دنیای زیبای کودکان نوپا

در این مقاله از سلسله مقالات تمرین هایی با کودک جهت بهتر زیستن توصیه هایی جهت سنین دوازده تا شانزده ماهگی را جهت شما آماده کردیم. کودک در

دنیای زیبای کودکان نوپا

دنیای زیبای کودکان نوپا

تمرین هایی با کودک جهت بهتر زیستن (٤)

در این مقاله از سلسله مقالات تمرین هایی با کودک جهت بهتر زیستن توصیه هایی جهت سنین دوازده تا شانزده ماهگی را جهت شما آماده کردیم. کودک در این سن می تواند مادر و پدر را با توجه به معنی آن بگویید. واژه ی نه را نیز او فرا می گیرد.

محمد حسین اطهاری – بخش خانواده ایرانی تبیان
برای مطالعه ی قسمت قبل اینجا کلیک کنید.

حیطه ی ارتباطی

سه اسباب بازی که از خود صدا تولید می کنند را به او نشان دهید و اجازه دهید با آن ها بازی کند؛ سپس آن را در جایی مخفی کنید و رخصت دهید آن را پیدا کند. همچنین زمانی که صدای مزاحمی وجود ندارد می توانید با او سخن بگویید و توجهشان را به لب های خود جلب نمایید. هنگامی که او نیز شروع به سخن می کند، حتماً تشویقش نمایید. به عنوان مثال می توانید او را تشویق نمایید که جملات کوتاه دو کلمه ای مانند آب بده را بازگو کند. همچنین می توانید هنگامی که یکی از آشنایان کودک زنگ زد از او بخواهید مدتی را با کودک از پشت تلفن سخن بگوید؛ او از شنیدن صدای آشنا لذت خواهد برد.

کتاب خوانی یکی از بااهمیت ترین تفریحاتی است که می توانید جهت او برقرار کنید. هر روز یک وقت معینی را جهت این کار تخصیص داده شده است دهید

دنیای زیبای کودکان نوپا

کتاب خوانی یکی از بااهمیت ترین تفریحاتی است که می توانید جهت او برقرار کنید. هر روز یک وقت معینی را جهت این کار تخصیص داده شده است دهید. علاوه بر این جهت رشد خودپنداری مثبت در کودک می توانید از او در بعضی از مواردی که می تواند کمک بخواهید.

حیطه ی حرکات درشت

کودکان نو پا عاشق قدم زدن می باشند. دیدن تازگی ها جهت او بسیار جالب هست. او را در مکانی باز مانند پارک به قدم زدن ببرید و در مورد وسایل تازه با او صحبت کنید. همچنین گاهی اجازه دهید انگشتان شما را بگیرد و با قدم او قدم بزنید. اگر اسباب بازی بزرگی که از نظر ایمنی مطمئن هستید در آن نزدیکی است اجازه دهید از آن استفاده نماید و اگر تکان می خورد کمکش کنید تا تکانش دهد. تاب بازی را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید.

می توانید با یک ملحفه یا روتختی تونلی درست کنید و از کودکتان بخواهید از میان آن به شکل سینه خیز رد شود. همچنین می توانید چند توپ را در برابر او بغلتانید و با این کار او را تشویق نمایید که او نیز با توپ ها بازی نماید.

حیطه ی حرکات ظریف

نقاشی کشیدن جهت پرورش استعداد کودک بسیار بافایده هست. اجازه دهید با مداد بر روی یک کاغذ بزرگ جهت شما نقاشی بکشد. راجع به ی نقاشی اش با او صحبت کنید و تمام موارد را برایش توضیح دهید.

در این مقاله از سلسله مقالات تمرین هایی با کودک جهت بهتر زیستن توصیه هایی جهت سنین دوازده تا شانزده ماهگی را جهت شما آماده کردیم. کودک در

فرزندتان را تشویق نمایید تا توپ کوچک و نرمی را به آرامی پرتاب کند. شما نیز این توپ را به سمت او پرتاب کنید تا با این تمرین بین عضلات دست و توانایی دیداری او ارتباط نیرومند برقرار شود. بازی با آجرهای سبک (مانند پاکت های شیر شسته شده) جهت فرزندتان بسیار لذت بخش می باشد. آن ها را روی هم قرار دهید و مجدداً خراب کنید تا او نیز این کار را بکند.

با نوار چسب گلوله ای چسبی درست کنید به شکلی که بیرون آن چسبی باشد. سپس این گلوله را به او دهید تا با آن بازی کند. این کار جهت تقویت انگشتانش بسیار بافایده هست. همچنین می توانید یک سطل و چندین وسیله (مانند قاشق- دقت نمایید که هر وسیله ای که به او می دهید آن قدر بزرگ باشد که در صورت بلع خفگی ایجاد نکند.) به او بدهید و از او بخواهید سطل را با آن ها پر نمایید و مجدداً جایی خالی کند.

حیطه ی حل مسئله

با یک قوطی بزرگ یا ظرف پلاستیکی قلکی درست کنید تا کودک بتواند پول های ساختگی (مانند در نوشابه) را در آن بریزد. این کار را ابتدا باید به او نشان دهید. علاوه بر این کار می توانید یک سطل آب صاف و یک قلم موی تمیز به او بدهید و اجازه دهید بیرون از منزل را با آب نقاشی کند.

طرز کار اشیاء بی خطر را به او نشان دهید. مثلاً با یک چراغ قوه این کار را شروع نمایید. همچنین می توانید از او بخواهید کتاب یا وسیله ای دیگر را از اتاق بغل جهت شما بیاورد. شاید در بادی امر نیاز به کمک داشته باشد ولی بعد از موفقیت در انجام کار حتماً از او تقدیر کنید.

نقاشی کشیدن جهت پرورش استعداد کودک بسیار بافایده هست. اجازه دهید با مداد بر روی یک کاغذ بزرگ جهت شما نقاشی بکشد. راجع به ی نقاشی اش با او صحبت کنید و تمام موارد را برایش توضیح دهید

کودکان در این سن جفت های شبیه را می آموزند. مثلاً یک لنگه از کفش هایش را به او نشان دهید و بگویید آن یکی را جهت شما بیاورد. به او کمک کنید تا این کار را انجام دهد. همچنین می توانید کاری را انجام دهید و از او بخواهید دقیقاً مثل شما واکنش‌ها کند.

دنیای زیبای کودکان نوپا

حیطه ی شخصی اجتماعی

ممکن است کودک شما دوست داشته باشد لباس های مختلفی را بپوشد و خود را در آیینه نگاه کند. جهت او جعبه ای تهیه کنید تا شال ها و کلاه ها را داخل آن بگذارید. او همچنین ممکن است به کارهای منزل علاقه نشان دهد. او می تواند تحت نظارت شما این کارها را انجام دهد.

مسواک زدن دندان ها را از این سن شروع نمایید. جهت کودکتان مسواکی نرم گزینش نموده و با خمیردندان مخصوص کودکان او را به مسواک زدن تشویق نمایید. می توانید او را جهت خرید از سوپرمارکت با خود ببرید و از او کمک بخواهید که مثلاً چرخ خرید را هل دهد.

قایم باشک را فراموش نکنید. حتماً با او این بازی را انجام دهید و با ایجاد صدایی محل اختفای خود را به او نشان دهید. در هنگام حمام نیز با خود عروسک هایی ببرید تا با آن ها بازی نماید، ولی صرفه جویی در آب را حتماً فراموش نکنید.

علاوه بر این می توانید از او کمک بخواهید که عروسک ها و اسباب بازی ها را جمع آوری نموده و داخل مکان خود قرار دهد. می توانید نحوه قرار گرفتن آن ها را به او نشان دهید.

در این مقاله از سلسله مقالات تمرین هایی با کودک جهت بهتر زیستن توصیه هایی جهت سنین دوازده تا شانزده ماهگی را جهت شما آماده کردیم. کودک در

واژه های کلیدی: اسباب بازی | کودکان | نقاشی | تشویق | حیطه‌ی ارتباطی | حیطه‌ی حرکات درشت | حیطه‌ی حرکات ظریف | حیطه‌ی حل مسئله

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا