کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن با تحولات زیادی مواجه هستیم؛ تحولاتی که حداقل در دهه های گذشته به این سرعت وجود نداشته یا کمتر به چشم می آمده هست. پزشکان م

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

عبارات مهم : دختران

بلوغ زودرس مسئله ای است که بسیاری از والدین در دنیای امروز با آن مواجه هستند

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن با تحولات زیادی مواجه هستیم؛ تحولاتی که حداقل در دهه های گذشته به این سرعت وجود نداشته یا کمتر به چشم می آمده هست. پزشکان معتقدند بعضی از همین تغییرات می تواند زمینه ساز بلوغ زودرس کودکان شود؛ مسئله ای که دغدغه ای جدی جهت بسیاری از والدین محسوب می شود.

با وجود فناوری های نوین و شبکه های متنوع ماهواره ای و رسانه های متعدد، کودکان امروز خیلی راحت تر از کودکان دیروز با بعضی پرسشها روبرو می شوند که برایشان مناسب نیست و عواقبی دارد که اغلب والدین را دلواپس می کند.

یکی از این عواقب، بلوغ زودرس هست. با دکتر مریم رزاقی آذر، فوق تخصص بیماری های غدد و متابولیسم کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشی تهران، راجع به علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان گفتگو کرده ایم.

بلوغ زودرس چیست؟
– بلوغ زودرس مسئله ای است که بسیاری از والدین در دنیای امروز با آن مواجه هستند و به این معناست که علائم بلوغ کودک در سن خیلی پایین آشکار می شود. این بلوغ معمولا با علائم جسمانی شروع می شود. به عنوان نمونه علائم در دختران ابتدا با بزرگ شدن پستان به شکل یکطرفه یا دو طرفه ظاهر می شود و بعد از آن موهای زهار و زیر بغل دیده می شوند و دوران قاعدگی شدن در مرحله انتهایی هست، دور نوک پستان تیره و ضخیم می شود و نوک پستان به جلو می آید. جوش نیز در صورت دختران زیاد کردن می یابد و در پسران بیضه ها سریعتر از موعد رشد می کنند و بزرگ می شوند.

بلوغ زودرس یک مسئله غددی و جسمانی است

از چه سنی می توانیم بگوییم کودک دچار بلوغ زودرس شده است است؟
– ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از ۷ سالگی و در پسران قبل از ۹ سالگی، بلوغ زودرس نامیده می شود. ابتدا این کودکان بلندتر و بزرگتر از همسن های خود به نظر می رسند ولی به علت بلوغ زودرس، رشد استخوان ها سریعتر از معمول متوقف می شود و استخوان ها و در نهایت قد کوتاهتری در بزرگسالی خواهند داشت.

عوامل محیطی در ایجاد این مسئله تا چه حددخیل است؟
– قطعا بی تاثیر نخواهد بود و هر عامل جنبش کننده ای اعم از شنیداری و دیداری می تواند در ایجاد بلوغ زودرس، مخصوصا از جنبه روانشناختی در کودکان، اثرگذار باشد. از عوامل ایجاد بلوغ زودرس می توان به نوع لباس، معاشرت نادرست، ستایش جنس مخالف نزد کودک، تعقیب کنجکاوی و تجسس به وسیله کودک، نیاز شدید به محبت، نقص اخلاق و شوخی های بی بند و بار و … نام برد.

شما چه راهکارهایی را جهت اینکه کودکان از این مسئله دور بمانند، پیشنهاد می کنید؟
– بهتر است والدین هر عامل جنبش کننده ای را از کودکان ارزش دور کنند و با ایجاد رابطه صادقانه و دوستانه با فرزندشان جهت او پیدایش این تغییرات را توضیح دهند و او را از مواظبت های مهم آگاه کنند. از طرف دیگر، رعایت پرسشها و شرایط فردی، خانوادگی و اجتماعی قابل کنترل جهت تعدیل و کاستن از عوارض و پیامدهای بلوغ زودرس در زندگی حال و آینده این کودکان نیز مهم هست. در نهایت، مراجعه به دکتر متخصص جهت بررسی و درمان بلوغ زودرس در کودکان جهت پیشگیری از پرسشها استخوان بندی، رشد قدی و فیزیکی و انجام معاینات و آزمایش های مداوم می تواند کمک بسزایی جهت والدین در این خصوص باشد.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن با تحولات زیادی مواجه هستیم؛ تحولاتی که حداقل در دهه های گذشته به این سرعت وجود نداشته یا کمتر به چشم می آمده هست. پزشکان م

بلوغ زودرس از نظر روانی تا چه حد می تواند روی کودکان اثر منفی بگذارد؟
– متاسفانه بلوغ زودرس باعث می شود کودکان خیلی سریع در معرض استرس های دوران نوجوانی قرار بگیرند. آنها از نظر جسمی تظاهرات بلوغ را دارند ولی تجربه کافی ندارند. به عنوان نمونه دختران با ظاهر شدن علائم بلوغ جنسی، ممکن است در معرض آزارهای جنسی قرار گیرند و دچار وحشت و پرسشها روانی شوند.

دخترها زیاد در معرض بلوغ زودرس هستند یا پسرها؟
– معمولا بلوغ زودرس در دختران مرسوم تر از پسرهاست. در مواردی بیماری های مهم دستگاه عصبی مرکزی می تواند این حالت را ایجاد کند. گاهی تولید هورمون های جنسی خانمانه نیز باعث بلوغ زودرس می شود.

بلوغ زودرس باعث می شود کودکان خیلی سریع در معرض استرس های دوران نوجوانی قرار بگیرند

آیا می توان با راهکارهای تغذیه ای از بروز این مسئله در کودکان جلوگیری کرد؟
– بله، جهت مثال کودکان باید حتی الامکان از مصرف چربی هایی مانند پوست مرغ یا دنبلان خودداری کنند لیکن ممکن است به مرغ ها هورمون استروژن تزریق کرده باشند و چربی اشباع شده است در پوست مرغ، بلوغ زودرس ایجاد خواهد کرد. به هر حال، همانطور که در خلال این گفتگو نیز بارها اشاره کردم، عوامل زیادی می توانند در شکل گیری بلوغ زودرس در کودکان تاثیرگذار باشند و والدین می توانند با کسب آگاهی در این زمینه از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند.

کودکانی که دچار بلوغ زودرس می شوند، دوست دارند مانند بزرگسالان واکنش‌ها کنند
بلوغ زودرس یک مسئله غددی و جسمانی است و با پرسشها صرفا روانشناختی متفاوت هست. به این معنا که کودکی که دچار بلوغ زودرس می شود، به این علت که هورمون های بدنش سریعتر از موعد فعال شده است اند. ممکن است از نظر قدی کوتاه بماند ولی از نظر روانشناختی، بلوغ زودرس زمانی در کودکان ایجاد می شود که پیش از موعد با اطلاعات جنسی آشنا شوند و در این شرایط بهتر است متناسب با شناختی که از کودک داریم، با او برخورد کنیم.

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرسند؟
وقتی کودکی دچار بلوغ زودرس می شود، دوست دارد مانند بزرگسالان نیز واکنش‌ها کند در حالی که هنوز خیلی شناختی از محیط و دنیای بزرگسالان ندارد و این مسئله حتی گاهی باعث می شود از او سوءاستفاده های جنسی شود و بعد احساس گناهی که دارد، بیش از هر مورد دیگری جهت کودک آزاردهنده هست، بنابراین باید با کودک مان ارتباط دوستانه برقرار کنیم؛ به عنوان نمونه همان طور که می دانید سن آرایش کردن در کشور عزیزمان ایران در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین است.

وقتی ما با دختر کم سن و سالی که آرایش کرده مواجه می شویم، او را یک دختر بی اخلاق و بد می دانیم و کودک ناخودآگاه با این حس همذات پنداری می کند و خود را گناهکار می پندارد یا در مورد پسران هنگامی که خیلی سریع به بلوغ می رسند، این مسئله ابتدا به گونه ای جهت آنها حس قدرت می آورد در حالی که این حس کاذب است.

موضوع دیگر این است که اگر بلوغ زودرس به موقع درمان نشود باعث می شود اضطراب و ناامنی های مکرر جهت کودک و دلشوره هایی که جهت او در عرصه زندگی حاصل می شود، او را در خود غرق کند.

در هر حال بلوغ زودرس یک معضل است به این علت که فرد از نظر عقلانی در شرایط سنی کودکان همسن خود است ولی از نظر جسمی و تمایلات و خواسته های غریزی حس بزرگترها را دارد. به عنوان نمونه کودک ۹ ساله حس یک آدم ۱۸ ساله را دارد و از اینکه بتواند در برابر آن خواسته ها موضع معقولی بگیرد، عاجز هست. اینجاست که والدین باید به کودک خود کمک و او را حمایت کنند تا در آینده دچار معضل و پرسشها احتمالی نشود.

منبع:هفته نامه سلامت/ برترین ها

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

واژه های کلیدی: دختران | والدین | کودکان | بلوغ زودرس | بچه های سالم

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

کدام کودکان در معرض بلوغ زودرس اند؟

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا