مقابله با کمبود ویتامین A در دوران حاملگی

کمبود انواع ویتامین ها در بارداری از جمله ویتامین A  می تواند عوارض زیادی جهت مادر و جنین در بر داشته باشد. غالبا

مقابله با کمبود ویتامین A در دوران حاملگی

کمبود انواع ویتامین ها در بارداری از جمله ویتامین A  می تواند عوارض زیادی جهت مادر و جنین در بر داشته باشد. غالبا تغذیه ناسالم باعث بروز این کمبود در بارداری خواهد شد. مادران باردار باید جهت پیشگیری از کمبود ویتامین A در بدنشان به مصرف میوه و سبزی روی بیاورند و مراقب مصرف نمک و چربی باشند.

مدیرکل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت، کمبود روی در کودکان زیر دو سال، کمبود ویتامین A در زن های باردار و زیاد کردن چاقی در کودکان را از جمله پرسشها تغذیه ای در کشور عنوان کرد.

مقابله با کمبود ویتامین A در دوران حاملگی

دکتر زهرا عبداللهی، گفت: زیاد کردن مصرف میوه و سبزی، کم کردن مصرف نمک و چربی، دستیابی به غذای مناسب و سالم، کم کردن فاکتورهای خطر ساز زیست محیطی و کشاورزی، برچسب گذاری مواد غذایی و نظارت بر اماکن عمومی از جمله برنامه ها در جهت دستیابی به اهدف تعیین شده است تغذیه ای کشور تا سال ۲۰۲۵ است.
وی با بیان اینکه سیاست های مختلفی در جهت کنترل و اصلاح اوضاع تغذیه ای در کشور عزیزمان ایران تبیین شده است هست، اظهار داشت: در استراتژی تغذیه ای کشور عزیزمان ایران پیشگیری و کنترل تولد نوزاد با وزن کم، کم کردن مصرف نمک و چربی، اصلاح اوضاع تغذیه ای و زیاد کردن مصرف میوه و سبزی حداقل ۵ واحد در روز دنبال می شود.

عبارات مهم : وزارت بهداشت – ویتامین
مدیرکل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت به اوضاع سوء تغذیه در کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس بررسی های انجام شده است اوضاع تولد نوزادان با وزن کمتر از دو کیلو و ۵۰۰ گرم و سوء تغذیه در کشور عزیزمان ایران کم کردن یافته است.
عبداللهی افزود: در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میزان آنمی ( کم خونی) در کشور عزیزمان ایران اوج بود و با کارها انجام شده است در حال حاضر شاهد اصلاح این اوضاع هستیم.
وی گفت: اجرای برنامه پیشگیری و کنترل از کمبود ید از دیگر برنامه هایی بود که در کشور عزیزمان ایران به اجرا در آمده است این کشور یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه به شمار می رود.
مدیر کل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت به اجرای برنامه ملی تغذیه در کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در این راستا کشور کشور عزیزمان ایران به موفقیت های خوبی در کمبود وزن کودکان زیر ۵ سال، کم کردن کمبود روی، تولد نوزادان با وزن کم و کم کردن کمبود ید دست یافته است.
عبداللهی یادآور شد: اگر چه موفقیت های خوبی در حوزه اصلاح اوضاع سوء تغذیه در کشور ایجاد شده است است ولی هنوز با چالش هایی در حوزه تغذیه در کشور عزیزمان ایران روبرو هستیم.
وی، کمبود روی در کودکان زیر دو سال، کمبود ویتامین A در زن های باردار، کمبود ویتامین D، زیاد کردن چاقی در دوران کودکی را از جمله پرسشها تغذیه ای در کشور برشمرد.
عبداللهی تصریح کرد: در حال حاضر ۶۰ درصد گروه سنی بالغین در کشور چاق و یا دچار اضافه وزن هستند و در بعضی از استان ها این میزان به ۷۰ درصد می رسد.
وی افزود: کلسترول بالا, دیابت و فشار خون اوج از دیگر پرسشها ناشی از تغذیه ناسالم در کشور به شمار می رود که با توجه به عوض کردن در سبک زندگی گسترش این امراض در کشور در حال زیاد کردن است.
مدیر کل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: با وجود تمام پیشرفت ها هنوز کشور عزیزمان ایران با چالش های مهمی در حوزه تغذیه روبروست و باید در این زمینه تصمیم های جدی اتخاذ شود و برنامه های برطرف کمبود زیر مغذی ها و همچنین کم کردن مصرف نمک و شکر و اصلاح سوء تغذیه بازبینی شود.

مهر

واژه های کلیدی: وزارت بهداشت | ویتامین | بارداری | کودکان | بهداشت | برنامه | باردار | پیشگیری | کنترل | تغذیه | ایران

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا