اثرات پرسشها روانی در ناباروری و نازایی

پرسشها روانی، نه تنها پایه های یک زندگی زناشویی را متزلزل می کند، بلکه در نازایی و

اثرات پرسشها روانی در ناباروری و نازایی

مشکلات روانی، نه تنها پایه های یک زندگی زناشویی را متزلزل می کند، بلکه در نازایی و ناباروری هم اثرات بدی می گذارد. افسردگی و بیماری های معنوی نه تنها در باروری زنان تاثیر مثبت دارد، بلکه در ناباروری مردان هم نقش دارند. با بی بی نیمز همراه باشید.

اثرات پرسشها روانی در ناباروری و نازایی

 تجربه ثابت کرده است همکاری همسران در پرورش کودکان و تلاش جهت هدفی یکسان و دوست داشتنی اغلب بنیان زندگی آنان را محکم تر می کند. این چنین است که گاه می بینیم فقدان کودک در زندگی یک زوج به سست شدن پایه های خانواده می انجامد.

اثرات معنوی ناباروری

تحمل نداشتن فرزند و ماندن در کنار همسر جهت بسیاری از همسران کابوس هست، ولی خیلی ها از این واقعه جهت خود وقت ساخته اند. پرسشها روانشناختی مانند اضطراب، افسردگی و فشار روانی بااهمیت ترین و بیشترین مشکلاتی است که خانواده ه‍ ای نابارور با آن روبرو هستند. ۸۵ درصد زوج های مورد بررسی با پرسشها روانشناختی ناشی از ناباروری روبرو هستند که بااهمیت ترین آسیب زوج های نابارور ایرانی در بخش درون فردی مشمول بر احساس خشم و عصبانیت، غم و اندوه، احساس نکبت و درماندگی، کم کردن رضایت از زندگی، احساس گناه، کم کردن امید به زندگی،حسادت به همسران صاحب فرزند و افسردگی و استرس هست. افت شدید عزت نفس، احساس عدم زیبایی، خودسرزنش گری،ناامیدی و نبود نشانه در زندگی از جمله آسیب های موجود در این گونه خانواده هاست.

زوج ها به تدریج درگیر مسائلی مانند مشاجره راجع به هزینه های درمان ناباروری ، کاربرد شیوه های مقابله ناکارآمد و پرسشها مربوط به فرزندخواندگی و حتی پرسشها مربوط به ازدواج مجدد می شوند. این روند نشان می دهد که در کشور عزیزمان ایران جهت بسیاری از همسران فرزند دار نشدن مساوی است با بن بست و این بن بست به بهای خراب کردن تمام پل های پشت سر به آخر می رسد.

پرسشها روانی، نه تنها پایه های یک زندگی زناشویی را متزلزل می کند، بلکه در نازایی و

اثرات ناباروری جهت مردان

مشکلات روانی که بعد ازآگاهی به نابارور بودن جهت مردان پیش می آید عبارت است از:

  • اضطراب
  • نگرانی جهت ازدست دادن قدرت جنسی و مردانگی
  • نداشتن لیاقت جنسی

ناباروری مردان هجومی براحساسات مردانه را تداعی می کند که مشمول بر حس رقابت، آسیب روانی و اضطراب ساختگی هست. میزان ناباروی شریک جنسی مرد ۴۹% است ولی معمولاً هر لحظه زنان از نظر باروری مورد مطالعه قرار می گیرند. استرس، افسردگی، احساس گناه و یا اضطراب در مردان نابارور موجب ناتوانی جنسی روانی در مردان می شود که احساس بی لیاقتی همراه با ناباروری را شدت یافتن می کند. احساس استرس روانی تحت تأثیر پارامترهای اسپرم، مشکلات نعوذ را شدت یافتن می کند و تصویر العمل هایی احساسی نسبت به ناباروری را تغییرمی دهد. این مسئله باعث بی ثباتی ذهنی و عدم تعادل روانی شده است و منجربه ناتوانی جنسی می شود.

تشخیص ناباروری سؤالات زیادی درمورد مردانگی جهت مردها پیش می آورد و باعث احساس خجالت در آنها می شود. به عنوان مثال ناباروری مردان اغلب به مثابه اختلال درعملکرد جنسی محسوب شده است و باعث شرم می شود. بسیاری ازمردم تصور می کنند مردان نابارور از عهده وظایف زناشویی خود برنمی آیند و این امر موجب زیاد کردن احساس ناامنی در مردان نابارور می شود.

مشکلات روانی موجب شدت یافتن ناباروری می شود

بررسی ها نشان داده که اختلالات معنوی و روانی در زنان ناباروری که با روش های لقاح خارج رحمی تحت درمان قرار می گیرند، جدی هست. از یک طرف پرسشها روانی باعث کم کردن کارآیی جسمی و پاسخ دهی بیمار به درمان های طبی ناباروری می شود و از طرف دیگر ادامه استمرار ناباروری و شکست های احتمالی در مراحل درمانی منجر به زیاد کردن پرسشها روانی این بیماران می گردد.

با توجه به اهیمت عنوان سلامت روان و نقش آن در باروری، محققین پیشنهاد می کنند که برنامه درمان ناباروری با درمان معنوی و روانی همراه باشد. باروری و تجربه حس مادری در زنان موجب احساس رضایت از خویش می شود و شادمانی و آستانه تحمل پرسشها را در آنان زیاد کردن می دهد. ناباروری ضربه روانی شدیدی محسوب می شود که علاوه بر کم کردن احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس در زنان موجب بروز تنش در رابطه بین فردی، اجتماعی و زناشویی می شود. این مسئله همچنین می تواند منجر به بروز اختلال در سلامت روانی فرد و پرسشها زناشویی شود و زمینه سازی جدایی زوجین را فراهم کند به همین علت درمان توام ناباروری و روان پزشکی در پیشگیری یا برطرف پرسشها موجود بسیار موثر است.

اثرات پرسشها روانی در ناباروری و نازایی

تقویت سخت رویی

معمولا هنگامی که نتیجه مثبتی از درمان های ناباروری حاصل نمی شود، زوجین و بویژه زن ها بشدت افسرده و ناامید می شوند. با در نظرگرفتن این که درمان های نازایی و ناباروری هزینه بر است و از لحاظ معنوی فرد را بشدت تحت فشار قرار می دهد و زمانی که هنوز وقت های دیگری جهت تکرار درمان ناباروری دارند، دیگر حاضر نیستند تن به انجام این کار بدهند.

مهم ترین راه کار در چنین شرایطی، تقویت سخت رویی فرد هست. چنانچه از ابتدای شروع درمان های ناباروری درمان های روان شناختی نیز جهت افراد انجام شود و از روش های واقعیت درمانی جهت آنها استفاده شود در نتیجه افراد راحت تر پذیرای درمان های مداوم می شوند.

بعضی افراد ناباروری را با هویت خود پیوند می دهند و آن را با باورهای منفی نسبت به خود تلفیق می کنند که خود باعث حس بی ارزشی و بی کفایتی می شود، در نتیجه اگر بتوان این ارتباط را شکست مرز هویت فرد به عنوان آن چیزی که است و توانایی باروری را به عنوان یک واقعه مستقل از آن جدا کرد، می توان استرس و فشار روانی را به شکل موثری کم کردن داد.

پرسشها روانی، نه تنها پایه های یک زندگی زناشویی را متزلزل می کند، بلکه در نازایی و

با نازایی خود کنار بیایید

تحمل نداشتن فرزند و ماندن در کنار همسر جهت بسیاری از همسران کابوس هست، ولی خیلی ها از این واقعه جهت خود وقت ساخته اند. در ادامه توصیه هایی جهت این همسران بیان می شود که بعضی از آن ها قابل تامل است:

آسودگی خاطر داشته باشید، چون آرامش روند درمان شما را تسریع می بخشد.

اثرات پرسشها روانی در ناباروری و نازایی

رابطه عاطفی تان با همسرتان را ارتقا بدهید، قبول کنید که همسرتان اگر بارور نمی شود احساس خشم و گناه می کند جهت آنان تسلی خاطر باشید.

بیشتر با هم بخندید و تفریح کنید. نازایی ممکن است یاس و ناامیدی را به همراه بیاورد، تفریح و با هم بودن می تواند فشار روانی را بکاهد.

به هم مهلت بدهید. بسیاری از مراحل درمان نازایی زمانبرند، شاید شکست بخورید، ولی اگر به طرف برابر مهلت بدهید، او را به ادامه راه دلگرم می کنید.

سراغ علاقه و نشانه تان بروید، یادتان بیاید که همه راه ها به فرزند ختم نمی شود و شما صاحب آرزوی بزرگ ها و ایده ال های بزرگی بوده اید که پیش از ازدواج در حسرت آن ها بودید، حالا وقت مناسبی جهت برنامه ریزی در راه رسیدن به اهداف بزرگ زندگی تان است.

بالاخره این که سرزنش همسرتان سرزنش و بی انصافی در حق خودتان هست، پزشکان از زوج هایی که طرف مقابلشان باردار نمی شود یا عقیم است غالبا می پرسند، آیا تنها نشانه تان جهت ازدواج با او داشتن فرزنده بوده است؟ مسلما زناشویی ابعاد گسترده ای دارد که تنها یک بعد آن فرزندآوری است.

نبض ما

واژه های کلیدی: درمان ناباروری | امید به زندگی | زناشویی | احساسات | ناباروری | مشکلات | مردانه | اضطراب | احساسات | مردان | فرزند

اثرات پرسشها روانی در ناباروری و نازایی