موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون از جمله قرص هایی است که در آن از هورمون های خانمانه استفاده شده است و اغلب جهت درمان پرسشها جنسی و هورمونی

موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون از جمله قرص هایی است که در آن از هورمون های خانمانه استفاده شده است و اغلب جهت درمان پرسشها جنسی و هورمونی بانوان مورد استفاده قرار می گیرد. البته مصرف این قرص جهت بعضی بانوان لا محدودیت هایی مواجه خواهد بود و حتی عوارض جبران ناپذیری را جهت فرد مصزف کننده در پی خواهد داشت. در ادامه با بی بی نیمز همراه باشید.

قرص مدروکسی پروژسترون، نوعی استروژن سنتتیک هست. پروژسترون یکی از هورمون هایی است که سیکل قاعدگی و تخمک گذاری را کنترل می کند و ماهانه یک تخمک را از تخمدانها آزاد میکند. پروژسترون همچنین به آماده سازی دیواره رحم جهت بارداری کمک کرده و در هر ماه بعد از اینکه بارداری اتفاق نمی افتد دیواره رحم فرو میریزد و شما پریود میشوید.

موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

موارد مصرف قرص مدروکسی پروژسترون

قرص مدروکسی پروژسترون در درمان سرطان پستان در دوران يائسگي ، هيپرپلازي آندومتر و نيز سندرم پلي كيستيك تخمدان همین طور در درمان خونريزي هاي  نامنظم رحم ، به عنوان جانشين درماني هورموني در زنان يائسه و نيز ارزيابي ميزان توليدآندروژن و استروژن بكار مي رود.

(اصلی ترین علت مصرف مدروکسی پروژسترون تنظیم سیکل قاعدگی و اصلاح اختلالات دوره های جنسی هست. دلایل به هم ریختن دوره های قاعدگی و تخمک گذاری متفاوتند ولی مهم ترین علت بروز این اختلالات بروز عدم تعادل هورمونی هست. )

این اختلالات شامل  خونریزی غیر طبیعی و نامنظم رحم، آمنوره (قطع شدن پریود)، اندومتریوز و خونریزی شدید و یا زمانی که سلول تخم خارج از رحم در حال رشد هست، می باشد.

مدروکسی پروژسترون از جمله قرص هایی است که در آن از هورمون های خانمانه استفاده شده است و اغلب جهت درمان پرسشها جنسی و هورمونی

(از دیگر موارد استفاده از قرص مدروکسی پروژسترون می توان به جنبش خونریزی و تخریب دیواره رحم اشاره کرد. استفاده از این قرص جهت درمان ناباروری در زنان صورت می گیرد که همراه با آن دارو های دیگری نیز جهت جنبش بارداری مورد استفاده قرار می گیرد.)

تاثیرات مصرف قرص مدروکسی پروژسترون بر بارداری 

زمانی این قرص در زنانی که قصد باردارشدن د ارند تجویز میشود، معمولا به مدت ۱۰ روز این قرص را مصرف می کنند. بعد از آن، باید از ۲ تا ۱۰ روز بعد انتظار خونریزی داشته باشید. این روال معمولا جهت زن هایی که قصد باردار شدن دارند در ابتدا یک پریود مصنوعی به وسیله قرص مدروکسی پروژسترون ایجاد میشود و بعد از آن می تواند داروهای محرک باروری مانند کلومیفن را شروع کرد.کلومیفن در روز سوم، چهارم و یا پنجم سیکل قاعدگی تجویز میشود و به تخمک گذاری کمک میکند.

همچنین این قرص به منظم شدن پریود ها کمک کرده ولی با تخمک گذاری ارتباط بهتری دارد. بطور معمول، قرص مدروکسی پروژسترون جهت مدت وقت کوتاه و در شرایط خاص تجویز میشود و بطور دائم جهت زنان با قصد باردار شدن استفاده نخواهد شد. لیکن مصرف طولانی آن، خود با توقف تخمک گذاری و ضخیم شدن دیواره رحم  شده است و لانه گزینی رویان با مسئله انجام خواهد شد

اگرچه این قرص در باردار شدن کمک میکند ولی در دوران بارداری توصیه به مصرف آن نمیشود. مدروکسی پروژسترون نوعی پروژسترون است که جهت توقف خونریزی پریودی تجویز میشود و هنگامی که دارو قطع شود، خونریزی برمی گردد. بعد این دارو در بارداری استفاده نمیشود در حالیکه شکل های دیگر پروژسترون ممکن است در طول بارداری استفاده شود.

مدروکسی پروژسترون منظم کردن پریود را بر عهده دارد و زن باردار مصرف آن را باید قطع کند.

موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

نحوه مصرف قرص مدروکسی پروژسترون

مقدار دارو و درمان بستگی به موارد استفاده و نظر دکتر دارد.

  • در كنترل آمنوره ثانویه ، ۵ – ۱۰ mg/day به مدت ۵ – ۱۰ روز تجویز می شود كه در هرزمانی از سیكل می تواند مصرف شود.
  • درخونریزی غیرفونكسیونل رحم mg/day 5 – 10 به مدت ۵ – ۱۰ روز تجویز می شود كه از روز ۱۶ و یا ۲۱ سیكل قاعدگی باید شروع شود.
  • برای تحریك بروز قاعدگی mg/day 10 به مدت ۱۰ روز مصرف می شود كه از روز ۱۶ سیكل شروع می شود.
  • در كارسینوم آندومتر و كلیه در ابتداء ۴۰۰ – ۱۰۰۰ میلی گرم هفته ای یكبار تجویزمی شود و مقدار نگهدارنده آن ۴۰۰ میلی گرم یا زیاد یكبار در ماه می باشد.
  • در سرطان پستان زن های یائسه mg/day 400 و در مقادیر منقسم مصرف می شود.
  • در آندومتریوز، mg/day 10 – 40 به مدت ۶-۹ ماه مصرف می شود.
  • به منظور ارزیابی ترشح استروژن آندوژن ، به میزان mg/day 10 به مدت ۵ – ۱۰ روز مصرف می شود.
  • در درمان هیپرپلازی آندومتر، mg/day 10 و به مدت ۳ – ۶ ماه مصرف می شود.

به منظور جانشین درمانی هورمونی در زن های یائسه ۵ – ۱۰ mg/day به مدت ۱۰ – ۱۴ روزدر اول سیكل قاعدگی همراه با تجویز توأم استروژن تجویز می شود.

مدروکسی پروژسترون از جمله قرص هایی است که در آن از هورمون های خانمانه استفاده شده است و اغلب جهت درمان پرسشها جنسی و هورمونی

این قرص معمولاً روزانه ۱۰ میلی گرم ار روز ۱۶ سیکل قاعدگی جهت ۱۰ روز مضرف می شود شما باید مسئله را با دکتر خود در میان بگذارید لیکن نشانه از درمان جهت شما مشخص نیست.

عوارض و موارد منع مصرف قرص مدروکسی پروژسترون

موارد منع مصرف

بارداري، سابقه حساسيت به دارو يا اجزاء فرمولاسيون، اختلالات ترومبو آمبولي قبلي يا فعال ، بيماريهاي عروق مغزي ، سرطان پستان،خونريزي رحمي غير طبيعي، سقط فراموش شده است ، اختلال كبدی

عوارض مصرف

موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

اعصاب مركزي: افسردگي
قلبي- عروقي: ادم، آمبولي ريوي، ترومبو آمبولي، ترومبو فلبيت

عبارات مهم : درمان ناباروری در زنان – دوره های قاعدگی
چسم: دوبيني ، خشكي چشم
ادراري-تناسلي: ترشح غير طبيعي،آمنوره،خونريزي ناگهاني، ديسمنوره
كبدي: يرقان كلستاتيك
متابوليك: تغيير وزن
پوست: آكنه ، آلوپسي، سفتي اطراف محل تزريق، هيرسوتيسم
ساير عوارض: حساسيت پستان، بزرگ شدن یا ترشح پستان،درد، خارش، بثورات جلدي،آبسه استريل

تهوع، استفراغ، حساس شدن سینه ها، سردرد

*اما اگر شما احساس کردید که این علائم بارداری است حتما به دکتر اطلاع دهید.*

قرص مدروکسی پروژسترون از جمله دارو های هورمونی است که مصرف آن بدون تجویز دکتر اصلا توصیه نمی شود. بطوز کلی به علت اینکه مصرف دارو های هورمونی بر روی ترشح هورمون ها در بدن تاثیر می گذارند عوارضی را جهت سلامت شما در پی خواهند داشت. بعد مورد نیاز است تا مصرف آنها تحت نظر دکتر متخصص صورت پذیرد.


در این باره زیاد بخوانید: درمان ناباروری با تنظیم عادت ماهیانه


تدوین و گردآوری: حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام بی بی نیمز مجاز است

واژه های کلیدی: درمان ناباروری در زنان | دوره های قاعدگی | درمان ناباروری | سیکل قاعدگی | سرطان پستان | عوارض مصرف | بارداری | بارداري | استفاده | باردار | خونریزی

موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا