آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

پس از گرفتن کودک از شیر، تجربه کردن درد در سینه های مادر جهت چند روز امری غیر معمول نیست

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

عبارات مهم : درمانی

پس از گرفتن کودک از شیر، تجربه کردن درد در سینه های مادر جهت چند روز امری غیر معمول نیست

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

آیا شما به عنوان مادری که کودک خود را از شیر گرفته اید ، فکر می کنید که استفاده از یک دستگاه پمپاژ جهت تخلیه شیر باقی مانده در سینه های شما و جلوگیری از دردناک شدن آن ها و خون مردگی مهم است؟

باید به یاد داشته باشید که بعد از گرفتن کودک از شیر مادر ، تجربه کردن درد در سینه های مادر جهت چند روز امری غیر معمول نیست. تورم سینه ها، مسدود شدن مجرای شیری و ورم آن ها به علت وجود شیر باقی مانده، عوارض دردناکی است که در روزهای بعد از گرفتن کودک از شیر مادر قابل مشاهده خواهد بود، مخصوصا اگر از شیر گرفتن کودک ناگهانی و در مدت وقت خیلی کوتاهی اتفاق افتاده باشد. خوشبختانه، درد و ورم در پستان های مادرانی که به آرامی و تدریجا کودک خود را از شیر مادر می گیرند، کم خواهد بود و با مواظبت های بهداشتی و داروهای گیاهی در منزل، به آسانی درمان خواهد شد.

علائمی که در سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک بروز می کند :
• با توجه به گفته های مشاور شیردهی می توان ادعا کرد که درد به وجود آمده در سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک ، ممکن است در هر نقطه از پستان های او رخ دهد. مورد نیاز است به عنوان یک مادر شیرده بدانید از جمله مناطقی که درگیر این مسئله می شوند، می توان ناحیه آرئول و یا کل قسمت های پستان مادر شیرده را نام برد. درد به وجود آمده در یک پستان و یا در هر دو آن ها، اغلب در چند روز اول بعد از شیر گرفتن کودک به اوج خود می رسد، که بعد از مدتی به آرامی و به طور طبیعی کم کردن خواهد یافت. در این مواقع، معمولا سینه های مادر متورم شده است و او احساس می کند که آن ها سخت یا ناصاف شده است اند، حتی ممکن است این علائم با بروز تب زیاد در مادر هم همراه باشد. خوب است بدانید که نشت شیر از نوک سینه ها در روزهای بعد از گرفتن کودک از شیر مادر، امری غیر معمول نیست، به خاص هنگامی که شما در حمام در حال دوش هستید یا بعد از شنیدن صدای گریه فرزندتان یا زمانی که اصطکاک پیراهن و یا سینه بند با نوک سینه های شما زیاد باشد، این حالت دیده خواهد شد.

علل بروز تورم در سینه های مادران شیرده بعد از شیر گرفتن کودک :
به عنوان یک مادر شیرده هر لحظه به خاطر داشته باشید که از شیر گرفتن ناگهانی نوزاد باعث ایجاد درد در سینه های شما، به علت تورم آن ها خواهد شد. پمپاژ و مکش شیر به وسیله کودک باعث تولید مقدار بیش از حدی از شیر در بدن شما مادر شیرده شده است است که بدن شما به طور طبیعی، ترشح شیر را چند هفته بعد از جدا کردن نوزاد از شیر مادر ادامه خواهد داد که گاهی اوقات این شیر ترشح شده، باعث مسدود شدن مجاری شیری در سینه های مادر خواهد شد. اگر این انسداد مجاری شیری در مادر درمان نشود، باعث ورم پستان ها و یا حتی باعث به وجود آمدن عفونت های دردناک در بدن مادر شیرده خواهد شد، که گاهی با علائمی مشابه بیماری آنفولانزا که با تورم و به وجود آمدن رگه های قرمز رنگ و دردناک در سینه ها همراه خواهد بود.

پس از گرفتن کودک از شیر، تجربه کردن درد در سینه های مادر جهت چند روز امری غیر معمول نیست

همچنین، شما مادر شیرده که به تازگی کودک خود را از شیر گرفته اید، ممکن است با سوالاتی مانند سوالات زیر روبرو شوید.

درد در سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک ، ممکن است در هر نقطه از پستان های او رخ دهد

روش های درمانی درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک :
اگر شما به عنوان یک مادر شیرده، در وقت از شیر گرفتن کودکتان درد و تورم را در سینه های خود احساس می کنید، استفاده از پمپاژ را جهت تخلیه شیر باقی مانده و کاستن درد و ورم خود، فقط یک بار می توانید انجام دهید، آن هم در صورتی است که درد و تورم را نتوانید تحمل کنید. به یاد داشته باشید که به جای آن، نوشیدن چند فنجان چای مریم گلی در هر روز به وسیله این گونه مادران باعث کم کردن یافتن تولید شیر در بدن آن ها خواهد شد، ولی هر لحظه به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از هر دارو و یا گیاه های دارویی با دکتر معالج خود مشورت کنید.

قرار دادن کلم برگ تازه و خنک در نوک سینه ها و تعویض کردن آن ها در هر چند ساعت یک بار تا وقت پژمرده شدن، درد و ورم ناشی از جدا کردن نوزادان از شیر مادر را کم کردن خواهد داد. همچنین، مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن می تواند جهت کم کردن درد پستان های مادر شیرده و تورم آن ها بافایده باشد، اگر بروز درد و ورم در سینه ها از مسدود شدن مجاری شیری باشد، می توان با ماساژ دادن این مجاری و به کار بردن گرما در این نواحی به شل پلاگین سینه های مادر شیرده کمک کرد.

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

اگر متوجه شدید که تب دارید و یا رگه های قرمز رنگی بر روی سینه های شما به وجود آمده هست، طوری که درد و ورم آن نواحی بسیار زیاد شده است باشد، حتما به دکتر مراجعه کنید، چون به احتمال زیاد نیاز به درمان با آنتی بیوتیک خواهید داشت.

پیشگیری و راه های درمان درد سینه بعد از شیر گرفتن کودک :
وقتی که شما مادر شیرده می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید، این کار را به آرامی و با کم کردن تعداد دفعات شیردهی روزانه به کودک خود شروع کنید، تا جلوی جمع شدن شیر و درد و تورم سینه های شما گرفته شود. از بین بردن یک جلسه شیردهی در هر سه روز یک بار، کمک می کند تا بدن مادر، تولید شیر را با کم کردن تقاضای کودک، تنظیم کند. همچنین، به یاد داشته باشید که کم کردن تدریجی وقت تغذیه نوزاد با شیر مادر هم در حد کم کردن ۱ الی ۲ دقیقه ای در هر جلسه، بسیار بافایده خواهد بود. با این کار، جلو پمپاژ زیاد شیر به وسیله مکیدن زیاد کودک گرفته شده است و تورم و دردناک شدن سینه های مادر هم کم خواهد شد.

منبع:mamanam.com

واژه های کلیدی: درمانی | شیردهی | بهداشت مادر کودک

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

آیا درد سینه های مادر بعد از شیر گرفتن کودک طبیعی است؟

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا