از شیرهای طعم‌ دار استفاده نکنید

از خریداری و تهیه شیرهای طعم دار جهت فرزندتان خودداری کنید این شیرها حاوی مواد افزودنی زیادی هستند و می توانند موجب چاقی

از شیرهای طعم‌ دار استفاده نکنید

از خریداری و تهیه شیرهای طعم دار جهت فرزندتان خودداری کنید این شیرها حاوی مواد افزودنی زیادی هستند و می توانند موجب چاقی و اضافه وزن فرزندتان شوند. بهتر است این نوشیدنی های خوشمزه را در منزل با شیرتازه تهیه کنید. تلاش کنید در تهیه این نوشیدنی ها کمتر از شکر استفاده کنید.

 یک متخصص علوم تغذیه و رژیم درمانی گفت: بعضی از والدین به این علت که کودکانشان طعم طبیعی شیر را دوست ندارند، به آن ها شیرطعم دار می خورانند، ولی باید والدین بدانند که مصرف این شیرها ذائقه کودکان را عوض کردن می دهد و در دراز مدت نیز سلامت کودکان را به خطر خواهد انداخت.
دکتر منصور رضایی افزود: اسانس هایی که جهت طعم دادن شیر، به آن افزوده می شود، دارای مواد شیمیایی هستند که می تواند سلامت کودک را به خطر بیندازد. علاوه بر آن به علت طعم شیرین این شیرها ذائقه کودکان به شیرینی عادت می کند و همین مسئله می تواند میزان مصرف شیرینی را در کودکان اوج ببرد.

وی توضیح داد: قندهای راحت که با خوردن شیرهای طعم دار وارد بدن کودک و یا هر فرد مصرف کننده دیگر می شود، به مرور وقت در صورتی که مداومت در نوشیدن آن باشد، با وارد کردن کالری اضافی به بدن آن ها، منجر به زیاد کردن وزن و چاقی در مصرف کنندگان این نوع شیرها می شود.

از شیرهای طعم‌ دار استفاده نکنید

این متخصص علوم تغذیه و رژیم درمانی با بیان این که مصرف شیرهای طعم دار حاوی اسانس میوه ای، اشتباه هست، افزود: بعضی والدین با تصور این که شیرهای طعم دار، منابع و ویتامین های مورد نیاز موجود در میوه را در کودکان تامین می کند، اقدام به خوراندن این نوع شیرها به کودکان خود می کنند که باید گفت این نوع طعم دهنده ها هیچ نوع خواصی از این نظر ندارند.

رضایی با بیان این که طب سنتی ترکیب هر میوه ای را با شیر را رد می کند، تصریح کرد: ولی در علم تغذیه ترکیب شیر با میوه های طبیعی مانعی ندارد و بهتر است والدین به کودکان شیرمیوه طبیعی بدهند و یا از دیگر مواد لبنی جهت تامین کلسیم مورد نیاز بدن کودک استفاده کنند تا این که به آن ها شیرهای طعم دار بدهند. البته عالی ترین ترکیبات جهت طعم دادن به شیر، ترکیب شیر با عسل، شیر با خرما و شیر با موز هست، همچنین می توان شیر را با میوه های دیگر نیز ترکیب کرد.

به گفته وی در بعضی مواقع با توجه به شرایط تغذیه کودک بین بد و بدتر باید بد را گزینش کرد بنابراین در مواقعی که کودک تمایلی به خوردن شیر معمولی ندارد، همچنین از دیگر منابع تامین کننده کلسیم، نیز مصرف نمی کند، ولی می توان از ترکیب شیر با پودر کاکائو به میزان میانگین و کم شیرین جهت تغذیه کودک استفاده کرد.

این متخصص علوم تغذیه و رژیم درمانی همچنین با اشاره به این که موادی مانند چای، قهوه، نسکافه، کاکائو دارای ماده «اگزالات» هست، عنوان کرد: این ماده در صورت ترکیب شدن با شیر مانع جذب کلسیم می شود و احتمال این که مصرف همزمان آن با شیر، جذب پروتئین و آهن را نیز مختل کند، وجود دارد. بنابراین در مصرف آن باید جوانب احتیاط را رعایت کرد.

از خریداری و تهیه شیرهای طعم دار جهت فرزندتان خودداری کنید این شیرها حاوی مواد افزودنی زیادی هستند و می توانند موجب چاقی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: شکلات تلخ و چای تلخ به تنهایی ضرر چندانی ندارند و حتی مصرف آن بدون قند، بافایده نیز هستند، ولی در جایی که شیرینی به آن افزوده می شود حداقل ضرر آن ایجاد آلرژی در فرد به خاص در کودکان است که مرسوم ترین آن ها با مصرف شکلات کاکائویی ایجاد می شود. بنابراین در مصرف شیرهایی که غلظت کاکائو و شیرینی آن ها زیاد است تا جایی که امکان دارد، باید پرهیز کرد

سلامت آنلاین

واژه های کلیدی: خوردن شیر | ویتامین | استفاده | کودکان | کاکائو | والدین | شیرینی | کلسیم | طبیعی | سلامت | تغذیه

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا