هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، شما احساس مادری را بیش از هر وقت دیگری می توانید تجربه کنید و علاقه

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، شما احساس مادری را بیش از هر وقت دیگری می توانید تجربه کنید و علاقه به جنین درون رحمتان، وجود شما را سرشار خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم شما را با مواظبت ها و توصیه های هفته بیست و سوم بارداری آشنا نماییم.

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

کودک شما در هفته بیست و سوم چگونه عوض کردن میکند؟

کودک شما الآن میتواند انگشت های خود را حتی یکی یکی تکان دهد.

رگهاي خوني در ريه او در حال رشد هستند تا او را براي تنفس آماده كنند.

او عمل بلعيدن را انجام مي دهد ولی در اغلب كودكان اولين خروج مدفوع بعد از تولد صورت مي گيرد.

استخوان گوش میانی در حال سخت تر شدن می باشد. صداهاي بلند در داخل رحم شنيده مي شوند ولی كودك شما را آزرده نمي كنند و حتي موجب آشنايي او

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، شما احساس مادری را بیش از هر وقت دیگری می توانید تجربه کنید و علاقه

با اين صداها نيز مي شوند به نحوي كه او بعد از زايمان از اين صداها نخواهد ترسيد. در عين حال مراقب صداهاي خيلي بلند كه حتي گوش شما را آزار مي دهد باشيد. صداهای بلند ممکن است حتی باعث جهش او شود، البته در این مرحله هنوز وحشت را نمی داند و این جهش تنها رفلکس طبیعی است.

تمامی استخوان های بدن او در حال سخت شدن هستند.

منطقه مربوط به حرکت موجود در مغز او به سرعت در حال تکمیل شدن است و کودک شما به آسانی میتواند تکان بخورد.

اکنون نوزاد شما به اندازه ای تکمیل شده است است که اگر تولد زودرس داشته باشد، با مواظبت های بهداشتی می تواند به زندگی ادامه دهد. ولی جهت تکامل زیاد و سلامتی زیاد میبایستی دوران خود را در رحم سپری کند.

 اندازه جنین داخل رحم مادر در هفته بیست و سوم بارداری

اكنون طول بدن كودك شما بيشتر از ۲۹٫۲ سانتي متر و وزن او بيش از ۴۵۰ گرم هست. پوست او قرمز و چروك خورده هست. البته چربی ها در حال جمع شدن در بدن هستند و بدن را به فرم طبیعی در می آورند و از حالت چروکیده خارج می کند.

بدن مادر در هفته بیست و سوم بارداری چگونه عوض کردن می کند؟

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید که چون دوران بارداری زمانی است که هر زن می تواند تجارب متفاوتی را به دست آورد، بنابراین تغییرات به وجود آمده در بدن آن ها نیز می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. مورد نیاز است بدانید که شما به عنوان یک مادر باردار مورد نیاز نیست با آنچه که از دیگران می شنوید، تحولاتی را در شیوه زندگی و یا رژیم غذایی روزانه خودتان در این دوران حساس به وجود آورید. شما باید تنها به چیزهایی توجه کنید که دکتر معالجتان انجام آن ها را توصیه می کند.
عوض کردن خاصی که مادر حامله در هفته بیست و سوم بارداری خود می تواند احساس کند، عوض کردن در شکل و اندازه بدنش هست. به نظر می رسد رشد روزانه جنین، بر خلاف روز های اولیه دوران بارداری زیاد شده است و شکم مادر حامله، روز به روز بزرگتر می شود، تغییری که شما در هفته های قبل نمی توانستید آن را به طور کامل احساس کنید.

علائم هفته بیست و سوم بارداری:

۱-رشد بیش از حد رحم مادر:

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، رحم مادر به اندازه کافی رشد کرده و سطح شکم او هم نزدیک به ۵/۱ اینچ بالاتر از نافش قرار گرفته هست. متاسفانه قسمت زیرین رحم مادر باردار به طور مستقیم بر روی مثانه او قرار گرفته و به همین علت مادر را با مسئله نشت ادرار مواجه خواهد کرد. بروز این حالت در تمام مادران باردار طبیعی هست. مایع آمنیوتیک با این که اغلب یک مایع بی بو هست، ولی اگر جهت یک دوره طولانی نشت آن ادامه یابد، حتما باید به وسیله دکتر معالج مورد بررسی و آزمایش دقیق قرار گیرد.

۲-تغییرات حجم خون:

شما به عنوان یک مادر باردار در این دوره ممکن است جهت دستشویی رفتن زیاد عجله کنید که این عوض کردن به علت زیاد کردن حجم خون در قسمت پایین بدنتان می باشد. علاوه بر این که زیاد کردن جریان خون در مادران حامله، باعث زیاد کردن میزان ادرار آن ها می شود، در اغلب موارد باعث افزایش ترشحات واژن آن ها هم خواهد شد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که که این حالت کاملا طبیعی هست، مگر اینکه خونریزی بزرگی به وجود آید و یا مادر احساس ناراحتی شدیدی در قسمت شکم خود کند. مورد نیاز است بدانید که در صورت بروز درد و خونریزی، مادر باید بلافاصله با دکتر معالج خود تماس گیرد.

۳-بروز رویای شبانه:

ممکن است در این دوران، فرزند شما هم بخشی از رویاهای تلخ باشد که دیدن آن ها باعث شود فکرهای بدی در مورد کودک خود به ذهنتان رسیده و فکر کنید که هرگز آنچه را که انتظار دارید، اتفاق نخواهد افتاد. رویاهایی که یک مادر باردار می بیند معمولا نزدیک به تجارب او هستند. در واقع، مادر باردار آنچه را که به صورت روزانه به دست می آورد، در رویا هم خواهد دید. همین رویاها ممکن است در بعضی از زمینه ها باعث نگرانی مادران باردار شود. تلاش نکنید که به عنوان یک مادر باردار این رویاها را به عنوان نشانه هایی از اتفاقات آینده به هم اتصال داده و آن را تفسیر کنید. آن ها فقط رویاهایی هستند که در صورت امکان باید فراموش شوند، حتی بدون این که به احساس لذت بردن مادر از این دوران خللی وارد کنند.

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، شما احساس مادری را بیش از هر وقت دیگری می توانید تجربه کنید و علاقه

۴- افزایش به هم ریختگی اعصاب:

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، وقت هایی وجود خواهد داشت که شما مادر باردار احساس کنید شاید فرزندتان سقط شود و این فکر اعصاب شما را به هم خواهد ریخت. ولی زیاد جای تعجب نیست، چون بروز این حالات عاطفی هم در مادران باردار کاملا طبیعی هست. از آنجا که با پیشرفت دوران بارداری و رشد جنین در رحم مادر، احساس خاصی در او به وجود آمده هست، اینک مادر، فرزندش را بخشی از وجود خود دانسته و هر لحظه دلواپس او خواهد بود. شما مادر باردار باید جهت مقابله با این پرسشها ذهنی، عاطفی و هورمونی، تغییرات فیزیکی زیادی را در دوران بارداری خود به وجود آورید. البته می دانیم که ایجاد تغییرات ناگهانی با توجه به وجود جنین کار آسانی نیست.

عبارات مهم : مادران باردار – دیابت بارداری
جهت مقابله با این درگیری های ذهنی، مادر باردار باید خود را جهت مقابله با یک مسئولیت بزرگ در نگه داشتن نوزاد آماده کرده و احساس امنیت کند. در نهایت می توان ادعا کرد که احساس عصبی بودن در مادران باردار، کاملا طبیعی هست، فقط باید در هنگام بروز این حالت، تنفس عمیق کشیده و استراحت کنند. مادران باردار هر لحظه باید به خاطر داشته باشند که تمام این حالات گذرا هستند.

۵-احساس درد در دنده های مادر:

به وجود آمدن این احساس کاملا طبیعی بوده و مربوط به رشد فرزندتان هست. این یک واقعیت است که با به حرکت درآمدن جنین در فضای داخل رحم مادر او می تواند دنده ها و اندام های داخلی مادرش را با مشت و لگد قدرتمند خود تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی، شما مادر باردار ممکن است با درد دنده ها مواجه شوید که معمولا این درد تا آخر دوران بارداری با شما همراه خواهد بود.

۶-افزایش خطر سقط جنین:

اگر شما مادر باردار سابقه سقط جنین و یا وضع حمل زودرس را داشته اید، زیاد عصبی و دلواپس نشوید. چون اگر آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید، مدیریت کردن اوضاع بحرانی ساده تر شده است و امکان بروز بعضی اتفاقات ناگوار کم خواهد بود. تا زمانی که هفته های حساس از دوران بارداری شما بگذرد، فقط نوشیدن آب و استراحت کردن به اندازه کافی می تواند به شما و فرزندتان کمک کند.
شما همچنین می توانید با دراز کشیدن بر روی تخت و اوج بردن قسمت پایین بدن خودتان خطر مبتلا شدن به زایمان زودرس را کم کردن دهید. اگر با رعایت کردن تمام جوانب کار، مشکلتان باز هم ادامه داشت، بلافاصله با مراقب بهداشتی بیمارستان تماس بگیرید و کمک دریافت کنید. هر لحظه به یاد داشته باشید که ممکن است به عنوان یک مادر باردار جهت امنیت زیاد خودتان و نگه داشتن فرزندتان نیاز به دارو و مواظبت های بیمارستانی پیدا کنید.

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

ورزش در هفته بیست و سوم بارداری

اغلب متخصصان بر این باورند که ورزش کردن علاوه بر کم کردن ناراحتی ها و دردهای بارداری جهت جلوگیری از بیماری های حاد مانند دیابت بارداری، بسیار بافایده هست. با این وجود، ورزش های بیش از حد سنگین ممکن است خیلی خوب نباشند. ورزش روزانه خود را به ۳۰ دقیقه محدود کنید.

تغذیه در هفته بیست و سوم بارداری

کنترل وسوسه خوردن غذاهای بی فایده در مواقعی که هوس خوردن غذاهایی مثل چیپس، کیک، غذاهای حاضری و شکلات را دارید، سخت هست. تلاش کنید غذاهای ناسالم را کلا از رژیم غذایی خود کنار بگذارید ولی اگر بعد از ۲ یا ۳ روز خسته شدید از غذاهای جایگزین استفاده نمایید که هوس شما را بدون افزودن کالری بیش از حد برطرف می سازد.

قبل از پخت هرنوع گوشت، چربی های آشکار آن را جدا کنید. روغن و چربی که در سطح سوپ و آبگوشت ها قرار می گیرد را جدا کنید. به جای سرخ کردن غذاها آنها را کباب کنید یا آب پز و بخارپز کنید. جهت تفت دادن غذاها از روغن زیتون استفاده کنید و از ماهی تابه های نچسب و یا ماهی تابه هایی استفاده کنید که به مقدار کمی روغن نیاز دارند. جهت زیاد کردن کلسیم شیر، پودر سرشیر خشک شده است به آن بیفزایید و بیشت از فراورده های لبنی کم چرب یا معمولی استفاده کنید.

توصیه های مذهبی

جنین از پنج ماهگی به بعد قادر است صداها را بشنود، بنابراین به خصوص از بعد پنج ماهگی، قرائت قرآن اثر بسزایی در روح و روان کودک دارد. اگر می خواهید که فرزندتان رنگ و روی خوب و قشنگ داشته باشد به سراغ دوستان کبد بروید. دوستان کبد عبارتند از : روغن زیتون، روغن ماهی، کره، خیار، کاهو، کاسنی، کنگر، هویج، شیرخشت، زرشک و عناب. توصیه شده است است که سوره “توحید” را هر روز ۵۰ بار بعد از نماز صبح بخوانید و هر شب تسبیحات حضرت زهرا را پیش از خواب بخوانید.

عوارض خوردن دارو در بارداری

هیچگاه در دوران بارداری دارو را بدون نسخه دکتر مصرف نکنید. مصرف بعضی از داروها در این دوران می توانند عوارض زیادی به روی جنین داشته باشند. در زیر فهرست بعضی داروها و عوارض احتمالی جنینی و نوزادی آن ها آمده است:

پروژسترون: نقایص قلبی، مذکر شدن جنین مونث

تتراسایکلین: عوض کردن رنگ دندان های جنین از زرد به قهوه ای

استربتومایسین: آسیب شنوایی نوزاد

وانکومایسین: آسیب به گوش و کلیه نوزاد

وراپامین: نقص اندام های جنین

دیوریتیک ها: کم کردن پلاکت نوزاد و خونریزی نوزاد

وارپاین: ضدانعقاد

لیتیوم: اختلال قلبی و عروقی نوزاد

ایندومتاسین: خونریزی مغزی نوزاد و پرسشها روده ای بعد از تولد

نکاتی جهت پدرها در هفته بیست و سوم بارداری

بهتر است وقت های آزاد خود را با همسر و فرزند باشید. در این وقت راجع به آینده فرزند خود صحبت کنید.

تصمیم بگیرید چه مدت بعد از وضع حمل مرخصی می گیرید و به همسرتان کمک می کنید. وظایف خود را مطابق با نیازها برنامه ریزی کنید.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

هفته شانزدهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته هفدهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته چهاردهم بارداری و مواظبت های لازم

هفته سیزدهم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: مادران باردار | دیابت بارداری | بارداری | روزانه | باردار | میتواند | خونریزی | بارداری | نوزاد | طبیعی | احساس

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و سوم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا