سیگار کشیدن مادر باردار و اوتیسم کودک

زن های باردار اگر می خواهند کودکی سالم به دنیا بیاورند، باید در دوران بارداری بسیار محتاطانه واکنش‌ها کنند و از انجام فعالیت های پر خطر پرهیز کنند. سیگا

سیگار کشیدن مادر باردار و اوتیسم کودک

خانم های باردار اگر می خواهند کودکی سالم به دنیا بیاورند، باید در دوران بارداری بسیار محتاطانه واکنش‌ها کنند و از انجام فعالیت های پر خطر پرهیز کنند. سیگار نکشیدن، یکی از کارهایی است که زن باردار حتما باید به آن توجه کند. سیگار کشیدن یک زن باردار، اثرات سوئی بر سلامتی جنین می گذارد. اگر مادر بارداری سیگار بکشد، احتمال مبتلا شدن به اوتیسم کودک خود را زیاد کردن داده هست، بعد چه بهتر که مادران باردار، به سلامت کودک خود توجه کنند و سیگار نکشند و یا در دوران بارداری آن را ترک کنند.
سیگار کشیدن در دوران بارداری حتی می تواند سلامت نوه های این افراد، به خاص خطر مبتلا شدن به اوتیسم را تحت تاثیر قرار دهد.

وقتی که یک زن تصمیم به ترک سیگار در دوران بارداری <Quitting smoking during pregnancy>خود می گیرد، احتمالا آثار بالقوه آن را بر کودک خود در ذهن دارد. ولی یک مطالعه تازه در بریتانیا نشان می دهد که سیگار کشیدن در دوران بارداری حتی می تواند سلامت نوه های این افراد، به خاص خطر مبتلا شدن به اوتیسم را تحت تاثیر قرار دهد.

هبه گفته ژان گولدینگ از دانشگاه بریستول، در حال حاضر می دانیم که حفاظت از یک کودک دربرابر دود دخانیات، یکی از عالی ترین کار هایی است که یک زن می تواند جهت سلامت کودک خود در زندگی انجام دهد. اکنون به این نتیجه رسیده ایم که نکشیدن سیگار در طول بارداری می تواند باعث شروع بهتر در روند زندگی نوه آینده آنها نیز بشود.
آلیسیا هالادی، یکی از روسای بنیاد علوم اوتیسم اعتقاد هست، زمانی که یک زن در حین بارداری سیگار می کشد، این عنوان می تواند بر تشکیل تخمک های جنین دختر در رحم مادر تاثیر بگذارد. این امر به نوبه خود ممکن است باعث زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به اوتیسم در کودکان دختر وی شود. در مطالعه جدید، محققان اطلاعات بیش از ۱۴۵۰۰ کودک متولد شده است درانگلستان در طول دهه ۱۹۹۰ میلادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

عبارات مهم : سیگار
این مطالعه نشان داد احتمال مبتلا شدن به اوتیسم در کسانی که مادربزرگ مادری آنها در طول مدت بارداری سیگار می کشیده هست؛ ۵۳ درصد زیاد است.
این یافته ها همچنین نشان داد دخترانی که مادربزرگ مادری آنها در طول مدت بارداری سیگار می کشیده هست، با احتمال ۶۷ درصد زیاد به صفات مرتبط با اوتیسم که مشمول بر علائمی مانند مهارت های ارتباطی اجتماعی ضعیف و رفتارهای تکراری مبتلا می شوند.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار در رحم مادر، می تواند بر تخمک های در حال رشد دختر تاثیر بگذارد و باعث تغییراتی شود که در نهایت ممکن است رشد و نمو کودکان وی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، تحقیقات زیاد جهت تعیین تغییرات مولکولی ممکن و بررسی ارتباط مشابه در سایر گروه ها مورد نیاز است.
دلایل زیادی مبنی بر عدم مصرف سیگار در افراد وجود دارد. این مطالعه دلایل بیشتری را فراهم می کند: زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشند، نوه های دختری خود را در معرض زیاد کردن خطر مبتلا شدن به اختلال طیف اوتیسم قرار می دهند.
اگرچه به نظر می رسد قرار گرفتن یک زن در معرض دود سیگار، با مبتلا شدن به اختلال طیف اوتیسم در نوادگانش طی دهه های بعدی ارتباط دارد. زنانی که سیگار می کشند و یا قبل تولد خود در معرض دود سیگار قرار گرفته اند خطر داشتن فرزند مبتلا به طیف اختلال اوتیسم هنوز هم بسیار کم است.
از آنجایی که ارزیابی رفتارهای چندین نسل از فرزندان به نوبه خود مسئله هست، تحقیقات در این زمینه در مدل های حیوانی انجام شده است است.
اختلال طیف اوتیسم، یک نفر از هر ۶۸ کودک را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار داده هست. احتمال مبتلا شدن به اوتیسم در پسران بسیار زیاد از دختران است.

منبع: شفا آنلاین

واژه های کلیدی: سیگار | اوتیسم | اوتیسم | باردار | بارداری | زن باردار | مبتلا شدن | ترک سیگار | مادران باردار

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا