ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

گاهی دیده می شود بعضی از زن های باردار حتی تا ماه دوم بارداری خود، متوجه وجود نوزادی در شکمشان نمی شوند. با

ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

گاهی دیده می شود بعضی از زن های باردار حتی تا ماه دوم بارداری خود، متوجه وجود نوزادی در شکمشان نمی شوند. با این وجود تغییرات بدنی، هورمونی، عاطفی و … در بدن شما اتفاق افتاده اند و کم کم خودشان را نشان می دهند. در این مقاله قصد داریم شما را با مواظبت های مورد نیاز در ماه دوم بارداری آشنا نماییم.

ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

ماه دوم بارداری: کودک شما چگونه عوض کردن می کند؟                      

در ماه دوم بارداری جنین شما به اندازه یک ذغال اخته است و شبیه به یک لوله جمع شده است است که سر لوله سر فرزند و انتهای آن طرف دیگر استدر این فاصله مایع نخاعی و جفت وجود دارند که در حال تشکیل هستند. فرزند شما حدود ۱۰۰۰۰ برابر بزرگتر از هنگام لقاح هست. سر او بزرگ است و پیشانی او قابل تشخیص هست. گوش ها، بینی، چشم ها و پلک ها شروع به تشکیل کرده اند. بافت هایی که قلب را تشکیل می دهند شروع به تپش می کنند. دست و پا در حال تشکیل هستند. آلت تناسلی نیز در حال تشکیل هست. در واقع در انتهای ماه دوم بارداری، نوزاد به ۲ اینچ می رسد و تمام اندام های بدن شروع به تشکیل کرده اند.

علائم و تغییرات بدن مادر در ماه دوم بارداری

برخی تغییراتی که در ماه دوم در بدنتان اتفاق می افتد با ماه اول مشابه است.

علاوه بر تغییراتی که از ماه قبل همراه خود دارید، ممکن است چند علامت دیگر نیز به آن اضافه شود که بعضی از آنها را با هم مرور می کنیم: 

گاهی دیده می شود بعضی از زن های باردار حتی تا ماه دوم بارداری خود، متوجه وجود نوزادی در شکمشان نمی شوند. با

افزایش ضرورت مدفوع در ماه دوم بارداری

در این حالت دفعات دستشویی رفتن شما زیاد کردن می یابد. زیاد کردن دفعات مدفوع در ماه های اول بارداری به هورمون ها مربوط می شود. تلاش کنید نوشیدنی زیاد مصرف کنید. مصرف چای، قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار باعث زیاد کردن نیاز به دستشویی رفتن می شود.

ویار موادغذایی در ماه دوم بارداری

تغییرات هورمونی و کمبود مواد مغذی باعث ویار می شود. مصرف هر گونه ماده غذایی که ضرر نداشته باشد، مجاز هست. ولی تلاش کنید از جایگزین های سالم استفاده کنید.

پیشگیری و درمان ویار صبحگاهی:

نوشیدن جوشانده زنجبیل که از ریشه زنجبیل واقعی درست شده است یا چای بابونه را فراموش نکنید.

سوزش معده و سوء هاضمه 

مشکلات گوارشی و سوزش سر دل در بارداری، مشکلاتی مرسوم در طول بارداری هستند. مقدار زیاد پروژسترون و استروژن در بدن، باعث شل شدن بافت های عضلانی اطراف معده و مری می شود. برگشت غذا و اسید از معده به مری باعث سوزش معده می شود.

پیشگیری و درمان سوزش معده و سوء هاضمه:

ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

غذاهای تند، سرخ شده، چرب، شکلات ها و قهوه باعث سوزش معده می شوند.غذا را با آرامش بجوید، به جای مصرف سه وعده غذا، وعده های غذایی را در طول روز پخش کنید و تعداد آن را به ۶ وعده برسانید.

چند عوض کردن دیگر در بدن مادر در ماه دوم بارداری:

  • حساس شدن پوست
  • افزایش تشح بزاق
  • نرم شدن لثه ها
  • بروز جوش
  • گرفتگی بینی

ماه دوم بارداری: تغذیه مناسب جهت مادر

فولیک اسید:

فولیک اسید یا فولات باید در هفته های اول بارداری مصرف شود. لیکن جهت رشد لوله عصبی الزامی هست. اگر مکمل های فولیک اسید مصرف نکنید، احتمال نقص لوله عصبی یا وضع حمل زودرس وجود دارد.
غذاهایی مانند اسفناج، موز و غلات غنی از فولیک اسید هست. باید در ماه دوم بارداری، روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف کنید.

گاهی دیده می شود بعضی از زن های باردار حتی تا ماه دوم بارداری خود، متوجه وجود نوزادی در شکمشان نمی شوند. با

آهن:

اگر آهن کافی از غذاها دریافت نکنید، احساس خستگی می کنید و دچار کم خونی می شوید. باید روزی ۲۷ میلیگرم آهن مصرف کنید.

کلسیم:

برای رشد استخوان های جنین کلسیم مورد نیاز هست. باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنید. می توانید کلسیم را از محصولات لبنی و سبزیجات دریافت کنید.

پروتئین:

مصرف پروتئین باعث زیاد کردن مقدار خون و زیاد کردن رشد ماهیچه های جنین می شود. می توانید پروتئین را از طریق ماهی و پنیر جذب کنید. ولی مطمئن شوید مقدار جیوه موجود در ماهی کم هست. مقدار پروتئین مصرفی در روز باید ۷۵ تا ۱۰۰ گرم باشد.

ماه دوم بارداری و ممنوعیت های غذایی جهت مادر

لیستی از مواد غذایی را که شما باید در طول ماه دوم بارداری و در کل این دوران، از رژیم غذایی دوران بارداری خود از بین بردن نمایید، بیان می کنیم:

ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

گوشت نیم پز در ماه دوم بارداری ممنوع: 

گوشت نیم پز حاوی لیستریا است و اثرات منفی زیادی بر رشد جنین شما در طول دوران بارداری دارد.

حذف پنیرهای نرم از تغذیه ماه دوم بارداری: 

این نوع پنیرها مشمول بر باکتری E.coli می باشند. استفاده از این پنیر شما را معرض خطر عفونت های بارداری قرار خواهد داد.

ممنوعیت خوردن کبد یا جگر در ماه دوم بارداری: 

این ماده غذایی حاوی رتینول است که می تواند باعث سقط جنین در این دوره از بارداری شود.

شیر غیر پاستوریزه در ماه دوم بارداری ممنوع: 

این نوع شیر حاوی میکروارگانیسم های پاتوژن است و می تواند سلامت شما را در معرض خطر قراردهد. هم چنین، شیر غیر پاستوریزه ممکن است آلوده به میکروب سالمونلا و سایر باکتری های مضر باشد که جهت سلامتی شما و فرزندتان خطرناک خواهد بود.

الکل،خط قرمز دوران بارداری: 

مصرف الکل می تواند باعث به وجود آمدن نقص در نوزاد شما به هنگام تولد شود. بنابراین به طور کامل از الکل و مشتقات آن در دوران بارداری دوری نمایید.

حذف تخم مرغ خام از تغذیه ماه دوم بارداری: 

مصرف تخم مرغ خام می تواند شما و جنین داخل رحمتان را در معرض خطر عفونت سالمونلا قرار دهد.

ممنوعیت گوشت فرآوری شده است در ماه دوم بارداری: 

گوشت های یخ زده، مستعد آلوده شدن به انواع عوامل بیماری زا می باشند. هر گوشتی را که در دوران بارداری می خورید، باید به خوبی پخته شده است باشد تا تمام باکتری ها و میکروارگانیسم های مضر آن از بین رفته باشد.

خوردن ماهی خام در ماه دوم بارداری ممنوع: 

به عنوان یک مادر باردار، مصرف این مواد غذایی را در کل دوران بارداری خود به خاص ماه های اول آن کنار بگذارید. اگر ماهی پخته شده است را در رژیم غذایی خود قرار داده اید، از ماهی های خاصی نظیر قزل آلا و سالمون استفاده نمایید که سطح جیوه در آن ها پایین است.

خوردن خمیر کوکی در ماه دوم بارداری ممنوع: 

چون خمیر کوکی مشمول بر تخم مرغ خام می باشد، مصرف آن جهت مادران باردار بسیار خطرناک است و شما و فرزندتان را در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت سالمونلا قرار می دهد.

ماه دوم بارداری: چه میوه هایی مصرف کنیم؟

توصیه می شود، زن باردار به صورت متنوع از تمام میوه های فصل استفاده کند و در طول روز ۵ تا ۷ نوبت میوه و سبزی های تازه و صیفی جات به صورت متنوع مصرف كند. هم چنین استفاده از میوه های دارای ویتامین C را در طول روز فراموش نکنید.

اگر میوه ای را قبلا نخورده اید، دقت کنید!

با خوردن میوه ای خاص، ممکن است جهت فرد باردار حساسیت ایجاد شود. اگر فردی علائم حساسیت دارد، باید نسبت به خوردن میوه ملاحظات خاصی را در نظر بگیرد. میوه هایی مانند کیوی و توت فرنگی ممکن است ایجاد حساسیت کنند.

ماه دوم بارداری و ورزش های مناسب جهت مادر

ورزش جهت حفظ سلامت مادر و جنین مورد نیاز هست. حرکت های ورزشی در ۳ ماهه اول، دوم و سوم بارداری با هم متفاوتند. اگر در ۳ ماهه اول بارداری هستید، این حرکت های ورزشی را خوب به خاطر بسپارید و آنها را با دقت انجام دهید:

حرکت اول

کف دست ها و یک زانوی خود را روی تشک قرار دهید؛ به طوری که کمرتان کاملا صاف باشد. پای دیگرتان را به صورت مایل روی تشک بگذارید؛ به صورتی که پنجه پایتان روی تشک قرار بگیرد. حالا پنجه پایتان را از روی تشک اوج ببرید؛طوری که پا و کمرتان در یک راستا قرار داشته باشند. ۵ ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را با پای دیگرتان تکرار کنید. این حرکت را با روزی ۵ بار شروع کنید و کم کم به ۲۰ بار در روز برسانید.

حرکت دوم

به پهلوی چپ دراز بکشید. آرنج و کف دست چپتان را روی تشک بگذارید و پای چپ خود را کاملا صاف روی تشک قرار دهید. حالا کف دست راستتان را هم روی تشک بگذارید و کف پای راست خود را جلوی ران پای چپتان روی تشک قرار دهید. ۸ تا ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و بعد به پهلوی راستتان دراز بکشید و همین کارها را تکرار کنید. این حرکت را هم از روزی ۵ بار شروع کنید و کم کم به ۲۰ بار در روز برسانید.

حرکت سوم

به پهلوی چپ دراز بکشید و کف دست چپتان را زیر سر خود قرار دهید. کف دست راستتان را روی تشک و درست برابر شکمتان بگذارید. زانوی چپتان را به عقب خم کنید و پای راست خود را به صورت کاملا صاف و کشیده روی پای چپ بگذارید. حالا کمی پای راستتان را اوج بیاورید و ۵ ثانیه در همین حالت بمانید. حرکت را با پای برابر تان هم تکرار کنید و ۵ تا ۱۰ بار در روز این کار را انجام دهید.

حرکت چهارم

سرپا بایستید و پاهایتان را به عرض شانه هایتان از هم باز کنید. انگشت های هر دو دست خود را در هم قفل کنید و کف دست هایتان را کاملا به هم بچسبانید. حالا دست های در هم گره خورده تان را برابر قفسه سینه خود قرار دهید و تا جایی که زور دارید، آنها را به هم فشار دهید. تا ۵ بشمارید و ۲ ثانیه استراحت کرده و دوباره حرکت را تکرار کنید. شما می توانید ۱۰ بار در روز این کار را انجام دهید و به مرور به ۲۰ بار هم برسانید.

حرکت پنجم

این حرکت مشمول بر ۳ بخش متفاوت است که هر ۳ به صورت نشسته انجام می شوند.

بخش اول: بنشینید و کف پاهایتان را به هم بچسبانید. حالا دست هایتان را به صورت کاملا صاف و مستقیم نگه دارید؛ به طوری که پشت دست هایتان رو به اوج باشد. ۵ ثانیه در این حالت بمانید و بعد بخش دوم را شروع کنید.

بخش دوم: در همین حالتی که هستید کمی کمرتان را به سمت عقب متمایل کنید و ۵ ثانیه هم در این حالت باقی بمانید. حالا بعد از ۲ ثانیه استراحت می توانید بخش سوم را شروع کنید.

بخش سوم: جهت این کار باید در همان حالت نشسته، کف پاهایتان را به هم بچسبانید و کف هر دست خود را روی شانه برابر تان قرار دهید و سرتان را کمی به جلو خم کنید. ۵ ثانیه هم در این حالت بمانید و حرکت را از ۵ بار در روز شروع کنید و به ۲۰ بار برسانید. راستی، حواستان باشد که این حرکت را به هیچ وجه در ۳ ماهه سوم بارداری تان انجام ندهید!

حرکت ششم

سرپا بایستید و پاهایتان را کمی زیاد از عرض شانه هایتان باز کنید و دست های خود را در جهت بدن و در کنار پهلوهایتان قرار دهید. حالا خیلی آهسته زانوهایتان را خم کنید و حالت نیمه نشسته به خود بگیرید. ۸ ثانیه در این حالت بمانید و بعد از ۲ ثانیه استراحت، دوباره حرکت را تکرار کنید. این حرکت هم باید از روزی ۵ بار شروع شود و به روزی ۲۰ مرتبه برسد.

حرکت هفتم

به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید و کف هر ۲ پایتان را روی تشک قرار دهید. حالا دست هایتان را به صورت کاملا کشیده، موازی ران پایتان اوج بگیرید و شانه هایتان را از تشک جدا کنید. تلاش کنید که ۵ ثانیه در این حالت بمانید و نفس عمیق هم بکشید. روزی ۱۰ بار این حرکت را انجام دهید. انجام دادن این حرکت ورزشی هم مانند حرکت پنجم، بعد از ۳ ماهه اول بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود.

آیا می توان در ماه های اول بارداری نزدیکی جنسی داشت؟

بله، فرزند شما در این ماه راحت و امن است و دلایل سقط جنین در این ماه به علت نابه هنجاری های کروموزومی است و به نزدیکی جنسی ربطی ندارد.

ماه دوم بارداری: نکاتی جهت پدرها

لیست کارهایی که باید در ماه دوم بارداری انجام دهید:

–    به تغذیه و استراحت همسر خود توجه کنید.
–    درباره بیمه و شرح آن مطالعه کنید.
–    سعی کنید موادغذایی که همسرتان نیاز دارد یا میل به دارد فراهم کنید.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است


دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مواظبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مواظبت های لازم

هفته ششم بارداری و مواظبت های لازم

واژه های کلیدی: دوران بارداری | مواد غذایی | رژیم غذایی | خوردن میوه | خوردن ماهی | موادغذایی | بارداری | استفاده | باردار | بارداری | استفاده

ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

ماه دوم بارداری و مواظبت های لازم

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا