شعر خواندن جهت بچه‌ها چه فایده ای دارد؟

کودکان | کلمات | فرزند | زندگی | خواندن | روانشناسی کودکان

شعر خواندن جهت بچه‌ها چه فایده ای دارد؟

شعر خواندن جهت فرزند ها چه فایده ای دارد؟

عبارات مهم : کودکان – کلمات

شعر خواندن, ، چند خاصیت بسیار مهم جهت رشد قوای شناختی و کلامی کودکان دارد

شعر خواندن جهت بچه‌ها چه فایده ای دارد؟

حتی بی ذوق ترین و کم قریحه ترین افراد -به لحاظ ادبی- هم می توانند دست کم چند شعر کوتاه دوران کودکی ارزش را از حفظ بخوانند. این شعرها که مانند سایه تا آخر عمر ما را همراهی می کنند، قدرت زیادی در ساختن نظر ما نسبت به زندگی حال و آینده مان دارند. بنابراین مهم است که اولا جهت کودکانمان شعر بخوانیم و دوما شعرهایی جهت آن ها بخوانیم که پایه زندگی آتی آن ها را محکم تر کند.

شعر خواندن چه فایده های دیگری جهت کودک شما دارد؟
شعر خواندن به جز تأثیر بلندمدتی که در زندگی کودکان دارد، چند خاصیت بسیار مهم هم جهت رشد قوای شناختی و کلامی آن ها دارد که چهار مورد از شاخص ترین این دلایل مشمول بر موارد زیر هستند:

۱٫ روان خوانی
معمولا نخستین چیزی که فرزند ها موقع شعر خواندن به خاطر می سپارند، قافیه های آن هست. قافیه ها به کودکان کمک می کنند تا بتوانند آواهای مشابه در کلمات متفاوت را درک کنند و درنتیجه بتوانند روان تر بخوانند و حتی بعدها روان تر بنویسند.

۲٫ درک هر چه بهتر کلمات
در شعر کلمات لزوما به همان شکلی که در محاوره یا کتاب ها به کار می روند استفاده نمی شوند، جهت مثال گاهی کلمه ای کوتاه تر می شود یا در زمینه ای قرار میگیرد که معنای آن را به طور کامل عوض کردن می دهد. شعرهای کودکان هم با اینکه راحت هستند ولی به طور کامل از این قبیل بازی های ادبی به دور نیستند. درنتیجه شعر خواندن به فرزند ها کمک می کند تا یاد بگیرند که گاهی ممکن است شکل کلمه ای عوض بشود ولی همان معنی را داشته باشد و یا جهت فهمیدن معنی کلمه ها باید به زمینه ای که کلمه در آن قرارگرفته است هم توجه داشته باشد. کسب این مهارت ها به فرزند ها کمک می کند تا در آینده بتوانند به خوبی از عهده خواندن و درک متن های طولانی و پیچیده بربیایند.

۳٫ معرفی مفاهیم ادبی
وقتی جهت فرزند ها شعر می خوانیم، کلماتی هم مطرح میشوند که به اصطلاح بزرگ ترها جزء صنایع ادبی هستند مانند تشبیه، استعاره و… . این کلمات معمولا مورد سؤال فرزند ها قرار می گیرند و پاسخی که شما به سوالات آن ها می دهید، وقت مغتنمی است که به زبان راحت کودکان با این مفاهیم آشنا بشوند. آشنایی با این مفاهیم می تواند دانش زبانی کودک شما را بالاتر ببرد و نویسنده بهتری از او بسازد.

۴٫ تقویت حافظه
به خاطر سپردن شعر به فرزند ها کمک می کند تا تلفظ صحیح کلمه های تازه را یاد بگیرند. این اتفاق باعث می شود که آن ها هم در خواندن نیرومند تر باشند و هم در برقراری ارتباط با دیگران آدم های موفق تری بشوند.

منبع: ninisite.com

واژه های کلیدی: کودکان | کلمات | فرزند | زندگی | خواندن | روانشناسی کودکان

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا