نشانه های تاخیر رشد در کودکان

استفاده | کودکان | هماهنگی | طبیعی | درمانی | بچه های سالم

نشانه های تاخیر رشد در کودکان

نشانه های تاخیر رشد در کودکان

عبارات مهم : استفاده – کودکان

ارزیابی رشد باید به وسیله متخصص حرفه ای صورت گیرد

نشانه های تاخیر رشد در کودکان

اختلال رشد فرزند ها به ناتوانی کودکان و شیرخواران از رشد طبیعی گفته می شود. تا زمانی که تشخیص خاصی جهت توجیه این مسئله نباشد، از اصطلاح اختلال رشد فرزند استفاده می شود.

دور سر، وزن و قد بعضی کودکان به طور طبیعی رشد نمی کند. مهارتهای حرکتی این گونه کودکان از جمله چرخیدن در تخت و نشستن و ایستادن و راه رفتن معمولا دیرتر از حالت طبیعی سایر کودکان ظاهر می شود. مهارتهای ذهنی و اجتماعی مانند صحبت کردن، رابطهٔ اجتماعی و غذا خوردن بدون کمک دیگران و اختیار ادرار و… نیز غالبا از حالت طبیعی خود به تاخیر می افتد.

وقتی در مورد مراحل شکل گیری مهارت های حرکتی کودکان صحبت می کنیم، محدوده وسیعی از آنچه که به آن طبیعی گفته می شود جهت کودکان نوپا در نظر گرفته می شود؛ جهت مثال راه رفتن کودک را در نظر بگیرید. بعضی از کودکان یک دفعه شروع به دویدن می کنند، در حالی که کودکان دیگر مشغول تاتی تاتی کردن هستند. معمولا این تفاوت ها کاملا طبیعی و نرمال هستند، ولی اگر مدت وقت زیادی طول بکشد که کودک بتواند قاشق در دست بگیرد و یا نخستین قدمش را بردارد، احتمال تاخیر در رشد مهارت های حرکتی وجود دارد.

خوشبختانه راه های زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید به رشد مهارت های کودک خود سرعت دهید. همین حالا شروع کنید. با جواب دادن به متداول ترین سوالات در خصوص تاخیر مهارت های حرکتی کودکان نوپا می توانید به روند رشد این مهارت ها کمک کنید.

تاخیر در مهارت های ظریف و درشت حرکتی به چه معناست؟
همانطور که مشخص هست، کودکانی که دچار تاخیر در مهارت های ظریف حرکتی هستند، قادر نیستند به خوبی از ماهیچه های کوچک خود استفاده کنند، بنابراین کارهایی مانند نگه داشتن مدادرنگی با انگشتان جهت این دسته از کودکان نیاز به دقت و توجه زیادی دارد. زمانی که نوبت به مهارت های حرکتی درشت می رسد، مسئله مربوط به ماهیچه های درشت و تسلط بر مهارت هایی مانند راه رفتن، لگد زدن، رقصیدن و اوج رفتن از پله ها می شود.

نشانه های تاخیر در مهارت های حرکتی ظریف و درشت کدامند؟
برخی از علائم مهمی که باید نسبت به آنها حساس باشید عبارتند از:

– در رسیدن به مراحل رشد جسمی مانند غلت زدن و نشستن تاخیر دارد.

– نشانه هایی مبنی بر شروع راه رفتن در ۱۸ ماهگی وجود ندارد.

– اندام سفت یا توان ماهیچه ای اندک (کودک نمی تواند اجسام سنگین را نگه دارد) دارد.

– هر لحظه روی نوک انگشتان پا راه می رود.

– قادر نیست از هر دو سمت بدنش استفاده کند (فقط با پای چپ لگد می زند).

– نمی تواند به آسانی اشیا را نگه دارد و از آنها استفاده کند (قادر نیست فنجان را در دستش نگه دارد و یا با مداد رنگی خط خطی کند).

– دست و پا چلفتی است و اغلب زمین می خورد.

– بعد از ۱۸ ماهگی آب دهانش بیرون می ریزد.

– در جویدن و بلیعدن غذا مسئله دارد.

مهارت های حرکتی که پیش از این بر آنها تسلط داشته است مانند دست تکان دادن جهت خداحافظی را از دست می دهد (مگر اینکه دچار بیماری یا استرس و یا یادگیری مهارت تازه ای باشد، در این موارد پسرفت کودک طبیعی است).

استفاده | کودکان | هماهنگی | طبیعی | درمانی | بچه های سالم

اختلال رشد زمانی رخ می دهد که کودک در مراحل خاص رشد مهارتی را نیاموزد

روش های تشخیص تاخیر در مهارت های ظریف و درشت حرکتی کدامند؟
علاوه بر اینکه دکتر کودک بر مراحل رشد او نظارت دارد، تشخیص تاخیر در مهارت های جسمی در وهله اول به وسیله والدین صورت می گیرد. مراقب نشانه هایی که در اوج به آنها اشاره شد باشید و در صورت مشاهده هر گونه نقص و یا شاخص تاخیر رشدی کودکان نوپا، بدون معطلی به دکتر مراجعه کنید. به احتمال زیاد، دکتر بررسی های زیاد به وسیله متخصص رشد و یا عصب شناس و یا شرکت در برنامه های بازتوانی اولیه را توصیه خواهد کرد.

این معاینات بر اوضاع کلی، قدرت، تصویر العمل و هماهنگی ماهیچه ای متمرکز است و در مرحله بعدی متخصص رشد ذهنی نتیجه های معاینات را بررسی می کند تا تشخیص رسمی و نهایی انجام شود. این تشخیص می تواند هیپوتونی (کاهش کشیدگی عضلات)، خام حرکتی و یا تاخیر حرکتی راحت باشد.

علت تاخیر در مهارت های حرکتی درشت و ظریف چیست؟
مشکلات و بیماری های عصبی مانند فلج مغزی و خام حرکتی ( نوعی اختلال حرکتی است که کودکان در انجام الگوهای حرکتی متناسب با سنشان از هماهنگی و تبحر مورد نیاز برخودار نیستند و جهت طراحی و انجام کامل وظایف خود دچار مسئله می شوند)– بر عملکرد مغز جهت ارسال خبر به ماهیچه ها تاثیر می گذارند و منجر به پرسشها مرتبط با مهارت های حرکتی می شوند.

روش های اصلاح تاخیر مهارت های حرکتی ظریف و درشت کدامند؟
خبر خوب این است که درمان مخصوص کودکان مبتلا به تاخیر رشدی مشمول بر کاردرمانی، گفتاردرمانی و درمان های فیزیکی هست. این نوع درمان زیاد شبیه بازی مخصوص کودکان طراحی شده است هست. به طور مثال جهت تقویت ماهیچه های دست کودک، کاردرمانگر اسباب بازی های مخصوص دست ورزی را در اختیار کودک قرار می دهد و یا جهت اصلاح تعادل و هماهنگی ماهیچه ای از تجهیزاتی که در زمین بازی وجود دارند، استفاده می کند.

منبع: ninisite.com

واژه های کلیدی: استفاده | کودکان | هماهنگی | طبیعی | درمانی | بچه های سالم

نشانه های تاخیر رشد در کودکان

نشانه های تاخیر رشد در کودکان

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا