زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

لاماز یکی از روش هایی است که در سراسر دنیا جهت کمک به زنان باردار به کار گرفته می شود. در این روش

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

لاماز یکی از روش هایی است که در سراسر دنیا جهت کمک به زنان باردار به کار گرفته می شود. در این روش با ارائه گروهی از تمرین های تنفسی به زنان باردار در جهت سازش با درد وضع حمل کمک می شود. در واقع این روش به عنوان یکی از عالی ترین روش ها برای  تطبیق با دوران بارداری و زایمان و همچنین دوران بعد از وضع حمل آشنا شده است است.

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

روش لاماز چیست؟

روش لاماز سال ها است که در سرتاسر دنیا به عنوان یکی از عالی ترین کمک ها به زنان باردار، جهت تطبیق با دوران بارداری و وضع حمل و همچنین دوران بعد از وضع حمل آشنا شده است هست. این روش مشمول بر گروهی از تمرینات تنفسی خاص بوده که به زنان کمک می کند تا بتوانند به خوبی با دردهای وضع حمل همراهی و سازش داشته باشند.

اصول لاماز

اصل اول: آگاهی و آموزش باعث غلبه بر وحشت میشود

لاماز محیط زیست و شرایط واقعی دردهای وضع حمل را به زوجین می آموزد. آنها می آموزند که تکنیک های سبک سازی بدن چه بوده و در هنگام دردهای وضع حمل چگونه باید عمل کنند. تکنیک های شل سازی بدن تنها روشی هستند که با استفاده از آنها می توان دردها و انقباضات عضلانی را بی اثر ساخت.

اصل دوم: منحرف کردن فکر مادر باردار از دردهای زایمانی

زمانی که فرد روی یک چیز خاص تمرکز کند همانند نحوه تنفس یا نگاه بر یک نقطه، انتقال سیگنال های درد از محل ایجاد درد مسدود می شود. لاماز یک تکنیک عملی است و تحت نظارت یک مدرس، یاد گرفته می شود. کلاس های آن معمولاً از ابتدای ماه هشتم بارداری شروع می شود و یادگیری آن نیاز به تمرین و توجه دارد.

 تکنیک های تنفسی در لاماز

لاماز یکی از روش هایی است که در سراسر دنیا جهت کمک به زنان باردار به کار گرفته می شود. در این روش

تنفس های مخصوص لاماز دارای ۳ ریتم و حالت است:

  • تنفس آرام
  • تنفس متغیر
  • تنفس با الگوی خاص

۱- تنفس آهسته و آرام طی مرحله اول دردهای زایمانی

انقباضات و دردهای زایمانی اغلب همانند یک موج توصیف می شوند لیکن آنها به آرامی شروع می شوند، شدت می یابند، به اوج می رسند و سپس فروکش می کنند. قبل از شروع تنفس آهسته و آرام باید روی یک نقطه خاص مانند یک عکس، منظره ای قشنگ و یا تصویر یک کودک تمرکز کنید و جهت شروع، یک دم و بازدم عمیقی انجام داده و طی دقایق انقباض رحمی به آرامی و با عمق زیاد نفس بکشید و نفس را از راه بینی وارد بدن ساخته و از راه دهان خارج سازید. ماساژ ملایم شکم و کمر به وسیله همراهان بسیار موثر هست. تنفس باید آرام باشد بنابراین بین دو بار تنفس یک فاصله زمانی بدهید تا بتوانید سریعتر به اوضاع شل و سبک سازی بدن برسید. با این ریتم تنفس، در هر دقیقه ۶ تا ۹ بار دم و بازدم خواهید داشت.

۲- تنفس با ریتم متغیر، جهت فاز فعال زایمان

به دنبال پیشرفت زایمان، انقباضات طولانی تر و نزدیک تر (کوتاه تر از نظر فاصله زمانی) می شوند. تنفس مورد نظر در طول این نوع انقباضات یک تنفس متغیر بوده که در اصل یک تنفس سطحی و تند شونده هست. با شروع انقباض یک نفس عمیق کشیده و آن را بیرون بدهید. با زیاد کردن انقباض و درد، دم و بازدم از راه دهان انجام شود و هنگامی که که انقباض به اوج خود رسید دهان را باز کنید، سر را به عقب خم کرده و زبان را در زیر دندان های فک فوقانی قرار دهید و در همین حالت به سرعت و به طور سطحی نفس بکشید. با کم کردن میزان انقباض، دوباره تنفس عمیق سینه ای را انجام دهید.

۳- تنفس خاص

طی مرحله زایمانی، دهانه رحم به طور کامل باز شده است و فرزند جهت خروج از رحم آماده هست. شدت انقباضات زیاد شده است و فواصل آن بسیار کوتاه تر هست. نوع تنفس در این مرحله سریع، سطحی و سبک است و باید طی انقباض، نفس را با فشار از راه دهان بیرون بدهید. در آخرین مرحله وضع حمل باید تنها طی انقباضات تلاش کنید و زور بزنید و بعد از آخر انقباض استراحت کنید.

تکنیک های شل سازی عصبی – عضلانی بدن:

کلیه این تمرینات باید روزانه دو نوبت انجام شود. بهتر است نوبت دوم عصرها باشد و همراه همسر خود این تکنیک ها را انجام دهید. در یک اوضاع راحت بخوابید و گودی های بدن را به وسیله یک بالش پر کنید.

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

برای نوبت اول، اندام های متفاوت بدن، کف پا، ساق پا، ران، باسن، دست ها، بازوها، شانه ها و صورت را به صورت بخش بخش، منقبض و منبسط کنید.

در نوبت دوم، عضلات یک عضو منقبض و بقیه اعضا شل نگاه داشته شوند مثلاً بازوی چپ را منقبض و در همین حالت، بازوی راست و هر دوپا را شل نگه دارید.

بهتر است بدانید اگر در طول دردهای زایمانی هیچ مشکلی جهت شما ایجاد نشود، لاماز می تواند به شما یاری کند تا بتوانید با تجربه درد کمتر، یک وضع حمل طبیعی داشته باشید و اگر هم وضع حمل آنچنان که شما امیدوار بودید پیشرفتی نکرد باز هم لاماز کمک تان کرده است که با کلیه پرسشها موجود در وقت وضع حمل و نحوه مقابله با آنان از قبل آشنا شوید.

مزایای استفاده از روش وضع حمل طبیعی لاماز

عبارات مهم : زایمان طبیعی – زنان باردار

لاماز یکی از روش هایی است که در سراسر دنیا جهت کمک به زنان باردار به کار گرفته می شود. در این روش

۱٫ روش وضع حمل طبیعی لاماز، از وضع حمل طبیعی نوزادان پشتیبانی کرده و به استفاده از داروها تکیه نمی کند. امروزه کلاس های وضع حمل طبیعی لاماز مشمول بر مشاوره روانی مادران باردار هم است که به زنان حامله جهت درک بهتر فرایند تولد نوزادشان کمک کرده و از بروز استرس غیر مهم در آن ها به هنگام شروع درد زایمان جلوگیری به عمل خواهد آورد.

۲٫ استفاده از این روش کمک می کند تا زنان باردار از عهده اضطراب و وحشت مربوط به زایمان طبیعی برآیند.

۳٫ آموزش روش های وضع حمل طبیعی لاماز شامل حال شریک زندگی زنان حامله هم به منظور حمایت عاطفی از همسر باردارشان در هنگام وضع حمل طبیعی می شود. به یاد داشته باشید که زیاد کردن حمایت از زنان باردار به وسیله همسرشان، به انجام بهتر روند کار وضع حمل طبیعی کمک فراوانی خواهد کرد.

معایب وضع حمل طبیعی به روش لاماز

۱٫ به یاد داشته باشید حتی زمانی که کلاس های وضع حمل طبیعی لاماز را گزینش می کنید و تلاش دارید خود را به عالی ترین سطح آموزش درمورد وضع حمل فرزند خود برسانید، ممکن است حتی این آموزش ها هم جهت از بین بردن درد وضع حمل کافی نباشد، چون درد ناشی از وضع حمل طبیعی بخشی جدایی ناپذیر از این فرایند محسوب می شود.

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

۲٫ ممکن است اثرات استفاده از روش وضع حمل طبیعی لاماز جهت از بین بردن درد در شما مادر باردار حداقل باشد، ولی طرفداران استفاده از این روش ادعا می کنندکه مزایای روانی و فیزیولوژیکی این روش غیرقابل چشم پوشی است.

۳٫ استفاده از روش وضع حمل طبیعی لاماز نیاز به صبر زیاد و انجام عمل دقیق دارد، که ممکن است جهت همه زنان باردار امکان پذیر نباشد.

۴٫ همچنین، چون حضور در این کلاس های وضع حمل طبیعی لاماز پرهزینه هست، به همین علت هر کسی توانایی پرداخت آن را ندارد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

ماه ششم بارداری و مواظبت های لازم

هفته بیست و پنجم بارداری و مواظبت های لازم

تغذیه ماه چهارم بارداری

واژه های کلیدی: زایمان طبیعی | زنان باردار | بارداری | استفاده | زایمان | باردار | طبیعی | آموزش | زایمان

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

زایمان طبیعی ساده به روش لاماز

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا