وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

فرزند | تصویر | انتقال | اعتماد | تعلیم و تربیت

وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی سرِ فرزندتان داد می زنید چه اتفاقی می افتد؟

عبارات مهم : فرزند – تصویر

وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر تلاش دارید فرزندتان را از انجام کاری متوقف کنید، مدام داد و فریاد زدن راه درستش نیست

می خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر فرزند ها داد می زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.

فرزند | تصویر | انتقال | اعتماد | تعلیم و تربیت

اگر اصلا این کار را نمی کنید به شما تبریک می گوییم. اگر هم اهل داد زدن هستید، خب، بالاخره انسان است دیگر! شاید تا به حال نمی دانستید داد زدن بر سر فرزند ها، چه عواقبی دارد که ما جهت تان می گوییم و البته اینکه چطور می توانید این عادت را از محیط منزل تان دور کنید.

اول از همه؛ دادن زدن هر لحظه هم بد نیست

بله، درست هست؛ داد زدن گاهی بافایده و حتی مورد نیاز هست. داد زدن چیزی شبیه آژیر آتش نشانیست که می تواند از آن با احتیاط و به عنوان علامتی از خطر استفاده کرد.

داد زدن، شکلی موثر از هشدار جهت فرزند ها در مواقعی است که در موقعیتی خطرناک قرار می گیرند. یعنی داد زدن باید فقط شیوه ای از هشدار باشد، نه بخشی از تنبیه یا روشی جهت اداره ی امور روزمره!

وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

داد زدن چه بر سر فرزند ها می آورد؟

اگر تلاش دارید فرزندتان را از انجام کاری متوقف کنید یا ساکتش کنید، مدام داد و فریاد زدن راه درستش نیست. اگر به آرامی تصویر العمل نشان دهید، اطمینان و علاقه را در فرزندتان پرورش خواهید داد. ولی تصویر این عنوان هم صدق می کند؛ اگر مدام با داد و فریاد زدن کارتان را پیش ببرید، مغز فرزندتان وارد حالت جنگ و گریز خواهد شد.

فرزند | تصویر | انتقال | اعتماد | تعلیم و تربیت

داد زدن ممکن است باعث شود فرزندتان مقابله به مثل کند و واکنش‌ها تهاجمی به سمت شما داشته باشد و حتی بخواهد به شما آسیب بزند. همچنین داد زدن باعث می شود کودک تان یا فرار کند و یا فقط با وحشت و دلهره به شما خیره شود. مطالعات نشان داده داد زدن، در بلند مدت، فرزند ها را تهاجمی تر می کند، هم از لحاظ کلامی و هم از نظر فیزیکی.

داد زدن به فرزندتان یاد می دهد تا زمانی که داد نزدنید جدی نیستید

در زیاد موارد ما به این امید سر فرزند ها داد می زنیم که آنها یاد بگیرند دفعه ی بعد بدون داد زدن ِ ما، کاری را انجام بدهند یا ندهند. ولی چیزی که واقعیت دارد کاملا برعکس است! یعنی ما به آنها یاد می دهیم تا زمانی که سرشان داد نزنیم، جدی نیستیم. در این مطلب، چند توصیه ی بسیار خوب جهت شما داریم تا کمک تان کنیم بدون نیاز به داد زدن، حس همکاری و همدلی بین شما و فرزندتان تقویت شود.

وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

داد زدن، شکل درستی جهت ارتباط نیست

گاهی وقت ها ما طبق این باور نادرست داد می زنیم که، اگر با صدای بلند حرف بزنیم یا توصیه ای را گوشزد کنیم، کودک مان راحت تر می تواند آن توصیه را به خاطر سپرده و جدی بگیرد. در حالیکه اینطور نیست. شاید در کوتاه مدت و بسیار سطحی از داد زدن تان نتیجه بگیرید ولی توصیه ای که به آرامی و با شیوه های درست گوشزد می شود بسیار موثرتر و عمیق تر در ذهن کودک جا می افتد تا توصیه ای که با داد زدن به کودک انتقال یافته می شود.

با داد زدن نمی توانید خبر تان را مستقیما به فرزندتان انتقال یافته کنید، لیکن فرزند ها در دفاع از خودشان در برابر یک خطر احتمالی یا خطر واقعی بسیار پرتکاپو هستند و اصل مطلب را از دست می دهند، ولی اگر با آرامش حرف بزنید، لزومی جهت دفاع نمی بینند و روی همان چیزی که نشانه شماست تمرکز خواهند کرد.

داد زدن، اعتماد را از بین می برد

اگر مدام با داد و تهدید، وحشت را در دل فرزندتان ایجاد کنید، اعتماد او به شما آسیب دیده و از بین می رود. به جای داد زدن، جور دیگری شرایط را کنترل کنید و با حسی از شوخی و همراهی، هشدارهای مورد نیاز یا نکات و توصیه های تان را به او انتقال یافته کنید. تصویر العمل نشان دادن به یک موقعیت اگر از نگاه فرزندتان،همراه با همدلی و مهربانی باشد، در توده ای از پرسشها بعدی ِ بهم گرده خورده گرفتار نخواهید شد و فرامین تان هم به اجرا درخواهند آمد!

شما هم قرار نیست کامل و بی عیب باشید؛ ولی خونسردی تان را حفظ کنید

خونسرد ماندن گاهی واقعا سخت هست. هنگامی که پسر کوچک تان جهت پانزدهمین بار، تمام محتویات کیف دستی تان را روی زمین ولو می کند، حتما دارد روی اعصاب تان راه می رود! ولی خونسرد ماندن شما، مطمئنا بازخورد خوبی خواهد داشت و اعتماد فرزندتان به شما سلب نخواهد شد و فرزندی خواهید داشت که به شما اطمینان دارد، از شما نمی ترسد، با شما نمی جنگد و عاشق شماست.

اگر هنگامی که کوچک بودید والدین شما مدام سرتان داد می زدند، اجازه ندهید این عادت به زندگی شما هم رخنه کند. شما پدر و مادر عاقل تری باشید، صبوری را تمرین کنید و علاقه تان را بروز دهید.

منبع: bartarinha.ir

واژه های کلیدی: فرزند | تصویر | انتقال | اعتماد | تعلیم و تربیت

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا