نحوه مصرف قرص کلومیفن در بارداری

قرص کلومیفن (Clomiphen) جزء داروهایی است که جهت درمان ناباروری مصرف می گردد. عوارض این قرص مشمول بر بی خوابی، تهوع،

نحوه مصرف قرص کلومیفن در بارداری

قرص کلومیفن (Clomiphen) جزء داروهایی است که جهت درمان ناباروری مصرف می گردد. عوارض این قرص مشمول بر بی خوابی، تهوع، سردرد و تاری دید هست. این قرص را نباید به صورت خودسرانه مصرف کنید و توسط دکتر متخصص تجویز می شود. با بی بی نیمز همراه باشید تا به بررسی عوارض و طریقه ی مصرف این دارو بپردازیم.

نحوه مصرف قرص کلومیفن در بارداری

قرص کلومیفن چیست؟

قرص کلومیفن (Clomiphen) یکی از داروهای مؤثر جهت درمان ناباروری هست. اگر تخمک گذاری تان نامنظم است یا در کل تخمک گذاری ندارید، کلومیفن می تواند به شما کمک کند، به خصوص اگر دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشید. کلومیفن همچنین می تواند به مردان با عدم تعادل هورمونی (که اغلب از مسئله در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ناشی شده است است) کمک کند. این افراد اغلب از تعداد اسپرم کم یا کیفیت اسپرم ضعیف یا اسپرم با تحرک کم زحمت می برند.

برای فهم اینکه آیا و چطور کلومیفن مصرف گردد مهم است که تخمک گذاری در زن را بدانیم معمولا هر زن هر ۳۵-۲۴ روز تخمک گذاری می کند و تخمک گذاری ۱۴-۱۲ روز قبل از قاعدگی بعدی اتفاق می افتد و بیشترین شانس باروری در همین وقت تخمک گذاری و یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری است که وقت تقریبا ۱۴-۱۲ روز بعد از نخستین روز از ۲۸ روز سیکل ماهیانه می باشد.

خانم هایی که زیاد به کلومیفن جواب می دهند آنهایی هستند که FSH (هورمون محرک فولیکول که در غده هیپوفیز ساخته و ترشح می شود) بالایی نداشته باشند و همچنین آن دسته ای که بعد از درمان با پروژسترون خونریزی می کنند که مشمول بر زن هایی با تخمدان پلی کیستیک می باشد. بعد از به اتمام رسیدن یک دوره از مصرف کلومیفن، هیپوتالاموس (بخشی از مغز شما که توابع پایه مانند دما را تنظیم می کند) هورمون جسم زرد (LH) را ترشح می کند و به این وسیله به تخمدا ن ها دستور می دهد که تخمک بالغ را به لوله های فالوپ آزاد کنند. اگر تخمک آزاد شده است در راه خود در رحم به یک اسپرم سالم برخورد کند، شما شانس این را خواهید داشت که باردار شوید.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 موراد مصرف  درمان نازایی
 عوارض  تورم خفیف تخمدان، درد معده، حساسیت به لمس پستان، بی خوابی، تهوع و استفراغ، تاری دید، سردرد، خستگی، جنبش پذیری، افسردگی، زیاد کردن وزن و کیست تخمدانی (نادر)
 تداخل دارویی  مورد خاصی گزارش نشده است

مقدار و نحوه مصرف قرص کلومیفن

کلومیفن معمولا به شکل قرص جهت یک دوره پنج روزه در ماه تجویز می شود. این دارو به شما کمک می کند تا به میزان بیشتری از هورمونی را تولید کنید که موجب تخمک گذاری می شود. این امر باعث می شود تا تخمدا ن ها یک یا تعدادی زیاد از تخمک های بالغ را تولید کنند.

قرص کلومیفن (Clomiphen) جزء داروهایی است که جهت درمان ناباروری مصرف می گردد. عوارض این قرص مشمول بر بی خوابی، تهوع،

شما به احتمال زیاد پنج تا ۱۲ روز بعد از مصرف آخرین قرص تخمک گذاری خواهید کرد. دکتر شما را به طور مرتب بررسی می کند تا ببیند که آیا تخمدا ن ها جهت آزادسازی تخمک آماده است یا خیر. بسیاری از زنان حداکثر سه تا شش تناوب درمانی را می گذرانند (ممکن است ۱ تا ۲ ماه از دارو درمانی بگذرد تا تخمک گذاری تان منظم شود).

توجه: زیاد حاملگی ها در ۶ ماه اول استفاده از کلومیفن اتفاق می افتد و بعد از ۶ ماه موفقیت کم کردن می یابد.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

با مصرف دارو های باروری احتمال باروری چند قلو زیاد کردن می یابد. در نتیجه ریسک سقط و دیگر مسایل هم زیاد کردن می یابد.

زن هایی که چاق هستند کمتر تخمک گذاری می کنند. اغلب چربی سوزی عالی ترین درمان است و شانس تخمک گذاری را زیاد می کند.

زنانی که کلومیفن را به همراه دیگر داروهای باروری مصرف می کنند، گاهی اوقات دچار سندرم جنبش بیش از حد تخمدان (OHSS) می شوند، که یک بیماری با زیاد کردن وزن، نفخ و احساس پف کردگی است.

داروهای باروری خطر مبتلا شدن به سرطان تخمدان را زیاد کردن نمی دهند، حتی اگر درمان دارویی بیش از یک سال طول بکشد.

نحوه مصرف قرص کلومیفن در بارداری

حدود ۸۰ درصد از زنان، معمولا در سه ماهه اول درمان، تخمک گذاری می کنند و از میان آنها ۴۰ درصد باردار می شوند.

علاوه بر تاثیر این دارو احتمال بارداری به فاکتور های دیگری نظیر سن، میزان تحرک و کیفیت اسپرم همسر بستگی دارد.

اگر بیماران با توجه به داشتن تخمک در سه سیکل باردار نشوند باید دلایل دیگر نازایی، چسبندگی آندومتریوز و علل مردانه وجود داشته باشد.

توصیه ها و مواظبت های پرستاری

* به بیمار توصیه کنید بروز علایم یا درد غیر طبیعی (احتمال بروز کیست یا بزرگی تخمدان) و یا تاری دید را سریعا گزارش کند.

قرص کلومیفن (Clomiphen) جزء داروهایی است که جهت درمان ناباروری مصرف می گردد. عوارض این قرص مشمول بر بی خوابی، تهوع،

* بیمار باید دمای بازال بدن (دمای پایه بدن بعد از بیدار شدن از خواب) را هر روز صبح از روز اول دوره قاعدگی ثبت کند تا بروز تخمک گذاری مشخص شود.

* در مورد اهمیت مقاربت در وقت مناسب به بیمار توضیح دهید.

* تا زمانی که عوارض دارو مثل تاری دید و یا گیجی مشخص نشده است باید از کارهای مخاطره آمیز خودداری شود.

ستاره

نحوه مصرف قرص کلومیفن در بارداری

واژه های کلیدی: تخمدان پلی کیستیک | درمان ناباروری | سرطان تخمدان | تداخل دارویی | کیفیت اسپرم | بارداری | بیماری | باردار | هورمون | درمانی | دارویی

نحوه مصرف قرص کلومیفن در بارداری

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا