علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

معمولا لکه های نارنجی رنگ در ادرار نوزادان زمانی ایجاد می شود که آب بدن نوزاد کم شود

علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

عبارات مهم : ادرار

معمولا لکه های نارنجی رنگ در ادرار نوزادان زمانی ایجاد می شود که آب بدن نوزاد کم شود

علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

در نوزاد سالم، ادرار به رنگ زرد کمرنگ تا پررنگ هست. هر چه ادرار پررنگ تر باشد، غلظت آن زیاد است و این حالت زیاد مواقع هنگامی که دیده می شود که آب بدن نوزاد کم شده است باشد.

دکتر فاطمه هدی فلاح، متخصص کودکان، در مورد نارنجی شدن رنگ ادرار نوزاد می گوید: معمولا لکه های نارنجی رنگ در ادرار نوزادان زمانی ایجاد می شود که آب بدن آن ها کم شده است باشد. در حقیقت ادرار پر رنگ می شود. به همین علت به شما توصیه می کنم، حتما به نوزاد خود آب جوشیده دهید، میزان شیردهی و تعداد دفعات آن را زیاد کردن دهید تا این پررنگی ادرار از بین برود. ولی اگر رنگ نارنجی ادرار ادامه پیدا کرد، در نخستین وقت نوزاد خود را نزد دکتر متخصص اطفال ببرید تا جهت او آزمایش ادرار بنویسد و اگر نیاز بود، نوزاد شما دارو دریافت کند.

دکتر احمدرضا فرسار متخصص کودکان، نیز اعتقاد است: پوشاندن لباس زیاد به نوزادان باعث زیاد کردن تعریق در آنها می شود. عرق کردن زیاد موجب کم آبی بدن و عوض کردن رنگ ادرار به رنگ نارنجی می شود. اغلب والدین تصور می کنند به علت اینکه نوزاد ضعیف هست، باید لباس زیادی به او بپوشانند. این کار باعث می شود که نوزاد زیاد عرق کند، آب بدن او کم کردن یابد و اسید اوریک موجود در ادرار زیاد کردن یابد و ادرار نوزاد به رنگ نارنجی درآید.

باید به نوزادان مطابق با دمای محیط لباس پوشاند، به طوری که در دمای ۲۵ تا ۲۶ درجه با کلاه نخی و دو لایه رو انداز باشد. در دمای ۲۷ درجه نیز نوزاد باید با یک لایه رو انداز و در دمای بیش از ۲۷ درجه تنها شلوار جهت پوشاندن کافی هست. شیر مادر نقش اساسی را در سلامت نوزاد ایفا می کند. نارنجی شدن ادرار نوزاد می تواند هشداری جهت کم خوردن شیر مادر باشد. لذا باید عاملی را که مانع از رسیدن شیر مادر به نوزاد می شود، به سرعت شناسایی و برطرف نمود.

دکتر منیژه کهبازی فوق تخصص کودکان، نیز در این باره اظهار می کند: گاهی ادرار نوزاد نارنجی رنگ می شود که این امر مادران را به شدت دلواپس می کند و این باور را ایجاد می کند که نوزاد دچار دفع خون شده است هست، در صورتی که اصلا چنین نیست و حتی امری عادی تلقی می شود. دفع کریستال نیز بعضا در بعضی از نوزادان تازه متولد شده است بروز می کند، ولی نشان دهنده وجود مسئله خاصی نیست. این امر صرفا در ماه های اول تولد رخ می دهد. این کریستال ها متشکل از اوره و نمک های کلسیم هستند و بعد از گذشت مدتی برطرف می شوند و به هیچ عنوان جای نگرانی و لزوم تجویز درمان خاصی وجود ندارد.

عموما در این مواقع جهت اطمینان خاطر والدین از سلامت نوزاد آزمایشاتی انجام می شود، ولی دفع کریستال در نوزادان به هیچ عنوان بیماری تلقی نمی شود و خطری نوزاد را ترساندن نخواهد کرد. علت مهم دفع کریستال در نوزادان کاملا مشخص نیست. گاهی علت بروز چنین مسئله ای، کم آبی بدن کودک است که به علت نبود شیر کافی در مادران یا عدم توانایی کودک در مکیدن سینه مادر رخ می دهد و به هیچ عنوان ربطی به نوع شیر مادر نیز ندارد.

نارنجی شدن ادرار نوزاد می تواند هشداری جهت کم خوردن شیر مادر باشد

توصیه ها
– شیرخوار ممکن است بین ۴ تا ۱۰ بار در روز ادرار کند. اگر نوزاد، بیمار یا تب دار باشد و یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار ممکن است به نصف میزان طبیعی برسد.

– اگر هر علامتی را که نشان دهنده ناراحتی نوزاد موقع ادرار کردن است مشاهده کردید، به متخصص کودکان مراجعه کنید، چون ممکن است نشانه عفونت ادراری و یا سایر پرسشها دستگاه ادراری باشد.

– گاهی پوشک نوزاد رنگ نارنجی به خود می گیرد که ممکن است با خون اشتباه شود، در حالی که به علت غلظت بیش از حد ادرار (پررنگی ادرار) هست. تا زمانی که نوزاد حداقل ۴ بار در روز ادرار می کند، جای نگرانی وجود ندارد، ولی اگر نارنجی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد، با متخصص اطفال مشورت کنید.

– قبل از تعویض پوشک کودک باید مطمئن شوید تمام وسایل مورد نیاز در دسترس هستند. هرگز کودک را حتی جهت یک ثانیه روی میز تعویض تنها رها نکنید. شیرخوار خیلی سریع غلت زدن را یاد می گیرد، بنابراین بهتر است همه وسایل هنگام تعویض پوشک کنارتان باشد.

– تشخیص وقت خیس شدن کامل پوشک نوزاد سخت هست، بنابراین نباید منتظر بعد دادن ادرار از پوشک و خیس شدن لباس نوزاد باشید. بلکه به طور مرتب هر چند ساعت یکبار پوشک نوزاد را عوض کنید تا پاهایش نسوزد.

– تا آنجا که امکان دارد بگذارید پاهای کودک هوا بخورد. هنگامی که او را تمیز و خشک کردید، بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی بازی کند. این کار را حداقل هر بار ۲۰ دقیقه و چند دفعه در روز انجام دهید. قبل از اینکه پوشک او را ببندید، به پاهای او کرم محافظ پوست بزنید.

– اگر لکه های کوچک قرمزی دیدید به دکتر مراجعه کنید، چون ممکن است لکه های عفونت قارچی باشد و مورد نیاز باشد دارو تجویز شود.

منبع:tebyan.net

معمولا لکه های نارنجی رنگ در ادرار نوزادان زمانی ایجاد می شود که آب بدن نوزاد کم شود

واژه های کلیدی: ادرار | نوزاد | نارنجی | کودکان | نوزادان | عفونت ادراری | دانستنيهاي نوزادان

علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا