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

کودک شما در هفته بیست و چهارم بارداری چگونه عوض کردن می کند؟

کودک شما به سرعت در حال رشد است و وزن او حدود ۱۱۰ گرم نسبت به هفته قبل زیادتر شده است هست. از آنجا که طول بدن او به حدود ۳۰ سانتی متر رسیده، در داخل رحم شما به صورت خمیده قرار گرفته است ولی اندازه اندامهای بدن او تقریبا متناسب هستند.

پوست کودک شما نازک، نیمه براق و چروک خورده هست؛ مغز او به سرعت بزرگ می شود و اندام چشایی او نیز در حال رشد هست. دستگاه تنفسی تکامل خود را شروع کرده، درخت تنفسی شاخه شاخه می شود و سلولهایی در ریه سورفاکتانت تولید می کنند، ماده ای که موجب می شود کیسه های هوایی نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به آسانی بزرگ و پر از هوا شوند.

تغییرات بدن مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

رحم شما در هفته بیست و چهارم  بارداری  حدود ۲۴ سانتی متر از استخوان عانه (پوبیس) تا بالای قله رحم ارتفاع دارد. هم اکنون میتوانید حرکات فرزندتان را متوجه شویدو تناوب های خواب و بیداری او را درک کنید.

علائم هفته بیست و چهارم بارداری:

۱- تغییراتی بینایی

هفته بیست و چهارم بارداری، بینایی مادر حامله تحت تاثیر تغییرات فیزیکی و هورمونی قرار می گیرد، که تا به امروز در بدن او روی داده هست. جمع شدن آب در زیر پوست زن ها از شاخصه های یکسان دوران بارداری هر مادری است که همین آب احتباس شده، ضخامت و انحنای قرنیه چشمان آن ها را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اکنون شما وارد هفته بیست و چهارم بارداری شده اید. دیگر آثار ظاهری بارداری در وجود شما نمایان شده است است و شما نمی

اگر شما مادر باردار عینکی باشید، می توانید با زیاد کردن درجه آن به زیاد شدن قدرت بینایی خود کمک زیادی کنید. خشکی چشم مادران حامله هم هفته بیست و چهارم بارداری، یکی دیگر از پرسشها اساسی است که ممکن است در دوران بارداری هر مادری رخ دهد. مورد نیاز است به یاد داشته باشید که خشکی چشم هفته بیست و چهارم بارداری شما، ممکن است با علائمی مانند التهاب و آب ریزش بیش از حد چشم همراه باشد. ولی به خاطر داشته باشید که اغلب این تغییرات در بدن هر مادر بارداری بسیار ناچیز بوده و با متولد شدن نوزاد آن ها، به طور کامل از بین خواهد رفت.

۲- مسئله هموروئید و بواسیر

اگر هم شما جزء مادرانی هستید که این مسئله را تا به حال نداشتید، ممکن است با رعایت نکردن اصول درست تغذیه و نداشتن تحرک کافی در این دوران، این مسئله را جهت نخستین بار تجربه کنید.

مواردی که باعث ایجاد و یا شدت یافتن بواسیر در مادران باردار می شود:

 • هنگام هل دادن نوزاد به بیرون از رحم مادر در طول زایمان طبیعی
 • دوران شیردهی به نوزاد، به علت از دست دادن مایعات زیاد بدن
 • کمبود میزان فیبر و نبود مایعات کافی در رژیم غذایی مادر باردار و یا مادر شیرده
 • وارد آمدن فشار زیاد بر وریدهای زیر رحم آن ها با بزرگ شدن جنین در حال رشد

سایر علائم هفته بیست و چهارم بارداری:

• معمولا رحم مادر حامله با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، نزدیک به ۲ اینچ بالاتر از ناف او خواهد آمد. همچنین، در این دوره از بارداری ممکن است مادر باردار جهت مقابله با کشش های ایجاد شده است در ناحیه پوست شکم و سینه های خود دچار خارش هم شود.
• با ورود مادر به هفته بیست و چهارم بارداری، تکرر ادرار همچنان ادامه خواهد یافت. همچنین، در این دوره از بارداری، احتباس آب در بدن مادر زیاد دیده می شود.

عبارات مهم : شیردهی به نوزاد – دوران بارداری
• در بعضی مواقع هم تغییرات زیادی در قدرت بینایی او به وجود می آید. همواره به خاطر داشته باشید که اگر مادر باردار در نه ماه دوره حاملگی خود به مقدار کافی آب مصرف نکند و یا رژیم غذایی او فاقد فیبر باشد، دچار یبوست خواهد شد.
• علاوه بر این موارد، در هفته بیست و چهارم بارداری، کشش ضعیفی بر روی پوست شکم، سینه ها و لگن مادر باردار احساس خواهد شد. همچنین، در هفته بیست و چهارم بارداری، وزن مادر حامله هم نزدیک به ۲۰ تا ۳۵ پوند زیاد کردن می یابد.
• در این هفته سوزش سردل و اسیدیته شدن معده مادر همچنان ادامه خواهد یافت.

ورزش در هفته بیست و چهارم بارداری

گرم کردن بدن قبل از شروع  ورزش و سرد کردن بدن در هنگام آخر آن را هرگز فراموش نکنید. حتی اگر به کلاس خود دیر می رسید، حتماً ابتدا کمی بدنتان را گرم کنید. این آرام وارد و خارج شدن به ورزش، علاوه بر کم کردن احتمال بروز صدمات به بدن، باعث می شود که ضربان قلب و تنفس نیز به آرامی تند و به آرامی کند شود. جهت این کار چند حرکت سریع و راحت هست، مانند چرخاندن دستها به حالت دایره ای بزرگ و یا درجا راه رفتن. با آشنایی ورزش های بافایده و مضر دوران بارداری، انتخابی صحیح انجام دهید.

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری

شما به آسانی می توانید جهت تغذیه بارداری خود برنامه ریزی کنید. ما در اینجا چند اصل را که جهت تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری باید در نظر بگیرید جهت شما آورده ایم:

۱- کیف، کشو، ماشین و یخچال خود را از مواد غذایی سالم مانند کراکر گندمی، سیب، ماست کم چرب، پنیر یا آجیل پر کنید.
۲- سه وعده غذای کم و اسنک هایی سالم را جهت میان وعده خود آماده کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کنید.
۳- در فواصل منظمی در روز غذاهای مغذی بخورید تا از گرسنگی شدید که می تواند منجر به ویار شود، جلوگیری کنید.
۴- مواد غذایی خود را از میان این ۵ گروه گزینش کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و مواد سرشار از پروتئین. تلاش کنید مواد غذایی خود را در هر میان وعده حداقل از دو گروه گزینش کنید. کودک و بدن شما باید مواد غذایی مختلفی را جهت فراهم کردن پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و مواد معدنی به دست آورد.
۵-به مقدار زیاد آب بنوشید. لیکن جهت ساخت بافت های جدید، کمک به هضم غذا، و تشکیل مایع آمنیوتیک، آب کافی مورد نیاز هست. شما باید حداقل ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید. جهت راحتی این کار، یک بطری پر از آب را هر لحظه در کنار خود داشته باشید.

مصرف چه مقدار مایعات در دوران بارداری مورد نیاز است؟

تقریبا ۸ تا ۱۲ لیوان مایعات در طول روز که تقریبا ۱٫۵ لیتر میشود. آب باید بیشترین قسمت این مایعات را تشکیل دهد. آب بدن را هیدراته نگه میدارد و باعث انتقال مواد غذایی از خون به جنین میشود. همچنین نوشیدن آب باعث جلوگیری از عفونت ادراری و یبوست در دوران بارداری میشود.

اکنون شما وارد هفته بیست و چهارم بارداری شده اید. دیگر آثار ظاهری بارداری در وجود شما نمایان شده است است و شما نمی

تامین ویتامین D و کلسیم مورد نیاز بدن در دوران بارداری

کلسیم و ویتامین D دو عنصر کلیدی در دوران بارداری هستند. کلسیم باعث رشد استخوانها و دندان جنین میشود. و جهت رشد سیستم عصبی، ماهیچه ها و قلب مهم است.

ویتامینD به جذب کلسیم در بدن کمک میکند و از طریق قرار گرفتن در برابر آفتاب نیم ساعت در طول روز یعنی در صبح سریع قابل تامین است.

کلسیم را از منابع غذایی زیر دریافت کنید:

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

 • محصولات لبنی(شیر، ماست و دوغ)
 • سبزیجات برگ سبز( اسفناج و کاهو)
 • لوبیای سویا
 • بادام
 • انجیر
 • کنجد

همچنین ویتامین  از منابع ماهی، تخم مرغ و شیر بدست می آید.

چگونه در دوران بارداری بیشترین جذب را داشته باشم؟

اگر شما رژیم متعادل و درست داشته باشید می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کنید. به عنوان نمونه خوردن قهوه و چای بلافاصله بعد از غذا مانع از جذب شدن آهن غذا میشود.

خوردن بیش از اندازه نان و برنج و غلات باعث کم کردن جذب آهن، کلسیم و روی در بدن میشود.

توصیه های مذهبی

غسل های مستحبی به خصوص غسل جمعه را انجام دهید. از آنجا که گفتن ذکر باعث آرامش و برطرف استرس می گردد، بنابراین به مادران باردار توصیه می شود در این دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم جهت خود و هم جهت جنینتان به وجود بیاورید. خوب است که در اتاق کار یا خوابتان چند گلدان با گل های رنگارنگ طبیعی قرار دهید تا دائم چشمتان به آنها بیفتد لیکن این کار تاثیر زیادی بر روی قشنگی جنین شما دارد.

نکاتی جهت پدرها در هفته بیست و چهارم بارداری:

نگرانی و استرس در شما وجود دارد حتی اگر جنین در بدن شما نباشد

 • سعی کنید دلواپس حال فرزند خود باشید تا آینده او.
 • با همسر خود بازی کنید. این کار باعث کم کردن استرس می شود.
 • فیلم های خنده آمیز با همسر خود ببینید.
 • فقط راجع به جنین حرف نزنید راجع به پرسشها دیگر نیز با همسر خود حرف بزنید.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

هفته شانزدهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفدهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته چهاردهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته سیزدهم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: شیردهی به نوزاد | دوران بارداری | مواد غذایی | رژیم غذایی | قدرت بینایی | تغییرات بدن | ویتامین | بارداری | باردار | ویتامین | بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و چهارم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا