کنترل و مدیریت خواب نوزادان

جهت تنظیم خواب نوزاد از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم، بعضی مادران دوست دارند همراه نوزادشان استراحت کنند و شب هنگام نوزادشان را بخوابانند، بعضی پرسشها

کنترل و مدیریت خواب نوزادان

برای تنظیم خواب نوزاد از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم، بعضی مادران دوست دارند همراه نوزادشان استراحت کنند و شب هنگام نوزادشان را بخوابانند، بعضی پرسشها محیطی در این زمینه تاثیرگذار هستند، اگر می خواهید به دانستنی هایتان در مورد خواب نوزاد بیافزایید، در ادامه این بخش به راهنمایی های پزشکی در این زمینه دقت کنید.

بهتر است بدانیم که خواب نوزاد در اغلب موارد پیرو خواب مادر در دوران بارداری هست. دیده می شود که نوزادان در ساعاتی که مادر در دوران بارداری خواب بوده است بهتر می خوابند. این عنوان به طور خاص در مورد ماه آخر بارداری مصداق پیدا می کند.

 بهتر است بدانیم که خواب نوزاد در اغلب موارد پیرو خواب مادر در دوران بارداری هست. دیده می شود که نوزادان در ساعاتی که مادر در دوران بارداری خواب بوده است بهتر می خوابند. این عنوان به طور خاص در مورد ماه آخر بارداری مصداق پیدا می کند. در ماه آخر بارداری به علت اینکه مادر فشار زیادی را از نظر جسمی و روانی تحمل می کند، مجبور است فقط روی پهلوی چپ بخوابد، جهت چرخیدن در حین خواب حتماً باید بیدار شود، بنشیند و سپس به روی پهلوی دیگرش بخوابد، ممکن است در خوابیدن با پرسشها زیادی روبرو باشد که نهایتاً منجر به بیدار شدن وی شود. جنین نیز از این روند خواب و بیداری مادر پیروی می کند و بعد از تولد و در دوران نوزادی که مادر می خواهد بخوابد، اجازه ی خوابیدن شبانه را به مادر نمی دهد.

کنترل و مدیریت خواب نوزادان

دلایل بیدار ماندن نوزاد

نوزادان معمولاً تا شش هفته بعد از تولد (چهل روز) به دلایل متعددی شب ها را بیدار می مانند. یکی از این دلایل دردهای ناشی از در آغوش گرفته شدن در طول روز هست. نوزادانی که در طول روز زیاد در آغوش گرفته می شوند، شب ها درد زیادی را در نواحی گردن و شانه ها احساس می کنند. جهت بر طرف کردن این مسئله می توان از در آغوش گرفتن های غیر مهم در طول روز اجتناب کرد و یا در صورتی که در آغوش گرفتن نوزاد ضرورت دارد(مثلاً هنگامی که گریه می کند، شیر می خواهد یا پوشکش را خیس کرده است) حتماً او را روی یک سطح نسبتاً نرم(مثل تشک کوچک) گذاشت.

موضوع دیگری که علل مهم بیدار ماندن نوزاد در شش هفته ی ابتدایی هست، دل درد است.اغلب نوزادان تا مدتی بعد از تولد (که ممکن است تا شش ماه هم طول بکشد)دچار دل دردهایی می شوند که معمولاً از غروب شروع شده است و تا نزدیک صبح ادامه دارد. در این مورد توصیه می شود حتماً به دکتر متخصص اطفال مراجعه کرد. داروهای بسیار موثری جهت دل درد نوزادان وجود دارد که می تواند درد نوزاد و زحمت خانواده را به میزان قابل توجهی کم کردن دهد.

نکاتی جهت تنظیم خواب نوزاد

همزمان با برطرف کردن مواردی که به آن ها اشاره شد، باید خواب نوزادمان را تنظیم کنیم. ابتدا متذکر می شوم که این کار نیاز به یک مادر و پدر صبور دارد. بعضی وقت ها بخصوص در اوایل اجرای این برنامه ممکن است شرایط آنگونه که ما انتظار داریم پیش نرود ولی به تدریج، نوزاد ما یاد می گیرد که چگونه در ساعت مشخصی به خواب برود.

جهت تنظیم خواب نوزاد از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم، بعضی مادران دوست دارند همراه نوزادشان استراحت کنند و شب هنگام نوزادشان را بخوابانند، بعضی پرسشها

 مسائل محیطی

اولین توصیه ای که باید در ذهن داشته باشیم کنترل موارد جنبش کننده ی جسمی و فیزیکی هست. در مورد پرسشها جسمی به اندازه ی کافی توضیح داده شد و این پرسشها زیاد در حوزه ی علم پزشکی اطفال قرار می گیرد. در مورد پرسشها محیطی تأثیر گذار بر خواب نوزاد موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

نور:

رحم مادر محیط تاریکی هست. لیکن هیچ روزنه ای وجود ندارد که از طریق آن نور در رحم وارد شود.علت ضعیف بودن حس بینایی نوزاد نسبت به سایر حواسش نیز همین عنوان هست. توصیه می شود از نخستین روزهای تولد نوزاد، هنگام خواب شبانه ی او نور محیط را بسیار کم کنید.فقط یکی دو چراغ خواب یا نور اندک و ملایمی در خانه.این کار در مدت دو تا سه هفته کمک می کند مغز نوزادمان به این عنوان عادت کند که کم شدن نور محیط به معنای نزدیک شدن وقت خواب است.

صدا:

بعد از بویایی، شنوایی نیرومند ترین حس نوزاد است.در دوران قبل از تولد، جنین اغلب صداهای محیط را می شنود. روانشناسان نشان داده اند که نوزادان حتی تفاوت میان صدای پدر خود را از سایر مردها درک می کنند. عالی ترین کاری که می توان جهت تنظیم خواب نوزاد انجام داد، کم کردن صداهای محیط هست. بهتر است هنگامی که به وقت خواب خانواده نزدیک می شویم تمام صداهای اضافی محیط را کم کنیم. تلویزیون و رادیو را خاموش کنیم، گوشی را در حالت سکوت قرار دهیم.ا ین کار کمک می کند نوزاد خواب راحتی را تجربه کند. به طور کاملاً جدی توصیه می کنیم هنگامی که نوزاد خواب است صداهای متعدد و شدید در محیط منزل وجود نداشته باشد. وجود سرو صدا هنگام خواب نوزاد با مشکلاتی مثل جیغ و فریاد نوزادان رابطه دارد.(توصیه ی من این است که تلویزیون را دور بیاندازید!).

محرک های محیطی:

کنترل و مدیریت خواب نوزادان

کودکان به نشانه های حرکت در محیط بسیار حساس هستند و آن ها را دنبال می کنند. توصیه می شود، بعد از ساعت خواب خانواده از حرکت اضافی در محیط منزل اجتناب کنیم. هنگامی که همه خواب هستند، چه لزومی دارد که یک نفر دائماً در حال راه رفتن باشد؟

سایر نکات

بعد از کنترل موارد مذکور جهت تنظیم خواب نوزاد ، توصیه می شود نوزاد را همواره در یک محل مشخص خواباند. مثلاً هر شب در اتاق پدر و مادر.به علت اینکه نوزادان از شیر مادر تغذیه می کنند(و توصیه ی اکید ما نیز تغذیه با شیر مادر است)و جهت مادر سخت است که شبها دائماً بین اتاق خود و اتاق نوزاد جابجا شود، توصیه می شود تا سن دو سالگی نوزاد را نزد خودش بخواباند. همچنین موارد نادر ولی خطرناکی وجود دارد که ممکن است هنگامی که نوزاد در اتاقی تنها خوابیده است به وقوع بپیوندد. مواردی مثل: سندرم فوت ناگهانی نوزاد، خفگی در اثر استفراغ در خواب و … . بهتر است نوزاد در تخت خودش که کنار تخت پدر و مادر قرار گرفته است بخوابد. یادمان باشد اینکه هر شب نوزاد در محل یکسانی بخوابد، کمک می کند تا مغز او یاد بگیرد قرار گرفتن در این محل به معنای خوابیدن است.

ممکن است تمام این کارها را انجام دهید ولی بازهم نتیجه نگیرید. تجربه ی ما می گوید ممکن است در کوتاه مدت نتیجه ی مطلوب حاصل نشود ولی بی شک با گذشت مدت دو الی سه ماه به نتیجه ی مطلوب خواهید رسید.مهم این است که صبور باشیم. یکی از روش هایی که می توان خواب کودکان سخت را اصلاح کرد، استفاده از روش بالاست.

یادمان باشد، اگر کاری را از ابتدا درست انجام بدهیم مشکل کمتری را مجبور می شویم تا بخواهیم کاری را اشتباه انجام داده و بعد به اصلاح آن بپردازیم. شیوه ای که جهت خواباندن نوزادان توضیح داده شد، روشی موثر است که موجب رضایت مادران بسیاری در سر تاسر دنیا شده است هست. ولی لازمه ی اجرای این روش این است که خانواده ها در خواب و بیداری خود منظم بوده و از این روش پیروی کنند.

جهت تنظیم خواب نوزاد از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم، بعضی مادران دوست دارند همراه نوزادشان استراحت کنند و شب هنگام نوزادشان را بخوابانند، بعضی پرسشها

نکته ی مهم دیگر این است که از ابتدای دوران نوزادی، خواب نوزاد را به گونه ای تنظیم کنیم که با وقت خواب پدر و مادر یکی دوساعت تفاوت داشته باشد. مثلاً اگر پدر و مادر ساعت یازده شب می خوابند، نوزاد را ساعت نه شب بخوابانیم. این امر کمک می کند همسران زمانی را تنها صرف یکدیگر کنند و به خلوت خود بپردازند. در ضمن هنگامی که نوزاد بزرگتر شد، چون عادت کرده است رأس ساعت خاصی به خواب برود، انتظار ندارد که همه ی اعضای خانواده را بخواباند و بعد خودش بخوابد(این عنوان مسئله شایعی است و خانواده های بسیاری با آن دست و پنجه نرم می کنند).

منبع: راستینه

واژه های کلیدی: بیدار | تنظیم | نوزاد | بیداری | نوزادان | بارداری | خانواده | تولد نوزاد | خواب نوزاد | دوران نوزادی

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا