۵ راه جهت حفظ توان باروری

حفظ توان باروری عنوان مهمی است که تمام افراد باید به آن توجه داشته باشند. موارد بسیاری بر حفظ قدرت باروری

5 راه جهت حفظ توان باروری

حفظ توان باروری عنوان مهمی است که تمام افراد باید به آن توجه داشته باشند. موارد بسیاری بر حفظ قدرت باروری تاثیر گذار هستند. وزن ایده آل هم یکی از همین موارد هست. در این مطلب قصد داریم شما را با ۵ عامل آشنا نماییم که تاثیر بسزایی در حفظ قدرت باروری دارند.

۱- کنترل وزن

یکی از راههای حفظ باروری ،کنترل و حفظ وزن ایده آلاست. اگر دچار اضافه وزن <Overweight>و یا مبتلا بهچاقیهستید، یا اگر وزن شما زیر وزن طبیعی هست، بدانید که در بارداری دچار مسئله خواهید شد. یکی از عوامل بسیار مهم و اساسی در حفظ توان باروری، داشتن وزن ایدهآل هست، یعنی نه چاق و نه لاغر.

پس اگر هنوز فرزند دار نشدهاید، ولی قصد دارید در آینده فرزند دار شوید و هماکنون دارای وزن طبیعی هستید، آن را حفظ کنید و اگر چاق یا بیش از حد لاغرید، جهت رسیدن به تناسب اندام سریعتر اقدام کنید.افزایش مقدار چربیهای بدن (در چاقی) طوری که ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از حد طبیعی باشد، در هورمونهای موثر در بارداری از جمله استروژن تغییراتی ایجاد کرده و با تاثیر بر روی قاعدگی ،برباروری اثر میگذارد.لاغریبیش از اندازه هم به همین نسبت باعث کم کردن توان باروری میشود.

۵ راه جهت حفظ توان باروری

۲- چکاپهای منظم به وسیله پزشک

اگر از سلامت عمومی بدن خود اطمینان دارید، باز هم مورد نیاز است بهطور منظم و در فواصل مشخص جهت چکاپ به دکتر مراجعه کنید. بررسی سیستم قلبیعروقی، کنترل منظم فشار خون و بررسیهای خونی از نظر کنترل قند خون، چربی، هورمونهای تیروییدی و کم خونی و از همه مهمتر بررسی عملکرد دستگاه تناسلیاز نظر وجود عفونتهای احتمالی، شما را نسبت به سلامت بدن خود آگاهتر کرده و در صورت وجود مسئله یا بیماری باعث میشود که سریعتر به دنبال کارها درمانی باشید.

خوب است بدانید که بیماریهایی مثلدیابت، بیماریهای مربوط به تیرویید وآرتریت روماتوئیدبا باروری تداخل ایجاد میکنند. انجام آزمونهای دورهای بررسی وضعیتدهانه رحمکه به نام پاپ اسمیر معروف هست، شما را از این عنوان آگاه میکند که دچار ناراحتیهای مربوط به دهانه رحم و رشد سلولهای غیرطبیعی نشدهاید. با انجام این آزمونها، حتی عفونتهای احتمالی و بیماریهای قابل انتقال جنسی و انواع کیستهای تخمدان نیزمشخص میشوند.

۳- مواظبت های شغلی

یکی از عوامل مهم و اثرگذار روی قدرت باروری، شغلی است که شما اکنون مشغول به انجام آن هستید. اگر میخواهید قدرت باروری شما حفظ شده است و طبق برنامه زندگی خود و در زمانی که تصمیم دارید بچهدار شوید و با مشکلی روبهرو نشوید، بهتر است به محیط و عوامل محیطی موجود در محل کار خود دقت داشته باشید. اگر در مکانهای پر خطر کار میکنید، به عنوان نمونه اگر با اشعه سر و کار دارید و یا مواد آلاینده و شیمیایی در محل کار شما زیاد هست، باید هر از چند گاهی مورد ارزیابی قرار بگیرید تا هرگز دچار مسئله شده است باشید.

اگر در حینکاردچار استرس زیادی میشوید و یا با مراجعین زیادی سر و کار دارید که این باعث بروز نگرانی و استرس در شما میشود، بدانید که کار کردن در چنین شرایطی میتواند روی قدرت باروری شما تاثیر بگذارد، بنابراین جهت حفظ توان باروری خود تلاش کنید شیوههایمقابله با استرسرا آموخته و تمرین کنید تا بهتر بتوانید خود را آرام نگه دارید.

حفظ توان باروری عنوان مهمی است که تمام افراد باید به آن توجه داشته باشند. موارد بسیاری بر حفظ قدرت باروری

۴- ترک سیگار

اگر میخواهید قدرت باروری در شما همچنان پایدار بماند، از سیگار کشیدن و مصرف الکل پرهیز کنید.سیگار کشیدن خطر نابارور شدن را در زنان چند برابر زیاد کردن میدهدو حتی مصرف مقدار کمی الکل میتواند روی باروری شما آثار مخربی داشته باشد.

۵- مواظبت های دارویی

بسیاری از داروها از جمله آمفتامینها و مواد مخدر با کم کردن میل جنسی و نا رسایی در مرحله ارگاسم روابط جنسی و اشکال در نعوظ و تغییرات هورمونی با باروری تداخل دارند. به گفته محققان،استروئیدهای آنابولیک جهت شکلگیری تودههای عضلانی که به وسیله بعضی ورزشکاران استفاده میشوند، میتوانند به طور قابل توجهی میزان باروری را کم کردن دهند.

همچنین بسیاری از داروهای بدون نسخه میتوانند باعث کم کردن توان باروری شوند؛ به عنوان نمونه داروهایی مثل مسدودکنندههای کانال کلسیم که برایکنترل فشار خوناستفاده میشوند، با فرآیند طبیعی باروری مداخله ایجاد میکنند.بسیاری داروهای دیگر از جمله داروهایی که جهت تسکینزخم معدهاستفاده میشوند، باید تحت نظر دکتر مصرف شوند، لیکن این داروها میتوانند باعث زیاد کردن ترشح هورمونهایی مانند پرولاکتین می شودکه موجب کم کردن میزان هورمون تستوسترون واسپرممی گردند.داروهای ضد افسردگیو روان درمانها نیز میتوانند باعث کم کردن تعداد اسپرمها شوند.

۵ راه جهت حفظ توان باروری

منبع: شفا آنلاین

واژه های کلیدی: کنترل فشار خون | بررسی عملکرد | سیگار کشیدن | توان باروری | ترک سیگار | تاثیر گذار | کنترل | طبیعی | سیگار

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا