مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

وجود ذرات خون در مدفوع نوزادان تازه متولد شده است می تواند پدر و مادران را دچار نگرانی کند که این اتفاق می تواند دلایل

مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

وجود ذرات خون در مدفوع نوزادان تازه متولد شده است می تواند پدر و مادران را دچار نگرانی کند که این اتفاق می تواند دلایل راحت و پیچیده ای داشته باشد. عفونت ها و حتی شیر مادر میتوان از عوامل بروز این پرسشها باشد. در این مقاله به مبحث هایی که هر پدر و مادر باید بدانند می پردازیم.

مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

دلایل وجود خون در مدفوع

۱- مصرف بیش از اندازه شیر مادر

شیر مادر بیش از حد می تواند دستگاه گوارش نوزاد را ملتهب کند و خون ریزی ایجاد کند. عدم تحمل لاکتوز عامل مهم بروز این مسئله در نوزاد است.

۲- عفونت

عفونت های مختلفی می توانند باعث بروز خون در مدفوع نوزاد شوند. فرزند ها مستعد مبتلا شدن به عفونت های متفاوت هستند. بعضی از باکتری ها خون در مدفوع ایجاد می کنند.

اسهال خونی هر لحظه باعث نگرانی های زیادی می شود و نیاز است که پزشک، نوع عفونت را تشخیص دهد. در صورت وجود اسهال خونی یا احتمال وجود عفونت در بدن نوزاد بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

۳- پاسخ آلرژیک

شیر و شیر خشک، هر دو حاوی پروتئین های متفاوت و موادی هستند که ممکن است باعث ایجاد پاسخ آلرژیک در دستگاه گوارش نوزاد شود. التهاب ناشی از مصرف این مواد ممکن است باعث ظهور خون در مدفوع شود. ماده ی مخاطی نیز می تواند به همراه مدفوع از بدن دفع شود.

وجود ذرات خون در مدفوع نوزادان تازه متولد شده است می تواند پدر و مادران را دچار نگرانی کند که این اتفاق می تواند دلایل

۴- زخم در سینه ی مادر

تغذیه از شیر مادر معمولا باعث التهاب نوک سینه ی مادر می شود و خراش و خون ریزی ایجاد می کند. نوزاد در چنین شرایطی، ناخواسته این خون را می بلعد و در روند گوارشی، این خون به مدفوع می رسد.

پزشک می تواند آزمایش راحت ای انجام دهد تا تعیین کند که خون دفع شده است جهت مادر است یا جهت نوزاد!

۵- یبوست

چند بار در روز اجابت مزاج داشته باشند یا چندین روز هیچ اجابت مزاجی نداشته باشند. یبوست باعث سفت شدن مدفوع می شود و عبور آن در روده را سخت می کند.

سپس، مدفوع در انتهای روده ی بزرگ کشیده می شود و خراش یا پارگی در سطح روده ایجاد می کند و به همین باعث در مدفوع خون روشنی دیده می شود.

۶- خراش مقعدی و مدفوع خونی

مدفوع خشک یا قرار دادن نامناسب تب سنج رکتومی در مقعد می تواند باعث ایجاد خراش در مقعد شود. خون ناشی از این موضوع، کم و قرمز روشن است.

مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

این خون به همراه مدفوع دفع می شود یا به تنهایی در پوشک نوزاد دیده می شود. انقباض در باسن معمولا ممکن است خراش کوچکی در سطح پوستی مقعد ایجاد کند. اصطلاح پزشکی این مشکل، فیشر نام دارد که معمولا طی یک یا دو روز اصلاح می یابد.

دلایل دیگر

بیماری کولیت، نام تخصصی التهاب روده ی بزرگ هست. این مسئله می تواند به علت عفونت (ویروسی یا باکتریایی)، اختلالات مادرزادی متابولیسم و گوارش و کم آبی جدی بدن بروز کند و به ظهور خون در مدفوع منجر شود.

شایعترین علل وجود خون در مدفوع

شایع ترین علت مشاهده رگه های خونی در مدفوع نوزادان وجود خراش های کوچکی در اطراف مقعد نوزاد هست. علت این خراش ها می تواند خروج پرفشار محتویات روده بزرگ باشد. بنابراین نوزاد باید به وسیله دکتر مورد بررسی قرار بگیرد تا اطراف مقعد او را از نظر وجود خراش ها بررسی کند.

وجود ذرات خون در مدفوع نوزادان تازه متولد شده است می تواند پدر و مادران را دچار نگرانی کند که این اتفاق می تواند دلایل

دومین علت مرسوم خون در مدفوع آلرژی نوزاد به شیر گاو هست. آلرژی به شیرگاو به شکل های متفاوت خودش را نشان می دهد که یکی از اشکال آن به خصوص در دوره نوزادی وجود رگه های خون در مدفوع است که شبیه نخ قرمز رنگی در مدفوع نوزاد دیده می شود. در چنین مواردی به جز از بین بردن لبنیات در رژیم غذایی مادر، در نوزادی که شیر مادر می خورد، نیاز به اقدام دیگری نیست. ولی اگر نوزاد شیرخشک می خورد و نسبت به آن آلرژی دارد باید از شیرخشک های رژیمی خاصی استفاده کرد. علت دیگر وجود خون در مدفوع، بیماری های خونریزی دهنده در نوزادان است.

اگر نوزادانی که بعد از تولد حال خوبی دارند ویتامین Kرا دریافت نکنند ممکن است دچار چنین حالتی بشوند ولی در نوزادان نارس و بدحال و آنهایی که در بخش ICUU خوابیدن هستند وجود خون در مدفوع می تواند نشان دهنده علایم حاد در نوزاد باشد. مانند پرسشها شکم با علت های خارجی یا علل داخلی مهم. بنابراین نیاز به بررسی بیشتری دارند.

در هر سنی چه مدفوعی طبیعی است؟

مدفوع  دوران جنینی:

در این دوران هم مدفوع وجود دارد. حتما نمی دانستید که مدفوع در روده کودک شما قبل از تولد شکل می گیرد. فرزند ها با روده هایی پر از مکونیوم به دنیا می آیند؛ ماده ای استریل، چسبناک، قهوه ای- سبز که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلول های بدن ساخته می شود. در زیاد فرزند ها مکونیوم وجود دارد تا اینکه بعد از تولد دفع می شود.

مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

مدفوع کودک یک تا ۴ ماه:

وقتی نوزاد ۳ یا ۴ روزه است مدفوع او از حالت مکونیومی به غلظتی آبکی می رسد و از قهوه ای مایل به سبز به رنگ معمول خود تبدیل می شود. فرزند ها معمولا روزانه ۱۰ پوشک را در ماه اول و دوم کثیف می کنند و بعد از آن تا ۴ ماهگی روزانه ۲ تا ۴ پوشک. فرزند هایی که با شیر خشک تغذیه می کنند به طور کلی کمتر از فرزند هایی که با شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع می کنند لیکن مدفوع آنها به کندی به سمت روده حرکت می کند. آنها یک یا دوبار، هر یک یا ۲ روز بعد از ماه اول و دوم اجابت مزاج دارند ولی بعضی ۳ تا ۴ بار در روز مدفوع می کنند. علاوه بر این، فرزند ها در هر دو نوع شیرخوار بین چند بار در روز تا یک بار در ۳ تا ۵ بار در روز مدفوع می کنند.

مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه:

وقتی نوزاد در ۴ تا ۶ ماهگی شروع به خوردن غذاهای پوره مانند و غلات می کند، مدفوعش عوض کردن می کند. مدفوع نوزادان شیر مادرخوار با اضافه شدن جامدات ضخیم تر می شود در حالی که نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند مدفوع نرم تری دارند. اگر نوزاد شیر مادرخوار هر ۵ روز مدفوع می کرد، حالا تغییرات روزانه ای را در او شاهد خواهید بود.

مدفوع کودک یک تا ۳ سال:

وقتی شما از شیر مادر به غذاهای تکمیلی روی می آورید، مدفوع همچنان عوض کردن می کند و جهت بعضی فرزند ها سخت تر و ضخیم تر می شود. بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شما ممکن است متوجه آنچه «سالاد پوشک» نامیده می شود شده است باشید؛ تکه هایی از سبزی ها که هضم آنها سخت هست. این عنوان ممکن است شما را از دادن این قبیل خوراکی های سخت هضم باز دارد ولی نباید این کار را بکنید لیکن روده کودک شما در حال ایجاد آمادگی جهت هضم و پردازش آنهاست. بعد از مدت زمانی خواهید دید که او این قبیل غذاها را بهتر هضم می کند.

منبع: نبض ما

واژه های کلیدی: التهاب روده | روزانه | نوزادان | نوزاد | مدفوع | فرزند | عفونت | تغذیه | آلرژی

مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

مدفوع خونی نوزاد و علل مرسوم آن

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا