نگاه تربیتی دین به انعقاد نطفه و مواظبت های قبل از بارداری

نخستین گام در گزینش همسر هست. و در روایت هم داریم که مردی پرسش کرده از محضر معصومین (علیه السلام) که می خواهد ازدواج کند٬ حضرت فرمودند؛ بدان

نگاه تربیتی دین به انعقاد نطفه و مواظبت های قبل از بارداری

نگاه تربیتی دین به انعقاد نطفه و مواظبت های قبل از بارداری

اولین گام در گزینش همسر هست. و در روایت هم داریم که مردی پرسش کرده از محضر معصومین (علیه السلام) که می خواهد ازدواج کند٬ حضرت فرمودند؛ بدان که کسی که می خواهی گزینش کنی مادر فرزندت هم می شود. لذا پدر و مادر نقش کلیدی دارند. و نقش مادر مهم تر از پدر هست.

بخش خانواده ایرانی تبیان

تربیت دینی فرزند

۱- قبل از تولد

* الف- قبل از بارداری.

* ب- حین بارداری.

نگاه تربیتی دین به انعقاد نطفه و مواظبت های قبل از بارداری

۲- بعداز تولد

* ۷ سال اول یعنی از بدو تولد تا ۲ سالگی و ۲ تا ۷ سال.

* ۷ سال دوم ۷ سال سوم.

۱- مرحله اول- قبل از بارداری

اولین گام در گزینش همسر هست. و در روایت هم داریم که مردی پرسش کرده از محضر معصومین (علیه السلام) که می خواهد ازدواج کند٬ حضرت فرمودند؛ بدان که کسی که می خواهی گزینش کنی مادر فرزندت هم می شود. لذا پدر و مادر نقش کلیدی دارند. و نقش مادر مهم تر از پدر هست. مادران قدر خود را خیلی بدانند یعنی این جایگاهی که خداوند متعال به شما مادران داده است در نظام خلقت به ما مردان نداده است٬ اگرآن جایگاه را بفهمیم که چه جایگاه عظیمی هست. برعکس کسانی که فکر می کنند در نظام اسلامی به زن ظلم شده است است . ما می گوییم نه. اتفاقا در نظام ساختاری اسلام٬ زن در جایگاه متعالی قرار گرفته است.

نخستین گام در گزینش همسر هست. و در روایت هم داریم که مردی پرسش کرده از محضر معصومین (علیه السلام) که می خواهد ازدواج کند٬ حضرت فرمودند؛ بدان

زیبایی کودکان به تغذیه پدر و مادر مربوط است

در روایت است که٬ اگر زنی فرزند اولش دختر باشد٬ خوش یُمن هست. و البته این معنی را نمی دهد که اگر پسر باشد بعد بد یمن است.نه. جایگاه ویژهٔ دختر را اسلام می خواهد بگوید. یک موقع ما می گوییم هر کس در این مسابقه برنده شود ما به برنده اش جایزه می دهیم. نه اینکه ما بازنده را تنبیه می کنیم. کسی که باخته٬ اینطور است که فقط هیچ چیزی برنده نشده نه اینکه تنبیه هم شود. دقیقا مثل همین روایت است.

شخصی به نام یحیی بن زکریا جهت امام هادی (علیه السلام) نامه نوشت که؛ من همسرم باردار است دعا کنید که فرزندش پسر شود. حضرت خیلی کوتاه نوشتند که دختر بهتر از پسر هست. والسلام.

مادران در تربیت نقش محوری دارند و عمدهٔ تأثیرات به دست مادران است ٬ لذا اسلام می گوید هنگامی که همسر گزینش می کنی او فقط همسر نیست بلکه مادر جهت کودکانت هم هست. من یک اعتراف مردانه می کنم و آن اینکه٬ اگر مردی را در کرهٔ خاکی می بینی که انسان شایسته و خوبی شده٬ به برکت وجود مادرانشان بوده هست. جهت همین امام خمینی ره فرمودند؛ مرد از دامن زن به معراج می رسد.

۲- تعذیه قبل از بارداری

تغذیه حتی در بارداری چند خاصیت دارد که بر اساس روایت بیان می شود.

الف- فرزندان باهوش. ب- فرزندان زیبا. ج- فرزندان قوی. د- فرزندان با حلم و بردبار و…

نگاه تربیتی دین به انعقاد نطفه و مواظبت های قبل از بارداری

گاهی در روایت داریم که اگر تغذیه مناسب باشد کودک به این شاخصه ها می رسد. امام معصوم (علیه السلام) فرزندی را دیدند که خیلی قشنگ است فرمودند؛ پدر و مادرش قبل از انعقاد نطفه٬ بِه خورده اند. یعنی قشنگی کودکان به تغذیه پدر و مادر مربوط است.

نسبت به هوش فرزند ها٬ هم قبل از بارداری و هم بعد از بارداری مهم هست. پدر و مادر اگر قبل از انعقاد نطفه٬ قاووت (مجموعه ای از مغزهای مختلف؛ بادام٬ پسته٬ گردو٬ فندق٬ سنجد که آسیاب شده است باشد) بخورند٬ تأثیر می گذارد در اینکه کودکان باهوش شوند و همین طور استخوان بندی را درشت می کند و در حلم و برد باری نیز همین طور.. و لذا در ۷ سال دوم بیان می شود که چطور می شود فرزند ها را باهوش کرد. یک بخش مربوط است به تغذیهٔ قبل از بارداری و بخش دیگر تغذیه حین بارداری و یک بخش به تغذیهٔ بعد از بارداری مربوط است.

تربیت یک فرآیند است که قبل از تولد شروع می شود و بعد از تولد ادامه می یابد. تربیت دفعی نیست. استمرار در تربیت شرط هست. بر اساس آمار جهانی ۹۷ درصد از مردم بی نشانه و بی برنامه زندگی می کنند و فقط ۳ درصد از انسان ها هدفمند هستند لذا ما در فرزند دار شدن هم باید برنامه داشته باشیم. بعد تغذیه را باید دقت کرد. تغذیه پایهٔ رفتاری انسان هست. حدود ۷۰۰ روایت فقط در مورد تغذیه داریم چون مهم است و پایهٔ رفتاری است.

۳- دقت در حلال بودن و نورانی بودن لقمه

دقت کنید که لقمهٔ حلال لزوما فرزند ها را با تربیت نمی کند و یا شیر با وضو دادن علت نمی شود که کودکان بی نماز نشوند. در تربیت دو رکن مقدماتی وجود دارد:

نخستین گام در گزینش همسر هست. و در روایت هم داریم که مردی پرسش کرده از محضر معصومین (علیه السلام) که می خواهد ازدواج کند٬ حضرت فرمودند؛ بدان

رکن اول: لقمهٔ حلال؛ یک ظرف آلوده را اگر شیر تمییز هم در آن بریزیم فاسد می شود. در تربیت همین طور هست. لقمهٔ حلال ظرف تربیت را پاک می کند و حال که ظرف ما پاک شد باید دقت کنیم که چه چیز درون ظرف می ریزیم. لذا امام حسین علیه السلام به لشکر عمر سعد فرمودند که؛ می دانید آیا حرف من را نمی فهمید٬ «ملئت بطونکم من الحرام» شما شکم هایتان از حرام پر شده است است٬ دیگر حرف مرا نمی فهمید! ظرف آلوده است و این رکن مقدماتی مأموریت پدرهاست .

رکن دوم: ولی دومین رکن نورانی کردن لقمه هست. مادر چگونه می تواند آن لقمه حلال را ضایع کند؟ به عنوان نمونه در حین آشپزی غیبت کند. مادری که با وضو به آشپز منزل می رود٬ وضو خودش نور است و او با این نورانیت غذا درست می کند.

آیة الله جوادی آملی در کتاب «زن در آیینه جلال و جمال» می فرمایند؛ زنانی بودند در طول تاریخ هنگامی که غذا درست می کردند٬ ذکر می گفتند و غذا آماده می کردند. فطرت را مدیریت کنید و با ذکر همراه کنید.

بعضی در حین غذا صلوات می فرستد و غذا درست می کنند. در این موقع ملائکه هم صلوات می فرستند٬ ببینید چه محیط نورانی ای می شود. این تفاوت می کند با کسی که غیبت می کند و غذا درست می کند و موسیقی هم روشن می کند.

نگاه تربیتی دین به انعقاد نطفه و مواظبت های قبل از بارداری

۴- رعایت کردن آداب فرزنددار شدن

الف؛ ادعیه و سوره های قرآنی که دراین مورد وارد شده است هست. مراجعه شود به کتاب ریحانهٔ بهشتی مراجعه نمایید.

ب؛ مدیریت نگاه. انسان حتی محیطی که می خواهد فرزند تشکیل شود باید در و دیوارش را هم مدیریت کنیم. حضرت موسی علیه السلام که داماد حضرت شعیب علیه السلام بودند٬ از حضرت شعیب تقاضای مزد کردند. حضرت شعیب گفتند که از این به بعد هر گوسفند ابلق (سیاه و سفید) که در گله به دنیا آمد جهت تو باشد. چون اصولا این نوع گوسفندان کم است در میان گله. لذا حضرت موسی علیه السلام عصای خود را وسط تپه ای راه اندازی کردند و دور این عصا پشم های سیاه و سفید پوشاندند و در هنگام جفت گیری با نگاهی که این گوسفندان به این عصای سیاه و سفید می انداختند٬ بسیاری از گوسفندان ابلق (سیاه و سفید) شدند. لذا نگاه خیلی مهم هست. باید توجه کرد. خیلی از در و دیوارها٬ تصویر حیوان و یا مجسمه است و این خیلی تأثیر دارد و حتی فرزند ها بر اساس آنچه که است تربیت می شوند. به عنوان نمونه مادر در اتاق کودک تصویر ببر زده است!! بعد می گوید؛ نمی دانم آیا درنده خو هست. دیدن اثر می گذارد. بر اثر دیدن انسان تربیت می شود.

ج؛ مدیریت کلام. پرهیز از تکلم در حین انعقاد نطفه. آیا که در روایت است که تکلم حین انعقاد نطفه ممکن است منجر به لال شدن کودک شود. ممکن است تکلم جهش ژنی ایجاد کند و باعث این امر شود.

د؛ مدیریت تفکر. مردی نزد امیر المومنین علیه السلام آمد و گفت یا اباالحسن شما قضاوت کنید٬ من و همسرم این طور سیاه صورت نیستیم ولی فرزندمان سیاه صورت شده است هست. حضرت فرمودند؛ ای مرد آیا هنگامی که نزد همسرت بودی به زن سیاه صورت ای فکر کردی؟ مرد گفت بله. حضرت فرمود؛ همین فکر تو باعث شد که این فرزند اینگونه شود. حتی ممکن است که نوع تفکر هم جهش ژنی ایجاد کند. نوع تفکر پدر و مادر در حین انعقاد نطفه خیلی مهم هست. لذا هر لحظه تفکرتان در آن لحظه این باشد که خداوند به شما فرزند صالح و شایسته و سالمی عطا کند. این تفکر عالی ترین نوع تفکر است یعنی خیر دنیا و آخرت با همین است و پدر و مادر فکرشان را جای دیگر نبرند. گاهی متأسفانه به خاطر گسترش رسانه و ماهواره می بینیم به علت دیدن تصویرهای غیر اخلاقی و نامناسب زن و مرد ممکن است تفکرشان برود سراغ آن صحنه هایی که دیده اند و این خیلی می تواند آسیب بزند.

در روایت است که تکلم حین انعقاد نطفه ممکن است منجر به لال شدن کودک شود

ه‍ ؛ گزینش وقت مناسب جهت فرزند دار شدن. هیچ شکی نیست که وقت مناسب اثر می گذارد. به عنوان نمونه پدر اسکندر مقدونی یک فرد ستاره شناس بوده بعد به این نتیجه می رسد که در مطالعات علمی٬ فلان سیاره در فلان موقعیت اگر قرار بگیرد٬( و این در آموزه های دینی خودمان هم هست) اگر آن شب فرزندی تشکیل شود فرزندش دانشمند می شود.

او جهت همسرش این مطلب را بیان می کند که اتفاقا خواهر همسرش هم می شنیده این عنوان را. اتفاقا خواهرش دقت می کند و آن شب نطفهٔ فرزند ای تشکیل می شود که همین جناب خضر نبی علیه السلام است و فرزند این ها می شود اسکندر مقدونی. لذا گاهی توجه به بعضی از این نکات تأثیر دارد و این که می گوییم باید برنامه ریزی کرد٬ این طور نیست که اگر این طور نباشد کودک لزوما بد می شود. خوب است که انسان این دقت ها را داشته باشد. نبی اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) قبل از اینکه وجود مبارک حضرت زهرا (سلام الله علیها) تشکیل شود٬ روزه می گیرند و شب از میوهٔ بهشتی جهت حضرت آورده می شود٬ تناول می کنند. معلوم می شود این دقت ها بوده است ؛

جهت فرزندی صالح و شایسته باید دعا کنید که آنچه شایسته٬ سالم و صالح بودن فرزند هست. درست است که یکی از گزینه ها قشنگی و باهوشی بود ولی لزوماً این جهت والدین حُسن نیست. بعضی پدر و مادرها آنقدر به این دقت می کنند که به صالح بودنش دقت نمی کنند. باید دعا کنیم یا خداوند بچهٔ باهوش به شما ندهد و یا اینکه اگر می دهد توانش را هم بدهد. فکر نکنید که بچهٔ باهوش داشتن راحت است . الان داریم مادرانی که این قدر توان تربیتی اش پایین است ولی فرزندش باهوش است.

مثلا می گوییم؛ حواس فرزند ات را پرت کن. می گوید؛ نمی شود حواسش را پرت کرد. حال فرزند باهوش باشد ولی مادر توان تربیتی نداشته باشد ببینید چه می شود!؟ شما می دانید که ضریب هوشی جنایت کارها خیلی بالاست. بزرگ ترین سارقان و خلاف کاران٬ این ها آدم های باهوش اند. باید ضریب هوشی اش اوج باشد که بتواند جنایت کار شود. ولی اگر پایین باشد که فقط یک دزد می شود. ولی فرزند ای که صالح و شایسته باشد٬ حال باهوش و قشنگ نباشد..همین کافی است.

۵- آرامش معنوی و روانی والدین

به عنوان مثال والدینی که باهم دعوا و پرخاشگری کرده اند٬ وقت مناسبی جهت فرزند دار شدن نیست ٬ باید تلاش کنند که به آن تعادل معنوی و رفتاری برسند. درست است که این ها مقدمه است ولی نخستین محیط تربیتی رحم مادر هست. حال مادری که قبل از بارداری تنش معنوی و روانی دارد٬ بدون استثناء همهٔ پزشکان می گویند روی فرزندش تأثیر دارد. پدری که اضطرابش بالاست روی فرزند اش تأثیر می گذارد. مادری که آرامش معنوی ندارد و افسردگی دارد روی فرزند اش تأثیر می گذارد.

۶- سلامتی جسمی مادر

مادر قرار است که ۹ ماه امانت و ودیعهٔ الهی را همراهش حمل کند این مادر اگر سلامت جسمی نداشته باشد به کودک آسیب می رساند. به عنوان نمونه مادری که دچار دندان درد و یا کلیه درد شود٬ خود درد یک طور آسیب می زند و دارویی که مصرف می کند هم طور دیگر آسیب می زند. لذا مادران خصوصا در بارداری دوم و سوم باید مراقب این توصیه باشند. و امروزه در بعضی از مناطق پیشرو در کشورمان مادران را می فرستند یک چکاپ کنند که قند خون اوج نباشد٬ کلیه ها را بررسی می کنند. که با خیال راحت٬ دوران بارداری ارزش را سپری کنند. این گام اول در مسیر تربیت فرزند بود.


منبع : ماهنامه کودک

واژه های کلیدی: امام حسین علیه السلام | کودکان باهوش | بارداری | مدیریت | فرزندان | بارداری | فرزند | تغذیه | باهوشی

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا