مواد غذایی متناسب با سن نوزاد در شیر مادر

 شیر مادر یک معجون شگفت انگیز است که نه تنها در سلامت جسمی کودک نقش اساسی ایفا می کند، بلکه در سلامت روح و روان

مواد غذایی متناسب با سن نوزاد در شیر مادر

 شیر مادر یک معجون شگفت انگیز است که نه تنها در سلامت جسمی کودک نقش اساسی ایفا می کند، بلکه در سلامت روح و روان او نیز تاثیر گذار هست. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، از هوش بالاتری برخوردار هستند. شیر مادر در هر سن نوزاد، مواد مورد نیاز وی را تامین می کند.

فتح الله جعفری در گفت وگویی با اشاره به هفته جهانی شیر مادر تصریح کرد: هفته جهانی شیر مادر از دهم تا شانزدهم مردادماه هرسال در نظر گرفته شده است و شرکت بهداشت جهانی هرسال یک شعار جهت این یک هفته در نظر می گیرد که شعار امسال، نیرومند و باهوش با شیر مادر است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان مبارکه بابیان اینکه اهمیت تغذیه با شیر مادر جهت نوزاد و کودک بسیار مهم هست، گفت: شیر مادر حاوی مواد غذایی متناسب با سن نوزاد و کودک است و  از بدو تولد در حداقل وقت ممکن نوزاد باید از شیر مادرش تغذیه کند.

مواد غذایی متناسب با سن نوزاد در شیر مادر

وی افزود: توصیه می شود که تا شش ماه اول تولد نوازد از شیر مادر تغذیه کند.

رییس مرکز بهداشت مبارکه اظهار کرد: در منزل های بهداشت، پایگاه ها سلامت و مراکز بهداشتی شهرستان مراقبان سلامت و بهورزها آموزش های مورد نیاز را به زن های باردار ارائه می دهند که یکی از اقداماتی که در حوزه بهداشت و درمان شهرستان مبارکه انجام می شود.

وی بابیان اینکه اگر مادری در تغذیه نوزاد و کودک مسئله داشته باشد به مرکز بهداشت مبارکه مراجعه کند، خاطرنشان کرد: در منزل های بهداشت، پایگاه ها سلامت و مراکز بهداشتی شهرستان، کمیته ای به نام کمیته شیر است که در این کمیته مراقبین سلامت، ماما، دکتر و کارشناس تغذیه حضور دارند که راهنمایی های مورد نیاز را به مادری که به تازگی وضع حمل کرده است ارائه بدهند.

 شیر مادر یک معجون شگفت انگیز است که نه تنها در سلامت جسمی کودک نقش اساسی ایفا می کند، بلکه در سلامت روح و روان

جعفری ادامه داد: اگر به هر دلیلی مادر نتواند به نوزاد خود شیر بدهد در شبکه بهداشت مبارکه شیر خشک جهت نوزاد تهیه شده است و به صورت یارانه ای به افراد داده می شود.

وی با اشاره به آمار استفاده از شیر خشک در شهرستان مبارکه بیان کرد: در سال ۹۳ شهرستان مبارکه ۳/۶ درصد مادران از شیر خشک استفاده می کردند درحالی که در استان ۴/۳ درصد بوده و در سال ۹۴ این رقم به ۴/۱ درصد رسید که نزدیک به استفاده شیر خشک در استان بوده است .

رییس مرکز بهداشت مبارکه اضافه کرد: در سال ۹۵ رقم استفاده از شیر خشک در شهرستان مبارکه به ۵/۳ درصد رسیده است که از مقدار میانگین استفاده در استان پیشی گرفته است.

دانا

واژه های کلیدی: مواد غذایی | استفاده | بهداشت | بهداشتی | نوزاد | سلامت | تغذیه | بهداشت

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا