توکسوپلاسموزیس و ایجاد ناهنجاری در جنین

زن های باردار و کسانی که فصد بارداری دارند بهتر است سراغ گربه ها نروند، این حیوانات می توانند ناقل بیماری توکسوپلاسموزیس باشند، در صورتی که این انگل به بد

توکسوپلاسموزیس و ایجاد ناهنجاری در جنین

خانم های باردار و کسانی که فصد بارداری دارند بهتر است سراغ گربه ها نروند، این حیوانات می توانند ناقل بیماری توکسوپلاسموزیس باشند، در صورتی که این انگل به بدن مادران باردار وارد شود باعث ایجاد معلولیت ها و ناهنجاری های مختلفی در جنین آن ها خواهد شد. مواجهه با این انگل بانوان را در معرض خطر سقط جنین و نازایی قرار میدهد.

گربه از بااهمیت ترین منابع انتقال انگل به انسان است گربه آلوده به انگل روزانه تا ۱۰ میلیون انگل دفع می کند حدود یک سوم زنانی که طی بارداری به این انگل مبتلا می شوند, آن را به جنین خود انتقال یافته می کنند

عفونت توکسوپلاسموزیس در کسانی که نقص ایمنی دارند، مانند کسانی که دچار ویروس HIV یا انواع سرطان هستند و یا زنان باردار، به علت اینکه سیستم دفاعی بدنشان ضعیف می شود، ممکن است منجر به ایجاد عوارض شود.

توکسوپلاسموزیس و ایجاد ناهنجاری در جنین

یکی از حیواناتی که به وفور در کشور دیده می شود و به آسانی در محیط زندگی ما رفت و آمد می کند، گربه است.

این حیوان از بااهمیت ترین منابع انتقال انگل به انسان هست. به خصوص که گربه ها عادت دارند درون خاک مدفوع می کنند و تماس انسان با خاک آلوده، باعث انتقال انگل می شود و اگر سبزی نیز در آن خاک بروید، آلوده به تخم انگل هست. گربه آلوده به انگل روزانه تا ۱۰ میلیون انگل دفع می کند.

یکی از خطرناک ترین انگل ها که مادران باردار را ترساندن می کند، انگلی به نام توکسوپلاسما هست، که باعث بروز یک بیماری به نام توکسوپلاسموز در انسان می شود. حدود یک سوم زنانی که طی بارداری به این انگل مبتلا می شوند، آن را به جنین خود انتقال یافته می کنند.

در میان عواملی که جنین را تحت تاثیر قرار می دهد، سن بارداری (چه موقع از دوران بارداری) از بااهمیت ترین عوامل هست. اگر خانمی به خصوص در سه ماهه اول بارداری به این انگل مبتلا شود و انگل به جفت و جنین برسد، به شدت باعث معلولیت می شود و در جنین آسیب های جبران ناپذیری مانند آسیب های مغزی، چشمی و عقب ماندگی ذهنی بروز می کند.

زن های باردار و کسانی که فصد بارداری دارند بهتر است سراغ گربه ها نروند، این حیوانات می توانند ناقل بیماری توکسوپلاسموزیس باشند، در صورتی که این انگل به بد

به همین علت زن های باردار باید به مراتب بیش از سایر افرا،د از عوامل آلوده کننده اجتناب کنند و تلاش نمایند که با عوامل مشکوک به آلودگی در تماس نباشند.

خانم های باردار نباید در دوران بارداری با حیوانات به خصوص گربه ها در تماس باشند، و اگر در باغ یا باغچه به استراحت و تفریح می پردازند از دست زدن به خاک خودداری کنند.

در صورت علاقه مندی به باغبانی، حتما از دستکش باغبانی استفاده کنند، و محصولات غذایی به خصوص میوه ها و سبزی ها را به صورت کامل و دقیق ضدعفونی کنند.

میزان انتقال انگل از راه جفت به جنین در سه ماه سوم بارداری به بیشترین میزان خود (حدود ۶۵ درصد) می رسد، ولی این نوزادان، اغلب در وقت تولد بی نشانه هستند.

خانم ها باید قبل از بارداری، دوران بارداری و بعد از تولد نوزاد خود، تمام موارد مشکوک به بیماری را از محیط زندگی خود دور کنند. این موارد مشکوک می تواند حیوان خانگی باشد که احتمال آلودگی او به بیماری وجود دارد.

توکسوپلاسموزیس باعث نازایی و سقط جنین می شود

توکسوپلاسموزیس و ایجاد ناهنجاری در جنین

بیشترین آزمایشات صورت گرفته جهت احتمال نازایی و سقط جنین با ریشه حیوانات خانگی، مربوط به گربه و بیماری توکسوپلاسموزیس است.

درباره ارتباط توکسوپلاسموزیس با نازایی، تحقیقات متنوعی شده، که بعضی از آنها منجر به اثبات این ارتباط شده است است.در این تحقیقات میزان آنتی بادی های بدن زنان باردار و زنان نازا که در معرض توکسوپلاسموزیس بودند بررسی شده است هست. محققان به این نتیجه رسیده اند، که میزان آنتی بادی در زنانی که نازایی داشتند، بالاتر بوده هست. بنابراین ارتباطی را بین عفونت توکسوپلاسموزیس با نازایی به دست آورده اند.

این بیماری می تواند روی تخمک گذاری یا هیپوتالاموس تاثیر بگذارد و یا باعث آسیب اندومتر (دیواره داخلی رحم) شود، ولی در عین حال مقالاتی نیز این مسئله را رد کرده اند.

پیش از این، در مورد ارتباط عفونت توکسوپلاسموزیس با سقط جنین رابطه های معناداری کشف شده است بود. این عفونت در زن های باردار، فقط بر سقط هایی که یک بار رخ می دهند اثرگذار است.

زن های باردار و کسانی که فصد بارداری دارند بهتر است سراغ گربه ها نروند، این حیوانات می توانند ناقل بیماری توکسوپلاسموزیس باشند، در صورتی که این انگل به بد

از آنجا که سطح ایمنی زنان باردار پایین هست، اگر خانمی قبل از شروع بارداری دچار این بیماری شود، ۵ تا ۱۵ درصد ممکن است در اوایل حاملگی دچار سقط جنین شود و یا ناهنجاری هایی مانند عقب ماندگی ها، نارسایی چشمی و… در نوزاد بروز کند.

توصیه ها

– توصیه می شود زنانی که باردار هستند، نکات بهداشتی در مواجهه با حیوانات خانگی را رعایت نمایند و از دست زدن به آنها خودداری کنند.

– زنان حامله، علاوه بر این، با دست زدن به گوشت آلوده نیز می تواند به چنین بیماری ای مبتلا گردند.

توکسوپلاسموزیس و ایجاد ناهنجاری در جنین

– احتمال مبتلا شدن به عفونت توکسوپلاسموزیس، از طریق مصرف گوشت های نیم پز نیز وجود دارد.

– از سوی دیگر گربه ای که گوشت خام حیوانات دیگر مثل پرنده و موش را مصرف می کند، می تواند این عفونت را انتقال یافته کند.

منبع: پزشکان بدون مرز

واژه های کلیدی: عفونت | انتقال | باردار | بیماری | بارداری | بارداری | مبتلا شدن | زنان باردار | دوران بارداری

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا