در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

دعوا کار بدیه! دعوا، معموال بین خواهر و برادر یا کودکان همسال یا نزدیک به هم رخ میدهد و این طبیعی هست. چنین کودکی، قبل از ورود به

در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

دعوا کار بدیه!

دعوا، معموال بین خواهر و برادر یا کودکان همسال یا نزدیک به هم رخ میدهد و این طبیعی هست. چنین کودکی، قبل از ورود به جامعه، خواهر یا برادر و یا همبازی ای دارد که با او اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارد و با درگیری هایی روبرو می شود که باید تلاش کند آنها را حل کند.

بخش خانواده ایرانی تبیان

والدین باید به فرزندان خود اجازه رویارویی با چنین مشکلاتی را بدهند و اصلا دلواپس نباشند. آنها یاد خواهند گرفت که بالاخره “مساله” را حل کنند و روزی این مسئله را تمام کنند. این کار، آنها را جهت آینده ای بهتر آماده می کند. اگر دعوا یا بحث میان کودکان، کلامی بود، بهتر است دخالت نکنید و به هیچ وجه نقش قاضی را در این میان بازی نکنید. مثال عده ای هر لحظه به فرزند کوچک تر میگویند که:«تو باید به برادر یا خواهر بزرگ تر خود احترام بگذاری. او بزرگتر است و نباید این طور برخورد کنی» یا به فرزند بزرگ تر میگویند که: «تو باید رعایت کنی، هر چه باشد تو بزرگ تر هستی و او کوچک تر است و ..» با این کار، کودک نسبت به والدین خود احساس منفی ای پیدا میکند و این ممکن است ابتدای یک بگومگو با والدین باشد و یا مقدمه ای بر لجبازی زیاد با آنها. اگر جنگ و دعوای کودکان، به زدو خورد کشیده شد، قبل از آسیب رساندن به خودشان یا وسایل، آنها را از هم جدا کنید. بهتر است هر کدام از آنها نیم ساعت در محیطی جدا از هم بمانند و اجازه هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند. در این جا بهتر است حرف هر کدام را بشنوید، ولی قضاوت نکنید. هر دو باید بفهمند که کار آنها اشتباه بوده و می باید با صحبت مساله را حل میکردند. در فرزند های کوچک تر، می باید هر لحظه گفت که اگر نفر دوم کار بدی کرده یا حرف بدی زده و.. نباید دعوا بشود و می باید به مادر یا پدر نفر دوم گفت تا مساله را بزرگترها حل کنند. ما به عنوان والدین، باید مراقب نوع درگیری های خود در خانواده باشیم.

بحث یا فحاشی و دعوا میان همسران در حضور کودکان، باعث الگوپذیری آنها میشود

کودکان از مشاهده های خود، مطالب زیادی در ذهن ثبت می کنند. بحث یا فحاشی و دعوا میان همسران در حضور کودکان، باعث الگوپذیری آنها میشود. در بعضی موارد، والدین، واکنش‌ها غلط را به کودک خود آموزش میدهند. مثال هنگامی که فرزندشان به منزل می آید و تعریف می کند کسی او را زده هست، کودک را تحقیر می کنند و به او یاد می دهند که اگر کسی تو را زد، تو هم باید او را بزنی. با این کار، پرخاشگری را به کودک آموزش میدهند که کار غلطی هست.

در دعوای کودکان وظیفه بزرگتر ها چیست؟

از آنجا که زیاد خانواده ها، وعده شام را در کنار هم صرف میکنند، وقت مناسبی است که هر کدام از اعضا در مورد خودشان حرف بزنند. پدر و مادر میتوانند با بیان غیرمستقیم به کودکان خود بیاموزند که چگونه میتوان خشم را کنترل کرد. در مورد فرزند های کوچک، قصه خوانی یا عروسک بازی هم روش خوبی جهت آموزش غیرمستقیم هست. می توان قصه ای را جهت آنها در مورد اینکه چگونه مثال دو خرس بر سر کوزه عسلی دعوا کردند تعریف کرد و از کودک خواست قصه را ادامه دهد و راهی پیدا کند که دعوای دو خرس تمام شود. بعد میتوانیم راه حلی را که او بیان کرده با هم بررسی کنیم و ببینیم که راه درستی است یا نه؟ او از این کار نتیجه خودش را میگیرد.


منبع : ماهنامه کودک

دعوا کار بدیه! دعوا، معموال بین خواهر و برادر یا کودکان همسال یا نزدیک به هم رخ میدهد و این طبیعی هست. چنین کودکی، قبل از ورود به

واژه های کلیدی: خواهر و برادر | خانواده | کودکان | والدین | فرزندان | چگونه | فرزند | آموزش | والدین

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا