تاثیر شیر مادر در نیرومند و باهوش شدن کودک

شیر مادر عالی ترین منبع غذایی جهت نوزاد است که به طور خدادادی تمام مواد مورد نیاز بدن نوزاد را در خود دارد.

تاثیر شیر مادر در نیرومند و باهوش شدن کودک

شیر مادر عالی ترین منبع غذایی جهت نوزاد است که به طور خدادادی تمام مواد مورد نیاز بدن نوزاد را در خود دارد. همچنین تازگی ها پی برده اند که تغذیه نوزاد از شیر مادر در آینده موجب باهوش و نیرومند شدن آن می شود. همچنین شیر مادر باعث برقراری ارتباط عاطفی نیرومند میان نوزاد و مادر می شود.

با گذشت وقت از شیردهی مستمر به نوزاد، فاکتورهای قند، ویتامین ها، پروتئین ها و نیز کیفیت شیر مادر متناسب با نیازهای نوزاد عوض کردن می کند. شیر مادر باعث رشد متعادل و وزن گیری مطلوب فرزند شده است و از طرفی ارتباط عاطفی میان مادر و نوزاد برقرار می شود. تغذیه با شیر مادر، نوزاد را باهوش تر و به لحاظ شخصیتی در آینده، فردی با روحیه و سالم و با ارتباط لمسی (پوست با پوست) که باهم دارند باعث ارضای نیاز های عاطفی، معنوی و جسمی می شود.

تاثیر شیر مادر در نیرومند و باهوش شدن کودک

همه ساله اول آگوست (۱۰ الی ۱۶) مرداد که بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده، در کشورهای متفاوت دنیا گرامی داشته می شود. نشانه از نامگذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است.

روز جهانی شیر مادر از ۲۵ سال است که به صورت هر سال با نشانه آشنایی و اهمیت تغذیه با شیر مادر جهت همه مادران و اطلاع رسانی عموم مردم در بیش از ۱۲۵ کشور و با شعار حمایت همه جانبه از مادران جهت استمرار تغذیه با شیر مادر مراسم خوش حالی گرفته می شود.

تغذیه با شیر مادر در شش ماه اول تغذیه مورد نیاز جهت تغذیه نوزادان متولد شده است است.همچنین شیر مادر نوزاد را از بیماری محافظت می کند. شرکت بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند در شش ماه اول تولد هر نوزادی باید تنها با شیر مادر تغذیه شود.

شیر مادر عالی ترین منبع غذایی جهت نوزاد است که به طور خدادادی تمام مواد مورد نیاز بدن نوزاد را در خود دارد.

خانم محدثه محسنی کارشناش مامایی شهرستان با اشاره به شعار امسال ” حمایت همه جانبه از مادران جهت استمرار شیردهی_ باهوش و نیرومند با شیر مادر” که از سوی شرکت های بهداشت جهانی و یونیسف نام گذاری شده، در رابطه با فایده های تغذیه با شیر مادر بیان کرد:

شیردهی جهت مادر و نوزاد، سودمند است و اثر مثبت آن حتی در مادر هم دیده می شود. تغذیه نوزاد از شیر مادر در بدو تولد باعث کم کردن خونریزی بعد از زایمان، بازگشت سریع وزن به حالت عادی و نیز در صورت شیردهی به مدت ۲سال کامل باعث کم کردن در مبتلا شدن به سرطان سینه می شود. وی افزود: شیری که در بدو تولدِ نوزاد از مادر تولید می شود که به اصطلاح آغوز نامیده می شود نقش واکسیناسیون و باعث جلوگیری از امراض و عفونت روده ای در نوزاد می شود.

خانم محسنی اظهار کرد: با گذشت وقت از شیردهی مستمر به نوزاد، فاکتورهای قند، ویتامین ها، پروتئین ها و نیز کیفیت شیر مادر متناسب با نیازهای نوزاد عوض کردن می کند. شیر مادر باعث رشد متعادل و وزن گیری مطلوب فرزند شده است و از طرفی ارتباط عاطفی میان مادر و نوزاد برقرار می شود. تغذیه با شیر مادر، نوزاد را باهوش تر و به لحاظ شخصیتی در آینده، فردی با روحیه و سالم و با ارتباط لمسی (پوست با پوست) که باهم دارند باعث ارضای نیاز های عاطفی، معنوی و جسمی می شود.

ایشان در رابطه با فایده های شیر مادر و پرسشها شیر خشک عنوان کرد: پستان مادر به طور خدادادی ضد باکتری و استریل شده است است در حالی که شیشه شیرخشک علاوه بر این که باعث عدم ارضای عاطفی نوزاد و نیز اختلالات معنوی و شخصیتی در فرزند می شود، نیاز به مواظبت های بهداشتی دارد و در صورت اهمال بیماری گوارشی جهت فرزند به همراه می آورد. وی تصریح کرد: شیر مادر علاوه بر اینکه از سندروم خطرناک فوت ناگهانی نوزاد تا حد امکان جلوگیری می کند، باعث تقویت عملکرد ریه های نوزاد نیز می شود و از پرسشها تنفسی و تنگی نفس جلوگیری می کند .

خانم محسنی حمایت های معنوی همسر به مادر در روزهای آغازینِ وزنِ حمل را باعث زیاد کردن شیر مادر بیان کردند و توصیه نمودند: مادرانی که شیر کمتری دارند با شیر دادن مستمر به نوزاد، باعث تعادل در ترشح آنزیم پورالاکتین از مغز می شود که شیر مادر را زیاد می کند.

ایشان در آخر عنوان کردند: در شیشه های شیر خشک علاوه بر این که کمتر بهداشت رعایت می شود، باعث فقدان احساس عاطفی میان مادر و نوزاد می شود و هم چنین نوزادانی که از شیشه شیر خشک تغذیه می کنند زیاد مبتلا به پرسشها ارتودنسی (فک، دندان و دهان) در مقایسه با شیر مادر می شوند.

تاثیر شیر مادر در نیرومند و باهوش شدن کودک

منبع: پایگاه خبری آشخانه

واژه های کلیدی: روز جهانی | بهداشت | ارتباط | نوزادان | فرزندان | جلوگیری | بهداشتی | نوزاد | فرزند | تغذیه | شیردهی

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا