هیدروپس فتالیس یا تجمع مایع در اندام های جنین چیست؟

هیدروپس فتالیس به تجمع مایع و ادم در اندام های جنین گفته می شود. بروز مسئله هیدروپس فتالیس در جنين، نشانه ای از وجود

هیدروپس فتالیس یا تجمع مایع در اندام های جنین چیست؟

هیدروپس فتالیس به تجمع مایع و ادم در اندام های جنین گفته می شود. بروز مسئله هیدروپس فتالیس در جنين، نشانه ای از وجود یک مسئله اساسی در بدن او هست. معمولا، اگر اين عارضه بعد از تشخیص به سرعت درمان نشود حالت مرگباری را جهت فرزند شما به وجود خواهد آورد. روند رشد و سلامت یک نوزاد و یا جنین با مبتلا شدن به مسئله هیدروپس فتالیس به شدت به خطر می افتد.

در ابتدا مورد نیاز است بدانيد كه هیدروپس فتالیس یک نوع بیماری نیست، ولی نشانگر وجود نوعی عارضه جنینی است که در صورت انجام سونوگرافی از جنين مشخص می شود. در واقع می توان ادعا كرد که هیدروپس فتالیس به عنوان تجمع غیر طبیعی مایعات در حداقل دو عضو متفاوت از بدن جنین تعریف شده است هست. به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید که فضاهای پر از مایع می تواند در جاهای متفاوت بدن جنین داخل رحم مادر رخ دهد.

هیدروپس فتالیس یا تجمع مایع در اندام های جنین چیست؟

بخش های درگیر بیماری

هیدروپس ممکن است در قسمتهای زیر مشاهده شود:

– پوست سر

– اطراف ریه که به آن پلورال افیوژن گفته می شود.

– اطراف قلب ی که به آن پریکاردیال افیوژن گفته می شود.

هیدروپس فتالیس به تجمع مایع و ادم در اندام های جنین گفته می شود. بروز مسئله هیدروپس فتالیس در جنين، نشانه ای از وجود

– اطراف شکم که آسیت نیز نامیده می شود.

مهم ترين نشانه های هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين

– Polyhydramnios (وجود مایع آمنیوتیک بیش از حد در کیسه رحمی)

– ضخامت بیش از حد جفت

انواع هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين

عارضه جنيني هیدروپس فتالیس به دو دسته تقسیم می شود.

۱٫ هیدروپس فتالیس ایمنی (هیدروپس فتالیس erythroblastosis)

هیدروپس فتالیس ایمنی موقعی در بدن جنین اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن خود مادر باردار به سلول های خونی جنین داخل رحم او حمله کنند. به عنوان مثال، اگر مادري که دارای گروه خونی با Rh منفی هست، جنینی را در داخل رحم خود حمل کند كه دارای گروه خونی با Rh مثبت باشد، ممکن است سیستم ایمنی بدن مادر در تصویر العمل به این حالت سلول های خونی جنين با Rh مثبت را مورد حمله خود قرار داده و آن ها را از بین ببرد. نوزادانی که در این شرایط به دنیا می آیند، به احتمال زياد مبتلا به کم خونی بوده و یا تعداد گلبول های قرمز خون آن ها بسیار پایین خواهد بود.
پایین بودن ميزان سلول های خونی در بدن جنین داخل رحم مادر، اعضای بدن او مانند کبد، کلیه ها، غده آدرنال و قلب را تحت تاثیر خود قرار می دهد. درنهايت، هم بروز اين عارضه، عملکرد اندام هاي داخلي بدن جنين را سخت تر نموده و مي تواند به شکست بدن او منجر شود.
آمار هاي اخير شرکت بهداشت جهاني نشان داده است که در۲۰ تا ۲۵ درصد از این جنین ها، نوع شدید تر همولیتیک روی مي دهد که منجر به بروز عارضه هیدروپس فتالیس در بدن جنین خواهد شد. جالب است بدانيد كه بروز هیدروپس فتالیس ایمنی در اكثر بارداری ها بعد از کشف داروي روگام در سال ۱۹۶۰، تا حد زيادي کم کردن یافته است.

هیدروپس فتالیس یا تجمع مایع در اندام های جنین چیست؟

۲٫هیدروپس فتالیس غیرایمنی

به وجود آمدن هیدروپس فتالیس غیرایمنی در دوران بارداری مادران باعث می شود تا در حدود ۷۵ تا ۹۰ درصد از علائم هیدروپس فتالیس ایمنی هم در بدن جنین دیده شود. بروز عارضه جنيني هیدروپس فتالیس غیر ایمنی را می توان نشانه ای از وجود شرایط نامتعادل مادرزادی در جنین عنوان کرد. تا به امروز، تعداد کمی از علل بروز عارضه هیدروپس فتالیس غیرایمنی در بدن جنين آشنا شده است است.

علل غیرایمنی

– کم خونی فقر آهن

– سوپراونتریکولار تاکی کاردیا که منجر به نارسایی قلبی شود

– کمبود آنزیم بتا گلوکرونیداز

هیدروپس فتالیس به تجمع مایع و ادم در اندام های جنین گفته می شود. بروز مسئله هیدروپس فتالیس در جنين، نشانه ای از وجود

– ابتلای مادر به پارواویروس بی۱۹ در وقت بارداری

– ابتلای مادر به سیتومگالوویروس

– ابتلای مادر به سفلیس

– ابتلای مادر به دیابت

هیدروپس فتالیس یا تجمع مایع در اندام های جنین چیست؟

– تالاسمی آلفا

– بیماری نیمن پیک نوع C و بیماری گوشه نوع ۲

سندرم ترنر

– تومورها، شایعترین تومور در جنین تراتوم می باشد.

– سندرم انتقال خون بین دوقلوها

– پرکاری تیروئید مادر

– نقص قلبی و اسکلتی جنین

تشخیص

تشخیص هیدروپس فتالیس از طریق سونوگرافی قابل تشخیص میباشد.

چگونگی تشخیص مسئله هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين داخل رحم

اگر متخصص زنان و وضع حمل بعد از معاینه دقیق، وجود مسئله هیدروپس فتالیس را در فرزند شما تشخیص دهد، به احتمال زیاد شما را به یک perinatologist (پزشک متخصص حاملگی های پرخطر) ارجاع خواهد داد. این دکتر متخصص هم با انجام یک سونوگرافی همه آناتومی بدن جنین داخل رحم شما از جمله قلب، ریه ها، شکم، سر، مغز، بازوها و پاهای او را به دقت ارزیابی کرده و محل و اندازه دقیق تجمع مایع را مشخص خواهد کرد، تا روند درمان ساده تر شود. پزشكان متخصص بارداری های پرخطر، بعد از ارزیابی کامل مسئله شما و فرزندتان، شما را از وجود برخي پرسشها اساسي در بدن فرزندتان آگاه خواهد کرد.

مهم ترين اين پرسشها عبارتند از:

– علل بروز مسئله هیدروپس فتالیس در جنین شما

– میزان پیشرفت مسئله هیدروپس فتالیس در بدن جنین شما

– معرفی گزینه های درمانی ممکن براي عارضه هیدروپس فتالیس

– معرفی روش هایی مناسب جهت رشد طبیعی جنین داخل رحم شما و انجام فعالیت های ساده در دوران بارداری، به منظور پيشگيري از پيشرفت عارضه هیدروپس فتالیس

چگونه می توان مسئله هیدروپس فتالیس را در نوزادان درمان كرد؟

هنگامی که علت اصلي وجود مسئله هیدروپس فتالیس در نوزاد و جنین تعیین شود و عوارضی مانند پایین بودن سلول های خونی در بدن او مشاهده گردد، یک روش درمانی بالقوه جهت نوزاد یا جنین مبتلا، انتقال خون خواهد بود. گفته می شود كه جهت یک فرد بزرگسال، پایین بودن تعداد سلول های خونی نسبت به یک جنین یا نوزاد، یک بحران بزرگ تر تلقی می شود. در صورت بروز مسئله هیدروپس فتالیس در جنين، معمولا نمونه خون او از راه پوست و یا بند ناف به منظور تشخیص بیماری او برداشته می شود. امروزه، براي اين كار دکتر متخصص با استفاده از مایع آمنیوسنتز یک سوزن را که به دستگاه اولتراسوند متصل می باشد، به بند ناف نوزاد هدایت مي كند طوری که بتواند به آسانی خون مورد نیاز خود جهت آزمایش سلامتي جنين را نمونه برداری کند. علاوه بر اين مورد، تزريق خون تازه هم به بدن جنین از همين راه امکان پذیر مي باشد. سطح سلول های خونی جنین که با عنوان”هماتوکریت” آشنا مي شود، باید در مراحل اولیه تشخیص عارضه هیدروپس فتالیس در جنین مبتلا، ۲۰-۲۵ درصد باشد.در این شرایط، به احتمال زیاد انتقال خون باید چند بار تکرار شود تا در مدت ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از تشخيص بيماري، هماتوکریت نهایی خون جنین به ۴۵ الی ۵۰ درصد برسد. به یاد داشته باشید که این انتقال خون باید در دو فاصله سه هفته ای، انجام گیرد که معمولا یکی از این انتقال ها در ۳۴ الی ۳۵ هفته حاملگی می باشد. در نهايت، به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه در صورت انجام دقیق و به موقع درمان پيشنهادي، فرزند شما باید قبل از تولد اصلاح خواهد يافت.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

تنگی نفس دوران بارداری را چگونه درمان کنیم

آمبولی ناشی از عمل سزارین

واژه های کلیدی: دوران بارداری | انتقال خون | مبتلا شدن | بارداری | بیماری | نوزادان | نوزاد | ایمنی | اندام | درمانی | انتقال

هیدروپس فتالیس یا تجمع مایع در اندام های جنین چیست؟

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا